Niedziela, 26 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Kajakiem wśród ptaków

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-12 10:32
Kajakiem wśród ptaków
 

Park Krajobrazowy Dolina Dolnej Odry to niezwykłe skupisko kanałów i starorzeczy. To rejon trudno dostępny dla człowieka, o którego działalności świadczą pozostałości starych urządzeń hydrotechnicznych. Między innymi dlatego upodobały go sobie liczne gatunki ptaków, które znalazły tu idealne warunki do życia.

Najlepszym sposobem na odkrywanie uroków Międzyodrza jest poznawanie go od strony wody, czyli na przykład z kajaka.

 

Obszar parku to największe w Europie Zachodniej i Środkowej torfowisko fluwiogeniczne (czyli pochodzenia rzecznego, od łacińskiego słowa fluvius – rzeka), na terenie którego odnaleźć można rośliny i zwierzęta niespotykane już w dolinach innych wielkich europejskich rzek. Park pocięty jest siecią starorzeczy, kanałów i rowów, których łączna długość wynosi ponad 200 km. Zajmują one rozległe płaskie tereny, położone pomiędzy dwoma głównymi korytami rzeki Odry – Regalicą i Odrą Zachodnią, tworząc rejon tzw. Międzyodrza.

Teren położony jest niewiele powyżej poziomu morza (od 0,1 do 0,5 m n.p.m.) i dość często zalewany wodą. Jego rolnicze wykorzystanie umożliwić miał zbudowany na początku ubiegłego stulecia system śluz, mostów i kanałów, które choć nieczynne, przetrwały do dzisiaj.

Oś doliny położona jest na szlaku corocznych przelotów ptaków. Międzyodrze stanowi miejsce odpoczynku dla tysięcy kaczek, gęsi i żurawi. Kolonie tych ostatnich można podziwiać w liczbie sięgającej nawet około 15 tysięcy. Ostatni tydzień września to w parku tzw. Tydzień Żurawia. Towarzyszą mu liczne imprezy organizowane we współpracy z mieszańcami, samorządem, organizacjami i partnerami z bliźniaczego parku po stronie niemieckiej.

Ciekawymi miejscami dla turystów jest ścieżka przyrodnicza na Międzyodrzu, położona za mostem na Regalicy, na wysokości Gryfina, gdzie na przestrzennych makietach przedstawiono zmiany w ukształtowaniu rzeźby tych terenów na przestrzeni wieków – od czasów ostatniego zlodowacenia. Niezapomnianą panoramę parku można podziwiać z wieży widokowej wzniesionej po stronie niemieckiej na wysokości Mescherin.

Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl