Bezpośrednie sąsiedztwo aglomeracji miejskiej Szczecina, bardzo dobra dostępność komunikacyjna oraz liczne znakowane szlaki i rozwinięta infrastruktura turystyczna sprawiają, że teren Szczecińskiego Parku Krajobrazowego należy do najczęściej odwiedzanych spośród wszystkich parków Pomorza Zachodniego. To ulubione miejsce rekreacji mieszkańców Szczecina i pobliskich gmin Stare Czarnowo i Gryfino.
Porośnięte bukowymi lasami wzgórza moreny czołowej wznoszą się nawet na wysokość 149 m n.p.m. (góra Bukowiec). Cechą charakterystyczną tego parku są rozsiane na zboczach wzniesień liczne źródła i źródliska dające początek strumieniom. Niewątpliwą atrakcją przyrodniczą tego obszaru są również głazy narzutowe, które śmiało można zaliczyć do największych na Pomorzu. Część z nich objęta jest ochroną jako pomniki przyrody.
Mówiąc o atrakcjach przyrodniczych, koniecznie wspomnieć trzeba też o rezerwacie mykologicznym Osetno – unikalnym w skali całej Polski, który chroni stanowiska rzadkich i zagrożonych wyginięciem gatunków grzybów (ze względu na stopień ochrony jest on niedostępny dla turystów).
Największą popularnością z całego parku cieszy się Park Leśny Zdroje z unikatowym na skalę kraju sztucznym Jeziorem Szmaragdowym. Zbiornik powstał w 1925 r. w dawnym wyrobisku margli kredowych na skutek gwałtownego zalania wyrobiska przez naruszenie poziomu wód gruntowych. Jezioro można obejść dookoła specjalnie przygotowaną ścieżką spacerową. Podczas słonecznej pogody doskonale widoczne jest charakterystyczne szmaragdowe zabarwienie, wynikające z odbicia promieni słonecznych od białych skał budujących dno zbiornika.
Cały kompleks leśny, poprzecinany znakowanymi i nieznakowanymi ścieżkami, wykorzystywany jest obecnie przez miłośników pieszych wędrówek, rajdów rowerowych i konnych, jak również pasjonatów historii, zwłaszcza tej związanej z II wojną światową. Wzgórza Bukowe kryją bowiem niejedną tajemnicę, a pozostałości umocnień, bunkrów i śladów dawnej kopalni udostępniane są do zwiedzania. Walory przyrodnicze i krajobrazowe wykorzystywane są również do celów sportowych i dydaktycznych.
Odwiedzając park, warto też zajrzeć do Glinnej, gdzie jeszcze przed wojną założony został ogród dendrologiczny, w którym dziś rośnie ponad 230 gatunków drzew i krzewów pochodzących z różnych kontynentów.
Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl