Obszar parku to ukształtowane przez lądolód przed tysiącami lat wzgórza, punkty widokowe na przełomowy odcinek Odry, unikalne rezerwaty, a także miejsca związane z historią regionu, zarówno tą sprzed tysięcy lat, jak i z ubiegłego wieku. Tu znajduje się również najdalej na zachód wysunięty punkt naszego kraju.
Cedyński Park Krajobrazowy to jeden z tych regionów, w których można poczuć się jak w górach. Najwyższe szczyty wznoszą się na wysokość ponad 160 m (Zwierzyniec 167 m n.p.m.), ale tuż obok rozpościerają się tereny położone nieznacznie powyżej poziomu morza.
Wysokie i strome krawędzie doliny Odry kryją jeden z najcenniejszych w tej części Europy rezerwat przyrody. Bielinek, bo o nim mowa, obejmuje 12 wąwozów opadających w kierunku krawędzi doliny. Sprzyjające warunki pozwalają na występowanie niezwykle rzadkich gatunków roślin, jak: ostnice – ciepłolubne trawy czy, jedyne w Polsce i charakterystyczne dla regionu śródziemnomorskiego, dęby omszone. W okolicy Bielinka dokonano niezwykłego odkrycia – w piaskach doliny natrafiono na kości mamutów sprzed około 13 tysięcy lat, które najprawdopodobniej zginęły, próbując przedostać się przez rzekę. Replikę mamuta i innych zwierząt z tego okresu możemy zobaczyć w Moryniu.
Niezwykły pod względem widokowym jest rezerwat Wrzosowiska Cedyńskie, gdzie od końca września nowo wyznaczona ścieżka pozwalać będzie na zwiedzanie. Warto zajrzeć pod Górę Czcibora, gdzie latem odbywa się rekonstrukcja bitwy pod Cedynią. Kostrzyneckie Rozlewisko to raj dla płazów i ptaków, które dają niezapomniane koncerty w letnie wieczory, coś dla miłośników dzikiej przyrody. Zrewitalizowany w ostatnich latach park krajobrazowo-naturalistyczny, zwany Doliną Miłości, to pomysł na całodniową wędrówkę po malowniczo ukształtowanym terenie, który już blisko dwa wieki temu założony został przez żonę właściciela tych terenów jako prezent dla niego.
Cedyński Park Krajobrazowy to kolorowa mozaika, którą tworzą historia, geologia i przyroda.
Więcej informacji na stronie www.zpkwz.pl