Czwartek, 30 marca 2023 r. 
13 szczecin
REKLAMA

Zarybiamy certą

Data publikacji: 21 października 2020 r. 11:51
Ostatnia aktualizacja: 21 października 2020 r. 11:51
Zarybiamy certą
 

Zaledwie przed tygodniem pisałem o pierwszych jesiennych zarybianiach prowadzonych przez nasz okręg Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. Na stawach Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego w Goleniowie odłowiono wówczas i wpuszczono do naszych wód narybek jesienny jazia. Był też kroczek lina.

Razem z szefem ośrodka zapowiadaliśmy, że nieco później to samo będzie dotyczyło zarybienia narybkiem certy. Słowo zostało dotrzymane. Do Regi trafiło ponad 5 tysięcy 300 sztuk narybku. Tym razem cały materiał zarybieniowy został w całości zakupiony przez Starostwo Powiatowe w Gryficach. Warto przy okazji bardzo podziękować za taką inicjatywę, tym bardziej że podobne akcje zarybieniowe już się odbywały. Starostwo swoją inicjatywą mocno wspiera populację certy w Redze. Ichtiolodzy okręgu przez wiele lat prowadzili próbę odtworzenia tych ryb w naszych rzekach. Podziękowanie jest ze wszech miar wskazane.

Restytucja certy w rzece Rega trwa od kilkunastu lat. Ryba ta charakteryzuje się anadromicznym trybem życia (podobnie jak łosoś i troć wędrowna) na rozród wpływa do rzek, natomiast większość życia spędza w strefie przymorskiej. Rocznie do rzeki Regi okręg PZW w Szczecinie wpuszcza od 60 000 do 250 000 szt. narybku tego gatunku. Na efekty trzeba było czekać wiele lat, ale to i tak się opłacało, bo dziś możemy już powiedzieć o sukcesie. Na przestrzeni ostatnich 6 lat populacja tych ryb w rzece Rega znacznie się odrodziła. Certa na dobre zadomowiła się również w Inie. To jednak nie koniec ciekawych wieści z gryfickiego odcinka Regi. W zarybieniu wzięli udział przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Gryficach, członkowie koła PZW oraz dzieci z miejscowego przedszkola, które osobiście wypuściły rybki do rzeki. Była to więc jednocześnie obok zabawy znakomita lekcja przyrody.

esox

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA