niedziela, 19 maja 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Zapłodniona ikra już w wylęgarni

Zapłodniona ikra już w wylęgarni

Zapłodniona ikra już w wylęgarni
Data publikacji: 2018-12-05 07:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-02-12 17:02
Wywietleń: 1178 365067

Ostatnio spotkaliśmy się na przepławce zlokalizowanej w Trzebiatowie. Tam z Regi pozyskiwany jest od kilku lat materiał zarybieniowy pochodzący od troci wędrownej. Sztuczne tarło tych szlachetnych ryb właściwie się już skończyło i stąd tym razem moja wizyta w goleniowskim Ośrodku Hodowlano-Zarybieniowym Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie. To tam trafiła zapłodniona mleczem ikra, gdzie złożono ją w aparatach kalifornijskich. Będzie tam przebywać pięć miesięcy.

Szefa ośrodka Marcina Klupsia zapytałem więc o jej kondycję. Jak przebiegło zapładnianie i transport? Usłyszałem, że ikra jest w dobrej kondycji.

– Poziom jej zapłodnienia przekracza 95 procent, a do aparatów trafiło ponad dwa miliony ziaren! Wszystko jest zatem w najlepszym porządku. Do wiosny czeka nas jeszcze sporo pracy, przede wszystkim zabiegów pielęgnacyjnych. Chodzi oczywiście o to, aby ikra w większości do chwili, kiedy zaczną się wylęgi, przetrwała w najwyższej jakości. Pierwsze oczkowanie przy naszych warunkach i temperaturze w wylęgarni pojawi się w połowie stycznia – mówi M. Klupś.

Oczkowanie, czyli pierwszy widoczny nawet gołym okiem wewnątrz ziarenka ikry ciemniejszy punkt – „oczko” – świadczy o formowaniu się narybku. Pierwsze wylęgi spodziewane są w marcu i małe rybki trzeba nauczyć jeść karmę samodzielnie, bo przecież wcześniej organizm rosnącej ryby „konsumował” woreczek żółtkowy. W kwietniu pierwsze wylęgi zaczną trafiać do Regi i innych rzek. To, jeśli chodzi o trocie, ale po drodze jest jeszcze sporo innej pracy. Aparaty kalifornijskie jeszcze są puste. Czekamy na ikrę pstrągów czy sielawy. Przygotowujemy się również do sztucznego tarła miętusów, które teraz dojrzewają już u nas w basenie.

Zatem – aby do wiosny!

esox

Zapłodniona ikra już w wylęgarni Zapłodniona ikra już w wylęgarni Zapłodniona ikra już w wylęgarni Zapłodniona ikra już w wylęgarni Zapłodniona ikra już w wylęgarni Zapłodniona ikra już w wylęgarni Zapłodniona ikra już w wylęgarni

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielkie gotowanie nad Odrą
Teatralny przemarsz
Dzień Europy – balony poleciały w niebo
Poprzedni Następny

Nekrologi

Sonda

Czy będziesz głosować w wyborach do europarlamentu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie