czwartek, 28 maja 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Wiosna w goleniowskiej wylęgarni

Wiosna w goleniowskiej wylęgarni

Wiosna w goleniowskiej wylęgarni
Data publikacji: 2019-03-06 07:00
Ostatnia aktualizacja: 2019-03-07 17:04
Wywietleń: 2247 378905

W ostatnich dniach lutego zrobiło się bardzo ciepło. Pojechałem więc szukać wiosny do goleniowskiego Ośrodka Hodowlano-Zarybieniowego Okręgu PZW w Szczecinie. Marcin Klupś, kierujący ośrodkiem, już na początku naszej rozmowy zapewnił mnie, że trafiłem w dziesiątkę, bo tu wiosnę rzeczywiście widać. Już na wejściu zobaczyłem przepłukiwaną ikrę miętusów, z której – kiedy czytacie te słowa – już się wykluł narybek. Jego pierwsza partia już trafiła do naszych rzek.

Ale nie tylko miętus gości tłumnie w wylęgarni. Zaczyna się wykluwać troć wędrowna, pstrąg potokowy i sieja wędrowna. Nieco później podobnie będzie z sielawą, a przecież warto pamiętać, że to nie koniec. Niebawem do tarła zaczną przystępować na przykład szczupaki czy bolenie. Ich ikra również trafi do wylęgarni w miejsce narybku, którym właśnie się opiekujemy.

– Pracy jest bardzo dużo – nie kryje Marcin Klupś. – Trzeba pilnie śledzić, co dzieje się w aparatach kalifornijskich i słojach Weissa. Każde uszkodzone ziarenko ikry trzeba usunąć, aby nie zatruwało innych. To precyzyjna i żmudna robota. Ikra troci jest już w połowie skluta, a mamy jej prawie dwa miliony ziaren. Za dwa, trzy tygodnie pojedzie już na zarybianie do naszych zachodniopomorskich rzek, czyli na przykład do Regi, Iny, Gowienicy czy Wołczenicy. Rekordzistą jest chyba ikra miętusów. Pozyskaliśmy jej ponad 22 miliony sztuk. Sielawy trzy miliony. W sumie pod naszą opieką jest ponad 27 milionów sztuk zapłodnionej ikry. To bardzo dużo i jest się z czego cieszyć.

Marcina Klupsia zapytałem też o goleniowskie stawy. Tam jest jeszcze spokojnie. Nic się ważniejszego nie dzieje. Część stawów „oddycha”. Poważniejsze prace rozpoczną się dopiero w połowie marca.

esox

Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni Wiosna w goleniowskiej wylęgarni

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Wiadomości Szczecin

 
CZYTAJ WIĘCEJ

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Filmy

Spacerowy protest na Uznamie

Z dostawą do domu

Pizzeria z rodu Gryfa

Sonda

Czy jesteś za zniesieniem obowiązku noszenia maseczek?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie