sobota, 25 stycznia 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > NA RYBY > Czas na trocie

Czas na trocie

Czas na trocie
Data publikacji: 2020-01-01 07:00
Wywietleń: 364 435856

1 stycznia, po sylwestrowych szaleństwach i powitaniu Nowego Roku, przyszła pora na zmagania z jedną z najpiękniejszych i bardzo walecznych ryb, jakie można spotkać w naszych wodach.

Tych mamy w naszym okręgu dostatek. Mam tu oczywiście na myśli choćby Regę wraz z jej dopływami. Jest również Ina, która od kilku lat po intensywnym zarybianiu darzy wędkarzy niezapomnianymi wrażeniami.

O to, co może nas czekać, spytałem ichtiologa, a jednocześnie dyrektora Biura Okręgu Polskiego Związku Wędkarskiego w Szczecinie Rafała Pendera.

– Wydaje się, że w tym roku do dopływów wspomnianej Iny wpłynęło troci nieco mniej, ale w głównym nurcie można było zobaczyć ich zdecydowanie więcej. Wytrawny obserwator bez trudu mógł wypatrzeć założone przez trocie gniazda. Sam je również widziałem – mówi R. Pender i dodaje, że najbardziej widowiskowe tarło odbyło się w samym Stargardzie. Gniazda były budowane na naprawdę płytkiej wodzie. Ci, którzy mieli odrobinę szczęścia, nagrywali nawet filmy, które udostępniali na kanałach internetowych. Podobnie było powyżej Stargardu, a to oznacza jedno. Ryb jest dużo, również w Redze. Widać to było jesienią podczas odłowu tarlaków w Trzebiatowie. Odłowiliśmy tam również dwa łososie, przypominamy – jeśli je złowimy, nie możemy zatrzymać. Nadal je chronimy.

A skoro o nich mowa, to jak je odróżnić od troci? Przede wszystkim patrzymy na trzon ogonowy, nie na płetwę, która u łososia na zawsze jest wcięta. A trzon, jest przy dużych rybach zdecydowanie węższy niż u troci. Pamiętajmy też, aby z łososiem, jeśli go złowimy, obchodzić się bardzo delikatnie. Wiedza już jest. Ryb w rzekach nie brakuje, ale to jednak nie gwarantuje znakomitych wyników. Dużo będzie przecież zależało od pogody czy poziomu wody w rzece. Rafałowi dziękuję, a Wam życzę… połamcie kije!

esox

Czas na trocie Czas na trocie Czas na trocie Czas na trocie Czas na trocie Czas na trocie Czas na trocie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Hardcorowe Serce II

Nekrologi

Sonda

Czy cieszą Cię wiosenne temperatury w styczniu?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie