Sobota 10 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Papier na leki. Dla zwierząt

Data publikacji: 2018-12-09 14:49
Ostatnia aktualizacja: 2018-12-09 16:54
Papier na leki. Dla zwierząt
 

Ledwie kilka tygodni zbiórki i już ponad 12,3 ton (!) na koncie. Takie tempo tylko w „Maratonie Makulaturowym - zamieniamy papier na leki”, czyli szlachetnej akcji na rzecz skrzywdzonych przez los i ludzi bezdomnych zwierząt Szczecina. Pewnie dlatego, że jej siłą napędową jest… radość pomagania.

„Maraton Makulaturowy" - to niezwykła przemiana niepotrzebnych starych papierów na bardzo potrzebne leki dla bezdomnych zwierząt. Żeby się dokonała, wszyscy - którym na sercu leży dobro zwierząt - zbierają makulaturę, dostarczają ją nieodpłatnie do punktu skupu, a za uzyskany surowiec firma Remondis przekazuje pieniądze szczecińskiemu oddziałowi Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. Na ratowanie zwierząt w potrzebie, czyli…

- Na zakup leków, które wykorzystujemy podczas nieodpłatnego leczenia zwierząt objętych naszymi działaniami interwencyjnymi. Możemy leczyć zwierzęta przebywające w skrajnym ubóstwie na działkach, operować bezdomne psy i wolno żyjące koty, za które nikt nie chce lub nie może zapłacić, poszukiwać im nowych domów - informuje TOZ.

W zbiórce uczestniczą przede wszystkim najmłodsi: przedszkolaki, uczniowie szkół i podopieczni placówek wychowawczych. To na nich czeka Puchar Przyjaciela Zwierząt oraz morze nagród, w tym bardzo atrakcyjne wycieczki. „Maraton” wspierają również prywatne osoby i firmy, także instytucje. Zbierają makulaturę nie dla nagród lecz dla samej idei pomagania. Już sam fakt znalezienia się na liście uczestników wspierających ideę tej wspaniałej akcji ma znaczenie: pozwala budować markę społecznie zaangażowanej firmy.

„Maraton” ma formułę konkursu. Jego uczestnicy rywalizują w szlachetnym dziele pomocy. Stąd ranking jej najaktywniejszych grup. Obecnie I miejsce niepodzielnie - zdecydowanie dystansując konkurentów - dzierży Publiczna Szkoła Podstawowa w Mierzynie ze świetnym wynikiem - 1170 kg na koncie. Drugie miejsce w rywalizacji zajmuje Szkoła Podstawowa nr 51 (ul. Jodłowa). Jej uczniowie do tej pory zebrali 860 kg makulatury. Jak na nich - wielokrotnych, w tym ubiegłorocznych, triumfatorów „maratonowych" zmagań - to niemal drobiazg. To twardzi zawodnicy, którzy ambitnie walczą do końca, zjednując sobie wsparcie nie tylko bliskich i przyjaciół, ale wręcz całej lokalnej społeczności. Czy w tym roku zdołają pobić własne rekordy zbiórki? Wkrótce się przekonamy. Tym bardziej, że uczestnicy rywalizacji najwyraźniej idą na całość! Reprezentacja Przedszkola „Pod Muchomorkiem" (ul. Dworska) zabrała ledwie o 60 kg makulatury mniej niż ich starci koledzy. Już raz w rywalizacji „Maratonu" pokonała konkurencję, zajmując główne miejsce na podium. Zatem, społeczność skupiona „Pod Muchomorkiem" raczej nie zadowoli się dotychczasową - III lokatą.

- Pierwszy miesiąc zbiórki przyniósł wynik, jakiego jeszcze nie notowaliśmy: 12310 kg. Gratulujemy! To wspaniały rekord, który budzi ogromne nadzieje na najbliższe miesiące zbiórki - przyznaje Karolina Winter-Zielińska ze szczecińskiego TOZ. - W każdej edycji konkursu uczestnicy zbierają po 50-150 ton makulatury. To masa papieru, dzięki której… możemy po prostu pomagać. Czekamy więc na kolejne zgłoszenia nowych uczestników „Maratonu”. Zapraszamy też osoby prywatne i firmy, które również zechcą wesprzeć naszą akcję.

Obecnie na liście podmiotów wspierających ideę „Maratonu Makulaturowego" są 22 firmy i osoby prywatne (placówek oświatowych jest 25), które do tej pory na swych kontach zgromadziły wspólnie niemal 6 ton surowca. Wynik, że… czapki z głów!

Na czele tego rankingu znajduje się Piekarnia „Bagietka" - Marek Jackowski ze świetnym wynikiem - 1,5 t. Na miejscu II - tym razem ze 1170 kg - uplasowali się NEON architekci. Natomiast na III pozycji - z zaledwie 30 kg mniej na koncie - jest teraz firma Jana Michniewicza - Usługi i Nadzory Budowlane. Cała trójka już zdobywała główne miejsca na honorowym podium zwycięzców w poprzednich edycjach „Maratonu Makulaturowego". Co również zapowiada ciekawą rywalizację wśród podmiotów wspierających szlachetną ideę tej wspaniałej akcji.

* * *

Przypomnijmy: „Kurier Szczeciński" jest patronem medialnym i fundatorem prestiżowego pucharu Przyjaciela Zwierząt.

***

Przemiana nikomu niepotrzebnych starych papierów w bardzo potrzebne leki dla bezdomnych zwierząt, czyli zbiórka makulatury w szlachetnym celu. Biorą w niej udział uczniowie i przedszkolaki. Możesz im pomóc - przekazując na konto „Maratonu makulaturowego" przeczytane gazety i zużyte kartony. Dzieciakom w sukurs - zwierzakom na ratunek. Poza tym łatwo zostać „maratończykiem". Wystarczy wysłać zgłoszenie na adres mailowy: tozszczecin@op.pl, lub zgłosić koordynatorowi akcji telefonicznie: 607-701-117. Potem już tylko przekazywać makulaturę do punktu zbiórki Remondisu - przy ul. Janiny Smoleńskiej ps. Jachna (dawna ul. Bronowicka, Gumieńce).

Uwaga: makulaturę można dostarczać nie tylko do punktu skupu Remondisu, ale również do siedziby TOZ: ul. Ojca Beyzyma 17.

Arleta NALEWAJKO

Fot. TOZ

Psy i koty - opuszczone, skrzywdzone zwierzaki. To je ratują i im pomagają uczestnicy „Maratonu makulaturowego - zamieniamy papier na leki”. Wielka rzecz małych ludzi na wagę… życia „naszych braci mniejszych”.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA