Poniedziałek 17 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Zmagania z designem

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-25 14:47
Zmagania z designem
 

W najbliższych tygodniach zachodniopomorscy artyści, designerzy i rzemieślnicy będą mieli ręce pełne roboty. We wrześniu odwiedzą Brukselę, gdzie dołączą do polskiej reprezentacji podczas Brussels Design September 2015. W październiku to Szczecin będzie areną ważnych wydarzeń dla tej branży.

Miejski ul, lampy z betonu, instalacja dźwiękowa. Te obiekty będą przez reprezentować Szczecin i województwo w Brukseli przez dwa wrześniowe tygodnie podczas międzynarodowego festiwalu designu.

W stolicy Belgii zaprezentuje się firma Ilu Ewy Ratuszyńskiej i Mirosława Szewczyka produkujących oryginalne lampy z betonu i aluminium. W Brukseli pojawią się także Patryk Paluszek, twórca miejskiego ula, a także Tomek Licak i Kaja Cykalewicz-Licak z Tamtędy Studio, którzy wyeksponują instalację dźwiękową imitującą m.in. odgłosy pszczół.

- Wpadliśmy na pomysł zrobienia czegoś kompatybilnego z działalnością Patryka, Ewy i Mirka. Po wystawie w Brukseli tę instalację będzie można zobaczyć także w innych miejscach - opowiada Tomek Licak.

- Te propozycje zostały wybrane przez organizatorów Art In The Box - polsko-belgijskie biuro architektoniczne D44 Architecture. Podczas dwutygodniowej prezentacji będziemy mieli tam też swój dzień, podczas którego będziemy mogli opowiedzieć o naszym mieście, regionie i działalności, a także zaprosić na październikowy Design Day do OFF Mariny - mówi Monika Petryczko z OFF Mariny.

Tak jak powiedział Tomek, instalacje szczecińskich twórców będą ze sobą sprzężone. Ul będzie symbolicznie „podgrzewany" przez lampy, a praca Tamtędy Studio wyda dźwięk pszczół. - Wszystkie te produkty są związane z ekologią lub upcyclingiem. Dzięki swojej wysokiej jakości i estetyce na pewni zwrócą uwagą i dadzą do myślenia - twierdzi Monika.

Brukselskie wydarzenia będzie dla nich rozgrzewką przed drugą edycją Design Day, który w tym roku potrwa trzy dni: od 16 do 18 października, a odbędzie się w szczecińskiej OFF Marinie. 

Szczecińskie Design Days zaplanowano na 16-18 października. Druga edycja wydarzenia potrwa trzy dni, a oprócz wystawców pojawią się na nich również prelegenci, odbędą się warsztaty, które poprowadzą m.in. zachodniopomorscy offtwórcy w tym: Bouwer Guitars i Drevko. Pojawią się też m.in. Agnieszka Gansiniec, architekt z D44 z Brukseli, Małgorzata Czyńska, historyk sztuki współpracująca z magazynem „Wysokie Obcasy", czy „Dom&Wnętrze", Aleksandra Kozłowska z berlińskiej galerii polskiego design NO WÓDKA, grupa projektowa TABANDA,  specjaliści od social media, eksperci od przemysłów kreatywnych z Stiftung Zukunft Berlin. Design Days to także liveacty DJ-skie, tzw. randki branżowe oraz koncert Design Days Orchestra. Ponadto tegoroczna edycja będzie bogata w wystawy designerów ze Szczecina, Polski oraz Berlina i Brukseli. 

Designerskie i ekologiczne akcenty pojawią się także podczas zbliżającego się Festiwalu Młodych Talentów. Publiczność i jurorzy skupią się głównie na muzyce (koncerty: Artur Rojek, O.S.T.R., Bokka, Agyness B. Marry, Joanna & The Forests, Stonkatank oraz uczestnicy tegorocznego konkursu), ale 19 września podczas finału w Atlas Arenie udostępniona zostanie także „Eko strefa”, gdzie znajdziemy m.in. lampy z betonu i elementów makulatury, torby z banerów i krzesła z kartonu. To nie wszystkie eko-rozwiązania, jakie pojawią się podczas FMT. Mowa będzie też o akustyce drewna przy okazji prezentacji produkowanych w Szczecinie gitar (znowu Bouwer Guitars). Festiwal Młodych Talentów odbędzie się pod patronatem „Kuriera". Więcej informacji na www.festiwalmlodychtalentow.pl.  ©℗

(szymw)

Na zdjęciu: Tak było rok temu podczas pierwszego Design Day w OFF Marinie.

Fot. Ryszard PAKIESER