Piątek, 19 lipca 2024 r. 
REKLAMA

Z psem na ratunek, z psem do szkół

Data publikacji: 30 sierpnia 2016 r. 12:50
Ostatnia aktualizacja: 02 września 2016 r. 09:11
Z psem na ratunek, z psem do szkół
Fot. OSP Wołczkowo  

Prężnie rozwija się Sekcja Poszukiwawczo-Ratownicza Ochotniczej Straży Pożarnej w Wołczkowie. Wszystko zaczęło się sześć lat temu - od jednego ratownika i jednego psa. Teraz to zespół ludzi zaangażowanych w wiele ważnych przedsięwzięć.

Pracowity rok

- Na przestrzeni kilku ostatnich lat byliśmy wzywani do poszukiwań 146 razy z czego 64 razy wyjechaliśmy do poszukiwań. W tym roku braliśmy udział już w 11 akcjach, a 25 razy byliśmy postawieni w stan gotowości. Dla naszych przewodników to duże wyzwanie bo nasza praca w roli poszukiwaczy to nie tylko gotowość i wyjazdy do działań, ale także ciągłe doskonalenie umiejętności swoich i psa. Nasi poszukiwacze spędzają od dwóch do 4 dni w tygodniu na treningach i szkoleniach, robiąc to w czasie wolnym od pracy i obowiązków rodzinnych - opowiada Joanna Szumer z Sekcji.  - Ostatni rok był dla nas bardzo pracowity, chociaż wiele sukcesów z tego roku to żniwa pracy ostatnich lat. Liczba pozyskiwanych licencji i zespołów poszukiwawczych ciągle wzrasta. Mamy obecnie 19 licencjonowanych zespołów klasy 0 i 1, część psów wyspecjalizowanych zarówno do pracy w terenie jak i na gruzach. Dla nas to ogromny sukces bowiem mimo zaledwie 6-letniego stażu jesteśmy jedną z nielicznych grup w Polsce z tak dużą ilością wyszkolonych psów do tego typu pracy.

Obecnie w zespole znajduje się 21 psów. Najmłodsze przygotowują się dopiero do służby. Przekrój ras jest duży – są wyżły, owczarki niemieckie, szwajcarskie, briardy, labradory, owczarek belgijski, terier, flat coated retriver, spaniela, border collie a także pies ze schroniska – miks o imieniu Haker.

Sekcja współpracuje też z uczelnami. Kamil Maliński, student Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologcznego, przygotował specjalną aplikację do prowadzenia poszukiwań.

- Jest to innowacyjne oprogramowanie dostosowane w pełni do pracy, jaką wykonujemy - dodaje Joanna Szumer. -  Marzyliśmy o tej aplikacji od dawna. Dzięki takim rozwiązaniom chcielibyśmy zrewolucjonizować pracę takich zespołów jak nasz. Chcemy te rozwiązanie wykorzystać i wdrożyć. Obecnie jest w fazie testów, mimo to już kilka akcji poszukiwawczych było realizowanych przy współpracy z funkcjonariuszami policji właśnie z wykorzystaniem tej aplikacji. Praca naszych zespołów była znacznie wydajniejsza i dużo lepiej zorganizowana.

Połączyć siły, nauczyć dzieci

Inny flagowy projekt Sekcji to „Wojewódzki Zespół Poszukiwawczy”. Pomysł jest następujący: na czas akcji poszukiwawczych różne grupy łączą wiedzę i umiejętności pod jednym sztandarem. Celem WZP jest wspólna praca na rzecz osoby zaginionej.

- Poszczególne jednostki nie liczą na osiągnięcie indywidualnych korzyści, a wszyscy członkowie zespołów mają jeden i ten sam cel - mówi Joanna Szumer. - Zintegrowane wspólne działania zwiększają możliwość osiągnięcia sukcesu w walce z czasem, który dla ludzi zaginionych jest często sprawą życia i śmierci. Zespoły te prowadzą razem liczne szkolenia z zakresu planowania akcji poszukiwawczych, wewnętrznego dowodzenia zespołami ochotniczymi, nawigowania oraz pomocy medycznej dla ludzi i psów poszukiwawczo-ratowniczych. Tego typu pełne przygotowanie zapewnia komfort pracy wszystkim poszukiwaczom należącym do Wojewódzkiego Zespołu Poszukiwawczego. Inicjatywa jest realizowana od marca 2015 roku. Obecnie Wojewódzki Zespół Poszukiwawczy zrzesza trzy grupy z różnych regionów województwa Zachodniopomorskiego: Sekcję Poszukiwawczą OSP Wołczkowo z psami ratowniczymi, OSP Gryf Szczecin, Grupę Ratownictwa PCK Koszalin. W najbliższym czasie mamy nadzieję że dołączy do nas także niemiecki zespół z którym podjęliśmy współpracę. Ich rejony działań bezpośrednio graniczą z naszymi, liczymy że wdrożenie kolejnego zespołu do współpracy zajmie nam kolejny rok.

Kolejny ważny projekt to „Pies przyjaciel dziecka” - realizowany razem z Urzędem Gminy Dobra. Bierze w nim udział 5 szkół. Zajęcia przeprowadzane są w klasach 0-3. Celem zajęć jest uświadomienie dzieciom, jak należy zachować się w momencie kontaktu z psem agresywnym, jak czytać sygnały wysyłane przez niego, a przede wszystkim jak poradzić sobie w sytuacji, gdy zgubiliśmy się i nie wiemy, jak wrócić do domu.

- Pies używany jako „pomoc naukowa" motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej zapamiętuje treści, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel - pies. Wykorzystujemy wszystkie te aspekty aby dzieci łatwiej zapamiętały przekazywaną przez nas wiedzę. Nasi poszukiwacze odwiedzili w pierwszej edycji 300 maluchów. Z niecierpliwością wyczekujemy rozpoczęcia drugiej edycji - opowiada Joanna Szumer.

Jedyny taki pojazd

Sekcja zdobyła także nowoczesny wóz pożarniczy z systemem radiokomunikacji, mobiline centrum dowodzenia. To będzie jedyny taki pojazd w naszym województwie. Sekcji udało się uzyskać dotację unijną na ten cel w wysokości  409 tysięcy złotych. 97 tysięcy złotych dołoży Gmina Dobra. Wóz przyda się przy wydarzeniach takich jak m.in. katastrofy budowlane, wybuch gazu, duże pożary, wypadki drogowe, osuwiska, zaginięcia – zwłaszcza dzieci i osób starszych – w terenach leśnych, koordynowanie działań poszukiwawczo-ratowniczych z wykorzystaniem systemu radiokomunikacji czy GPS.

Słowem - szczecińscy poszukiwacze będą mogli działać skuteczniej. ©℗

A. Sasinowski

Fot. OSP Wołczkowo

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Marek
2016-09-02 08:53:29
widzę że dużo różnych ras wykorzystuje się do pracy jako psy ratownicze :)
Luki
2016-08-31 14:50:51
Super
Riki
2016-08-31 10:55:43
super!!!
Kasia
2016-08-31 09:38:49
Super, od razu czujemy się bezpieczniej. Też bym chciała takiego mądrego psa :)
Aaa
2016-08-30 22:56:29
To są wspaniali ludzie z pasją. Oby tak dalej :)
Strażak
2016-08-30 20:19:18
Mam nadzieje że dadzą się przejechać tym nowym wozem strażackim. :P
Yogi
2016-08-30 19:55:36
Bardzo pozytywnie!
Jaco
2016-08-30 18:30:54
Super Dobrze, że mamy u siebie takich ludzi
Anioł
2016-08-30 17:18:12
Fajni ludzie,mega zaangażowani z pasją...
Fala
2016-08-30 17:08:16
Pieknie!
WP
2016-08-30 16:09:25
Artykuł o ludziach z pasją. Nasi ludzie :). Widzę że dużo się tam u nich dzieje.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA