czwartek, 17 października 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Wyjątkowa edycja „Gryfii”

Wyjątkowa edycja „Gryfii”

Data publikacji: 2016-07-26 14:58
Wywietleń: 1861

 

„Kurier Szczeciński” już po raz piąty przyznał „Gryfię” – Ogólnopolską Nagrodę Literacką dla Autorki. Statuetka i czek na 50 tysięcy złotych trafiły do Anny Janko, nagrodzonej za książkę Mała zagłada. Pod wieloma względami piąta edycja była wyjątkowa.

Oto po raz pierwszy w historii nagrody opieką medialną naszą inicjatywę objęła publiczna telewizja. Dzięki temu obszerny materiał o „Gryfii” mogli zobaczyć m.in. widzowie „Panoramy”.

Wieści o przyznaniu „Gryfii” rozniosły się szeroko. O naszej inicjatywie oprócz mediów lokalnych informowały m.in. portale Culture.pl, wirtualnywydawca.pl, news.o.pl, booklips.pl. Na swoim profilu na Facebooku napisały o nas „Książki. Magazyn do czytania”.

Co istotne, zgłoszono do nas najwięcej książek w historii – aż 108.

Finałowa gala odbyła się po raz pierwszy w gmachu Filharmonii Szczecińskiej im. Mieczysława Karłowicza, czyli w nowej ikonie architektonicznej naszego miasta, przez jurorów Nagrody Miesa van der Rohe uznanej za najlepszy budynek w Europie. Nawiasem mówiąc, znajdujące się tuż obok filharmonii Centrum Dialogu „Przełomy” niedługo po przyznaniu przez nas „Gryfii” zostało uznane za najlepszę przestrzeń publiczną w Europie…

Podczas gali laudację wygłosiła Joanna Laprus-Mikulska, przewodnicząca jury. O nagrodzonej książce powiedziała tak:

– Mała zagłada wpisuje się w nurt literatury obrachunkowej, ale forma literackiego reportażu jest tu zaledwie pretekstem, by tak naprawdę opisać proces nieprzebytej i nieprzepracowanej żałoby. Janko prowadzi tę narrację delikatnie i subtelnie, by mimo emocjonalnego zaangażowania zdobyć się na dystans. To intymny zapis relacji matki i córki. Próba zmierzenia się z pamięcią i znalezienia języka do nazwania po imieniu tego, co ukryte. Janko przeprowadza matkę raz jeszcze przez 1 czerwca 1943 roku, zawraca, upomina, uzupełnia wspomnienia. Czyni to z czułością wnikliwego obserwatora, ale i czułością córki, by za chwilę przejąć rolę i stać się matką dla swojej matki. Autorka próbuje odciążyć jej pamięć i sama szuka śladów i okruchów wspomnień. Mała zagłada to książka o traumie, która nie pozwala do końca dorosnąć i która już zawsze będzie miała twarz przerażonego dziecka, które zetknęło się z apokalipsą. Ale Mała zagłada jest nie tylko przejmującym pod względem narracyjnym obrazem zbrodni wojennej i niezawinionego cierpienia. Pacyfikacja zamojskiej wsi staje się punktem wyjścia, by zadać pytanie o genezę zbrodni w ogóle, jej konstrukcję i motywację. W ten sposób Mała zagłada Anny Janko staje się czymś więcej, staje się traktatem o istocie zła.

Do tegorocznej „Gryfii” nominowane były także: Katarzyna Gondek za Otolit, Magdalena Kicińska za Panią Stefę, Renata Lis za W lodach Prowansji. Bunin na wygnaniu oraz Agata Tuszyńska za Narzeczoną Schulza. Oprócz Joanny Laprus-Mikulskiej w jury zasiadajli: prof. Robert Cieślak, Artur Daniel Liskowacki oraz Konrad Wojtyła.

„Gryfia” to jednak nie tylko nagroda, to także propozycje dla mieszkańców Szczecina. W tym roku finałowi „Gryfii” towarzyszył plener literacki „Odkryj książkę na nowo” przygotowany przez Szczecińską Agencję Artystyczną na Jasnych Błoniach. Swoją ofertę przedstawiło tu ponad 50 wydawców z całej Polski. Były powieści, reportaże, komiksy, albumy, książki dla dzieci, literatura wysokoartystyczna, literatura gatunkowa – każdy mógł znaleźć coś dla siebie.

Zorganizowano wiele spotkań z pisarkami i pisarzami – m.in. z Iloną Łepkowską, Leszkiem Hermanem czy Wojciechem Cejrowskim. Szczególnie spotkanie ze znanym podrożnikiem cieszyło się sporym powodzeniem. Ten opowiadał m.in. o swoich doświadczeniach aktorskich:

– Państwowa Wyższa Szkoła Teatralna to fajna uczelnia była towarzysko. Spotkanie z tymi osobami, które znałem ze sceny, bardzo fajne, ale stwierdziłem w ciągu pierwszego semestru, że to nie jest wyższa szkoła, ale bardzo dobra szkoła zawodowa. A ja chciałem się uczyć na magistra, na doktora, ja chciałem się intelektualnie rozwijać.

Dzieci bawiły się w specjalnie przygotowanej dla nich strefie, a wieczorami mogliśmy posłuchać koncertów. Na Błoniach trwała także akcja book­crossingowa, w której ramach powstały dwie piękne półki do wymiany książek – dzięki wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. ©℗

Alan SASINOWSKI

Fot. Robert STACHNIK

Pogoda
12
na godz. 09:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie