Piątek, 26 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Szczecin daje nadzieję

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-28 14:11
Szczecin daje nadzieję
 

Doktor Ewa Wunsch z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie dowiodła, że badania wykonywane w naszym mieście mogą mieć wpływ na światową naukę - i że Szczecin może być miejscem dającym nadzieję osobom cierpiącym na rzadkie schorzenia.

Szczecin uczy Amerykę

Ewa Wunsch została niedawno nominowana do konkursu "Polacy z werwą" w kategorii medycyna. Ta inicjatywa ma promować "nowoczesnych, odważnych, wartościowych młodych ludzi o imponujących osiągnięciach". Nominacja nie dziwi, jeśli przyjrzymy się bliżej osiągnięciom szczecińskiej lekarki.

- Pracuję w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej, zajmuję się rzadkimi chorobami wątroby, PSC, czyli pierwotnym stwardniającym zapaleniem dróg żółciowych oraz PBC, pierwotną marskością żółciową - opowiada Ewa Wunsch. - Ich przyczyny nie są do końca znane,  leczenie to tak naprawdę szukanie nowych ścieżek. Te choroby znajdują się poza zainteresowaniem mediów czy dużych koncernów farmaceutycznych. Prowadzę badania pod kierownictwem prof. Piotr Milkiewicza z Uniwersytetu Warszawskiego.

W artykule ogłoszonym w najważniejszym na świecie piśmie o chorobach wątroby, "Hepatology", amerykański ekspert oświadczył, że należy zrezygnować z leku podawanego chorym na PSC, kwasu żółciowego. W USA zdecydowano, żeby z niego zrezygnować, opinie w Europie były niejednoznaczne...

- Odstawiliśmy go na próbę, na 3 miesiące, tak żeby nie zaszkodzić pacjentom - opowiada Ewa Wunsch. - Wyniki się pogorszyły, i to dramatycznie. Jeden pacjent przerwał tę próbę, tak bardzo źle się poczuł. Wszystko to było dowodem na to, że lek jest skuteczny. Wysłaliśmy wyniki naszych badań do "Hepatology". Ekspert, który wcześniej postulował rezygnację z leku, przyznał nam rację. Jest to o tyle ważne, że tak naprawdę oprócz tego leku pacjentom z PSC nie można zaproponować nic innego. Jego odebranie było odebraniem im nadziei. Cieszę się, że badania przeprowadzone w Szczecinie mogą mieć wpływ na światową medycynę.

Rozwinąć ośrodek

Ewa Wunsch chce poszerzyć pomoc dla chorych na PBC. Ta przewlekła choroba występuje głównie u kobiet w średnim wieku i przez wiele lat może nie dawać żadnych objawów z wyjątkiem uczucia suchości w jamie ustnej, świądu skóry czy przewlekłego zmęczenia. Kiedy schorzenie jest już bardzo zaawansowane, może wystąpić żółtaczka czy powiększenie obwodu brzucha. Badania tego schorzenia polegają na nieodpłatnym wykonaniu specjalistycznych testów krwi a w razie stwierdzenia choroby pacjenci będą zaproszeni do pogłębionych badań i ewentualnej dalszej opieki specjalistycznej.

- Naszym celem jest stworzenie ośrodka opieki nad pacjentami z autoimmunologicznymi schorzeniami wątroby – dodaje Ewa Wunsch. – Takich poradni jest w Polsce bardzo niewiele. Pierwotna marskość żółciowa wątroby, pierwotne stwardniające zapalenie dróg żółciowych czy autoimmunologiczne zapalenie wątroby to rzadkie schorzenia, które pozostają poza głównym nurtem badań naukowych. Niewielu jest też specjalistów zajmujących się tym zagadnieniem. Niejednokrotnie pacjenci przez wiele lat szukają pomocy zanim zostanie ustalone prawidłowe rozpoznanie i rozpoczęte właściwe leczenie, co oczywiście zmniejsza szanse na skuteczne leczenie... Opiekę nad pacjentami prowadzić będziemy w ramach naszej działalności naukowo-klinicznej w ramach Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w ścisłej współpracy z Kliniką Hepatologii i Chorób Wewnętrznych Katedry Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby, której kierownikiem jest prof. Piotr Milkewicz.

Na badanie w kierunku PBC mogą zgłaszać się kobiety po 30 roku życia bez stwierdzonej wcześniej choroby wątroby. Opieką ośrodka również mogą zostać objęci pacjenci z już rozpoznanym PBC jak również z innymi autoimmunologicznymi schorzeniami wątroby oraz ich rodziny. Zgłoszenia są przyjmowane telefonicznie w Sekretariacie Kliniki Gastroenterologii PUM u kierującego Kliniką prof. Dariusza Bielickiego pod nr tel. 91 425 32 11 lub drogą elektroniczną pod adresem e-mail: ewa.wunsch@pum.edu.pl.

***

Doktor Ewa Wunsch nie jest jedyną wyróżniającą się postacią szczecińskiej medycyny. Wiele już napisano o badaniach prowadzonych przez prof. Jana Lubińskiego. Stosunkowo niedawno szczecinianin prof. Mariusz Ratajczak został kierownikiem Zakładu Medycyny Regeneracyjnej na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Zajmie się tam nowatorskimi badaniami, które mają doprowadzić m.in. do skuteczniejszego leczenia schorzeń neurologicznych i kardiologicznych. Liczy na dobrą współpracę z naszym miastem. A w poprzednim roku Zachodniopomorskim Noblem został nagrodzony Tomasz Huzarski z Zakładu Genetyki i Patomorfologii PUM - za odkrycia, dzięki którym w znaczący sposób obniżyło się ryzyko zgonu u grupy kobiet z rakiem piersi.

©℗

(as)