sobota, 21 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Studenci dają radę

Studenci dają radę

Data publikacji: 2015-08-25 14:06
Wywietleń: 1480

Diamentowy Grant to stypendium, które Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przyznaje najwybitniejszym polskim studentom. W tym roku otrzymała je jedna osoba z naszego województwa - Bartosz Wilk z Wydziału Prawa i Adminstracji Uniwersytetu Szczecińskiego. W ostatnich tygodniach sukcesy na innych polach odnotowali także studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego.

Jak stanowi się prawo

Projekt, który został wyróżniony przez resort nauki, nosi nazwę "Ochrona Pomników Zagłady w polskiem systemie prawnym".

- Wszystko zaczęło się od tego, że pisałem konferencyjny artykuł poświęcony zagadnieniom wolności zgromadzeń - opowiada Bartosz Wilk. - Zbierając materiały trafiłem na ustawę o ochronie terenów byłych hitlerowskich obozów zagłady. Okazało się, że ta ustawa obowiązująca od 1999 roku została przygotowana w bardzo szybkim tempie, doraźnie. Media łączyły jej napisanie ze sprawą stawiania krzyży przez środowiska prawicowe na oświęcimskim żwirowisku. To zagadnienie skłania do ogólniejszej refleksji nad stanowieniem prawa w polskim systemie prawnym. Zwłaszcza że nie jest to jedyna ustawa, która została przygotowana w zaskakująco szybkim tempie.

W Polsce Pomniki Zagłady to między innymi Oświęcim, Majdanek, Sobibór, Bełżec. Bartosz Wilk w ciągu najbliższych dwóch lat - tyle czasu ma na zakończenie swojego projektu - chce je odwiedzić i porozmawiać z ich dyrektorami.

- Dałoby się zrobić ten projekt zza biurka, ale interesują mnie też zagadnienia pozaprawne, względy praktyczne - wyjaśnia Bartosz Wilk. - Moja praca będzie podzielona na trzy etapy. Najpierw zastanowię, jak wygląda ta ustawa w polskim porządku prawnym. W drugim sprawdzę, jak wyglądają podobne rozwiązania w innych krajach europejskich. Na koniec zastanowię, się jak funkcjonuje ta ustawa. Ten projekt ma być przyczynkiem do mojej pracy doktorskiej. Nastawiam się na karierę naukową. Na Wydziale Prawa i Administracij na Uniwersytecie Szczecińskim.

W tym roku do Diamentowego Grantu złożono bardzo różne projekty - od badań roli promieniowania ultrafioletowego w leczeniu czerniaka po badania siły woli w procesie podejmowania decyzji. Ostatecznie pieniądze powędrowały do 78 osób. Wyróżnieni młodzi badacze reprezentują trzy obszary nauk: humanistyczne i społeczne, przyrodnicze i medyczne oraz ścisłe i techniczne. Celem ministerialnego przedsięwzięcia jest przyspieszenie rozwoju naukowego laureatów przez umożliwienie realizowania własnego projektu badawczego oraz szybszego rozpoczęcia studiów doktoranckich (bez tytułu magistra).

Bartosz Wilk ma na koncie udział w wielu konferencjach ogólnopolskich i międzynarodowych - bez wątpienia był to argument za tym, żeby go nagrodzić.

Microsoft, kosmos, architektura

 Kilka tygodni temu Beata Przewoźniak, Paweł Jardzioch oraz Mateusz Wyczawski, troje studentów Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie, zakwalifikowali się do finału Mistrzostw Świata Microsoft Office Specialist, który odbył się w Dallas w stanie Texas. To międzynarodowy turniej organizowany przez firmę Certiport - uczniowie i studenci rywalizują ze sobą w 6 kategoriach.

- Każde państwo biorące udział w mistrzostwach nominuje najlepszych studentów - informowal Stanisław Heropolitański z ZUT. - Najlepsi uczniowie z każdego kraju wybierani są w lokalnych rundach kwalifikacyjnych. Każdy z uczestników ubiegający się o start w finałach musi zdać jeden z następujących egzaminów: Microsoft Office Word, Excel lub PowerPoint. Nie inaczej jest w Polsce. W tym roku udało się wyłonić aż trzech kandydatów reprezentujących nasz kraj. Poziom rundy kwalifikacyjnej do finałów mistrzostw świata był bardzo wysoki. Wielu studentów i uczniów szkół średnich zbliżyło się do maksymalnych wyników możliwych do uzyskania.  To olbrzymie wyróżnienie dla uczelni, miasta i województwa. Nigdy wcześniej żaden region nie posiadał tak silnej drużyny na finały mistrzostw świata MOS.

Inny student ZUT, Daniel Kaczmar z Wydziału Elektrycznego, współpracował przy misji JADE, którą niedawno ogłoszono najlepszym eksperymentem naukowym w międzynarodowym konkursie Global Space Baloon Challenge. W jej ramach polscy naukowcy sprawdzali m.in., jak organizmy żywe radzą sobie w stratosferze poddane działaniu ozonu i trudnych warunków. Kaczmar testował konstrukcję platformy do prowadzenia zdalnych eksperymentów w stratosferze.

Z kolei studenci Wydziału Budownictwa i Architektury kierunku architektura Urszula Chomiak, Paweł Potemkowski i Paulina Frączak zdobyli wyróżnienie honorowe w studenckim konkursie architektonicznym organizowanym przez ARCHMEDIUM.  Tematem konkursu był projekt koncepcyjny basenu w macedońskim mieście Ochryda. Ochryda  jest jednym z najcenniejszych miast półwyspu bałkańskiego, posiadającym unikatowy zespół staromiejski wpisany w 1980 r. na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Jak czytamy na stronie ZUT: "Główną ideą pracy szczecińskich studentów było połączenie budynku z plażą oraz arterią komunikacyjną. Zrealizowano ją poprzez wprowadzenie systemu plażowych punktów widokowych łączących plażę z dachem budynku, stanowiącym przedłużenie przestrzeni rekreacyjnej".  

©℗

(as)

Pogoda
16
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Józef Miszczuk
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy