poniedziałek, 23 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Stargard przyjazny inwestorom

Stargard przyjazny inwestorom

Data publikacji: 2017-01-31 19:24
Wywietleń: 1750

Wzmożony ruch budowlany, jaki w ostatnim czasie panuje w stargardzkich parkach przemysłowych, to dowód na to, że wyodrębniony obszar z niezbędną infrastrukturą i sąsiedztwem torów PKP wciąż jest atrakcyjny pod względem gospodarczym, i pozwala na prowadzenie tu rozmaitych inwestycji. A pojawiający się inwestorzy to kolejna sposobność do uruchamiania nowych miejsc pracy. 

Stargard jest doskonałym miejscem dla ulokowania różnorodnych przedsięwzięć o charakterze gospodarczym. Na dawnym lotnisku wojsk radzieckich w Kluczewie usytuowany jest Park Przemysłowy Nowoczesnych Technologii, zajmujący powierzchnię ok. 850 ha i znajdujący się w specjalnej strefie ekonomicznej.  Prowadzenie działalności biznesowej umożliwia również Stargardzki Park Przemysłowy, zlokalizowany w północno-zachodniej części miasta i zajmujący powierzchnię ok. 150 ha. Znajdują się tu obiekty przemysłowe, będące pozostałościami po likwidowanych lub restrukturyzowanych przedsiębiorstwach oraz tereny niezabudowane, przygotowane dla nowych inwestycji. Oba parki wyposażone są w niezbędną infrastrukturę, a ich usytuowanie daje duże możliwości logistyczne. Droga nr 10 zapewnia komunikację z portem w Szczecinie i za pośrednictwem autostrady A6 z zachodnią granicą Polski, natomiast w kierunku wschodnim w stronę Bydgoszczy - z siecią dróg krajowych. W pobliżu Stargardzkiego Parku Przemysłowego znajdują się również tory kolejowe.

- Stale staramy się zwiększać atrakcyjność inwestycyjną naszego miasta, poprzez tworzenie korzystnego klimatu dla prowadzenia biznesu na jego terenie - przyznaje Piotr Styczewski ze stargardzkiego Urzędu Miejskiego. - Nasze inwestycje w infrastrukturę drogową i wodnokanalizacyjną sprawiają, że jesteśmy gotowi na przyjęcie nowych zakładów produkcyjnych. Dzięki programowi pomocy regionalnej i współpracy z Pomorską Specjalną Strefą Ekonomiczną, inwestorzy mogą liczyć na korzystne zwolnienia podatkowe. Ponadto Powiatowy Urząd Pracy oferuje pracodawcom możliwość skorzystania z instrumentów rynku pracy zapewniających korzystne warunki zatrudnienia i szkolenia pracowników. Wszelką pomoc formalno-prawną oraz otwartość w kontaktach z inwestorami gwarantują również samorządowcy oraz Stargardzka Agencja Rozwoju Lokalnego.

Przedsiębiorcy, decydujący się na prowadzenie swej działalności w Stargardzie, chwalą najczęściej właśnie dobrą lokalizację miasta oraz świetną współpracę z samorządowcami. Takie argumenty podawali przedstawiciele m.in. firm: „Ottensten Polska", „Scanwir", „United Bridal Factory", „Palisander" oraz „Izoler", którzy w ub.r. w stargardzkich parkach przemysłowych postanowili wybudować swe hale produkcyjno-magazynowe oraz centra logistyczne. Pierwszy zakład prowadzi dystrybucję narzędzi przemysłowych, drugi specjalizuje się w projektowaniu i produkcji maszyn przemysłowych. Pracownicy trzeciego przedsiębiorstwa szyją wysokiej jakości suknie ślubne, załoga czwartego prowadzi m.in. sprzedaż deski tarasowej drewnianej oraz kompozytowej, zaś piąta firma świadczy profesjonalne usługi w zakresie nowoczesnego projektowania i wykonywania izolacji przemysłowych. Przedsiębiorcy doceniają także funkcjonowanie stargardzkiego Centrum Kształcenia Praktycznego, będącego jednym z najlepszych ośrodków kształcenia zawodowego w Polsce. 

- Już w 2008 roku zdecydowaliśmy się prowadzić naszą inwestycję w Stargardzie, bo, gdy szukaliśmy wtedy w Szczecinie powierzchni przemysłowej w przemysłowym otoczeniu, nie można było znaleźć zagospodarowanego obszaru gotowego dla inwestora - tłumaczy Grzegorz Kotyński, prezes firmy „Ottensten Polska". - Poza tym, wielu moich znajomych inwestujących w Goleniowie z żalem przyznaje, że mają trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych pracowników. A Stargard nie tylko spełnia te warunki, ale również jest dogodnie skomunikowany.

Na usytuowanie w Stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii swego centrum logistyczno-produkcyjnego zdecydowali się niedawno także reprezentanci grupy „Waimea". Na ponad 80 tys. mkw. powstanie 6 hal przeznaczonych do magazynowania, produkcji i obsługi logistycznej. Zatrudnienie w nich może znaleźć nawet 2 tys. osób. 

- To kolejny dowód na to, że nasza oferta inwestycyjna jest atrakcyjna również dla największych podmiotów - przyznaje Sławomir Pajor, prezydent Stargardu. - To bardzo ważne, ponieważ rozwój parków przemysłowych przekłada się bezpośrednio na wpływy z podatku od nieruchomości. Tylko w ubiegłym roku do kasy miasta od firm działających na terenie obu naszych parków wpłynęło prawie dziesięć milionów złotych. To pozwala nam poprawiać warunki życia mieszkańców.  ©℗ 

Tekst i fot. (gra)

Na zdjęciu:

fot. 1 Jednym z pierwszych inwestorów, który zdecydował się na prowadzenie swej działalności w stargardzkim Parku Przemysłowym Nowoczesnych Technologii, był wytwarzający opony japoński koncern „Bridgestone". 

Pogoda
21
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Potańcówka w szczecińskiej Różance
Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Andrzej Gedymin
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy