piątek, 20 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Kurier Metropolitalny > Nieefektywne szkolnictwo zawodowe?

Nieefektywne szkolnictwo zawodowe?

Nieefektywne szkolnictwo zawodowe?
Data publikacji: 2016-11-29 12:49
Wywietleń: 947 177599

Reprezentanci Najwyższej Izby Kontroli uznali niedawno, że system szkolnictwa zawodowego w Polsce nie jest skuteczny. Jak podkreślają, mimo że na rynku brakuje fachowców, to absolwenci szkół zawodowych nie znajdują zatrudnienia. Inspektorzy wskazują, że poziom bezrobocia w tej grupie wynosi aż 41%. W podobnym tonie wypowiada się również szefowa Ministerstwa Edukacji Narodowej Anna Zalewska, zauważając, że w szkolnictwie zawodowym konieczne jest wprowadzenie zmian. Miałyby one wejść w życie we wrześniu 2017 r. i polegać m.in. na włączeniu pracodawców w proces edukacji. Tymczasem takie rozwiązanie już od kilku lat z powodzeniem funkcjonuje np. w Stargardzie.

Według przedstawicieli NIK, oferta szkół zawodowych nie jest dopasowana do potrzeb rynku pracy. Ponadto, jak twierdzą, szkoły są źle wyposażone, a ich uczniowie nie mogą uczestniczyć w zajęciach praktycznych u przedsiębiorców. Stąd więc coraz bardziej brakuje pracowników posiadających praktyczne umiejętności związane z wykonywaniem konkretnych zawodów. Taki stan rzeczy zamierza zmienić minister MEN A. Zalewska, wprowadzając w życie reformę edukacji, zakładającą m.in. kształcenie młodzieży w zawodach, które są potrzebne.  Jak przyznaje minister, dzięki szkolnictwu branżowemu będzie można rozpoznawać trendy na rynku pracy i dopasowywać system kształcenia do potrzeb pracodawców.

Z taką właśnie inicjatywą już kilka lat temu wyszli dyrektorzy stargardzkich szkół zawodowych. Funkcjonujące przy ul. Pierwszej Brygady Centrum Kształcenia Praktycznego to jeden z najlepszych ośrodków kształcenia zawodowego w Polsce. Młodzież uczy się tutaj, korzystając z nowoczesnych warunków i technologii. Uruchomiono bowiem m.in. pracownię sterowników PLC, komputerową, umożliwiającą wykorzystywanie profesjonalnego programu do projektowania mebli i aranżacji wnętrz oraz centrum szkoleniowe Haas, kształcące m.in. w zakresie programowania i eksploatacji obrabiarek sterowanych numerycznie. Młodzież codziennie poznaje więc bogatą gamę urządzeń używanych w nowoczesnych zakładach technologicznych. W szkolnej pracowni znajdują się m.in. dwie obrabiarki CNC oraz dziesięć symulatorów sterowania firmy Haas. Niektórzy uczniowie uczestniczyli także w specjalnym szkoleniu, podczas którego pogłębiali swą wiedzę i umiejętności w zakresie programowania i obsługi maszyn CNC, otrzymali również dokumenty „Certyfikowany Operator Obrabiarek Haas”. Dwóch absolwentów z tej grupy podpisało już umowy o pracę w jednej ze szczecińskich firm związanej z zastosowaniem maszyn CNC. Pozostali także otrzymywali od zaproszonych pracodawców propozycje ewentualnej współpracy. 

Przedstawiciele stargardzkiego Zespołu Szkół nr 1 i Centrum Kształcenia Praktycznego podpisali również z przedsiębiorcami umowę o współpracy w obszarze kształcenia zawodowego. W gronie kooperantów znalazły się m.in. firmy: Bridgestone, Cargotec, Procyon, Backer OBR, Hotel Grodzki, Hydroline Polska, Kuca, Mercedes-Benz, Radiometer oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny. Jednym z elementów współdziałania partnerów jest właśnie organizacja staży i praktyk oraz specjalistycznych szkoleń dla uczniów, i nauczycieli. 

- Współczesny rynek pracy stawia przed młodymi ludźmi wiele wyzwań - przyznaje Aleksandra Jarecka-Piotrowska z Bridgestone Stargard. - Niestety, bardzo często wiedza zdobyta na drodze edukacji szkolnej, okazuje się niewystarczająca w wykonywanym zawodzie. Poprzez współpracę z Zespołem Szkół nr 1 chcemy podnieść jakość praktycznego kształcenia zawodowego i przygotować absolwentów do podjęcia zatrudnienia w naszej firmie. Mamy nadzieję, że w ramach patronatu przekażemy też umiejętności, które przydadzą im się później na całym rynku pracy.

Z umów patronackich cieszą się również nauczyciele ZS nr 1. Jak twierdzi dyrektor Tomasz Korytkowski, dzięki porozumieniu uczniowie mogą pozyskać specjalistyczną wiedzę, dodatkowe kompetencje i umiejętności zawodowe. Nie bez znaczenia jest również doskonalenie zawodowego języka obcego. Warto jednak dodać, że także zdolna młodzież, kształcąca się na kierunku technika budowy dróg i mostów kolejowych w stargardzkim Zespole Szkół Budowlano-Technicznych, od kilku lat otrzymuje stypendium od Polskich Linii Kolejowych SA. Uczniowie mają zapewnione praktyki, a po ukończeniu szkoły na najlepszych czeka praca w zawodzie. Nic więc dziwnego, że niedawno radni powiatu stargardzkiego z dumą podkreślali, że szkolnictwo zawodowe w Stargardzie uważane jest za jedno z najlepszych w województwie.

- Uważam, że jesteśmy dobrzy w promocji szkolnictwa, takie właśnie sygnały do nas docierają - zaznacza wicestarosta Iwona Wiśniewska. - Rozwijamy bazę do nauki zawodu i wciąż tak będzie. Zabiegamy też o praktyki u pracodawców. Nasza oferta jest naprawdę bardzo dobra. Świetnie wykształceni uczniowie są wręcz „połykani" przez lokalny rynek pracy. Mamy powody do dumy. ©℗ 

Tekst i fot. Aneta Słaba

Nieefektywne szkolnictwo zawodowe?

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
23
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy