Czwartek, 05 grudnia 2024 r. 
REKLAMA

Kim jest nasz Ambasador?

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-28 14:13
Kim jest nasz Ambasador?
 

Siedemdziesiąte „urodziny" polskiego Szczecina, uczczono wręczeniem tytułu Ambasadora aktorce Agacie Kuleszy i skrzypkowi Bartłomiejowi Niziołowi. Ta dwójka znalazła się w doborowym gronie czterdziestu pięciu znakomitości, które są dla miasta niezmiernie ważne. I dla których miasto jest ważne.

Agata Kulesza to aktorka bez wątpienia doceniana. Za wyróżnioną w tym roku Oscarem „Idę” otrzymała i Orła, i Złote Lwy, i nagrodę Stowarzyszenia Krytyków Filmowych z Los Angeles. Do tego dołożyć należy trofea za role w innych znakomitych filmach. W wielu wywiadach Agata Kulesza zawsze podkreślała, że jest szczecinianką, że do rodzinnego grodu Gryfa zawsze wraca, tutaj urodziła córkę, tutaj też mieszkają rodzice, siostra, bliscy. Odbierając tytuł Ambasadora zażartowała, że w końcu dołączyła do swej przyjaciółki – od czasów dzieciństwa do dnia dzisiejszego – Kasi Nosowskiej, wokalistki grupy Hey. Kulesza jest pierwszą zawodową aktorką, która została Ambasadorem, co prawda za role w ekranizacji „W pustyni i w puszczy” zaszczytu dostąpiła również Karolina Sawka, ale nie kontynuuje ona przygody z filmem; co ciekawe to nie jedyny Ambasador w rodzinie, jest nim wszak tata Karoliny, znany rysownik-satyryk Henryk Sawka.

Wielu ambasadorskich przedstawicieli ma za to teatr: Dariusz Mikuła (Teatr Kana), Anna Augustynowicz (Teatr Współczesny), Stowarzyszenie Teatr Kana, Krzysztof Bizio (dramaturg, scenarzysta, ale i architekt). Stowarzyszenie Teatr Kana to nie jedyny, „zbiorowy” Ambasador. Okazuje się, że może być nim i statek (Dar Młodzieży), i zespół (Szczecinianie). Do tego także Chór Akademicki im. prof. Jana Szyrockiego.

Swoich reprezentantów w doborowy gronie mają także dziennikarze: Kazimierz Wóycicki, Henryk Urbaś, Roman Czejarek, zaś świat i dziennikarski, i literatury reprezentują Artur Daniel Liskowacki wraz z Moniką Szwają.

Skoro Ambasadorką Szczecina jest Kasia Nosowska, naturalnie jest nim także założyciel zespołu Hey, dzisiaj lider Indios Bravo – Piotr Banach. Słynny jazzman Billy Harper, Karol Roman Pasternak (pianista), Jan Szyrocki (dyrygent, kompozytor, założyciel chórów), Ryszard Leoszewski (Sklep z Ptasimi Piórami), Warcisław Kunc (niegdyś związany z Operą na Zamku, dyrygent), Eugeniusz Kus (dyrygent), Jadwiga Igiel-Sak (niegdyś Filharmonia Szczecińska) i oczywiście wspomniany już Bartłomiej Nizioł to przedstawiciele szeroko pojętego kręgu muzyki.

Wśród Ambasadorów nie brakuje także świetnych sportowców, odnoszących sukcesy na międzynarodowej arenie, są nimi Marcin Matkowski (tenis), Monika Pyrek (lekkoatletyka), Konrad Wasielewski (wioślarstwo), Marek Kolbowicz (wioślarstwo, dzisiaj… także polityka, jest przecież radnym Szczecina). Ambasadorami są również trener Edward Lorens, były trener Pogoni Szczecin, związany raczej ze Śląskiem, Paulina Fiuk (kolarstwo), Jerzy Skarżyński (lekkoatletyka, maratończyk).

Billy Harper nie jest jedynym obcokrajowcem, jaki miał przyjemność zostać mianowany Ambasadorem Szczecina, dostąpili jej także duński wojskowy z artystyczną dusza Hans Teglers oraz włoski wykładowca Angelo Rella.

Dyrektor najlepszego liceum, także jednego z najlepszych w kraju – XIII – Cezary Urban, wybitny genetyk prof. Jan Lubiński, dyrektor szpitala w Zdunowie, torakochirurg prof. Tomasz Grodzki, wieloletni dyrektor Książnicy Pomorskiej Stanisław Krzywicki, pisarka Inga Iwasiów, poetka Anna Frajlich, I wicemiss Polonia Małgorzata Ofman, radioastronom prof. Aleksander Wolszczan, założyciele szkoły tańca Shock Dance Marta Kozakowska-Kuźnicka i Andrzej Kuźnicki, wspaniały żeglarz Wojciech Jacobson, żeglarz, kapitanem jachtowym Maciej Krzeptowski, inicjatorka Flisu Odrzańskiego - także tworzą wspaniałe grono szczecińskich Ambasadorów. 

Kto za rok zostanie Ambasadorem Szczecina. Lista kandydatów już teraz jest długa...©℗

(kol)