Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dzieje się (3)

Data publikacji: 2015-09-29 10:59
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-29 10:59
POLICE

Koncert Kroke – Miejski Ośrodek Kultury,18.10, godz. 18
Na scenie są od dwudziestu trzech lat. Niegdyś kojarzeni przede wszystkim z muzyką klezmerską, inspirują się tak naprawdę niemal każdym gatunkiem. Za swoje prawdziwe urodziny artyści uznają występ w Jerozolimie dla osób, które ocalały dzięki Oscarowi Schindlerowi. Zaproszenie na to niezwykłe wydarzenie zespół otrzymał od reżysera Stevena Spielberga, któremu pomysł „wykorzystania" Kroke podsunęła żona. Zresztą reżyser skontaktował też muzyków z Peterem Gabrielem, owocem tej współpracy są oczywiście wspólne nagrania. Z kolei współpraca z Nigelem Kennedym przynosi płytę East Meets East. Kroke ma na swoim koncie także projekty z Anną Marią Jopek, Krzysztofem Herdzinem, Mają Sikorowską. Tomasz Kukurba (altówka, wokal), Jerzy Bawoł (akordeon), Tomasz Lato (kontrabas) – to oni tworzą Kroke.

Koncert jest biletowany.

źródło: www.mokpolice.pl

SZCZECIN

TRAFO Trafostacja Sztuki, ul. św. Ducha 4,  Duo Staśkiewicz-Meisinger. World Music - Muzyka Świata, 11 października

W programie koncertu: Manuel de Falla - Canciones Espagnolas,Bela Bartok - Tańce rumuńskie, Marek Pasieczny - 3 Melodie ludowe, Astor Piazzolla - Tango Suite, Astor Piazzolla - Historia Tanga

Podczas koncertu promowany będzie najnowszy album Krzysztofa Meisingera pt. „ASTOR", który został nagrany z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Varsovia.

Duet Staśkiewicz-Meisinger powstał w 2011 roku. W jego skład wchodzi dwoje wybitnych polskich muzyków - skrzypaczka Anna Maria Staśkiewcz (laureatka III nagrody Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Poznaniu w 2006 roku) oraz gitarzysta Krzysztof Meisinger. Od czasu powstania, zespół koncertuje zarówno jako duet jak i z orkiestrami (m.in. dokonał światowego prawykonania dedykowanego Duetowi "Concerto Grosso No.2" Dimitria Varelasa z orkiestrą Capella Bydgostiensis pod dyrekcją Jose Maria Florencio) występując w całej Polsce jak i za granicą (m.in. dwukrotne tournee w USA w 2013 roku). Duet Staśkiewicz-Meisinger staje się także inspiracją dla wielu kompozytorów którzy dla nich piszą nowe utwory przeznaczone na ten właśnie skład.

Bilety: 50 zł, w sprzedaży na www.bilety.fm oraz w siedzibie Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

GYFINO

Gryfiński Dom Kultury - występ Cezarego Morawskiego , 2 października.

Znany i lubiany aktor przedstawi na deskach GDK monodram "Aktor... to aktor... to aktor...". Bilety na wydarzenie są już do kupienia w Centrum Informacji Turystycznej. Cena wejściówki to 40 zł. „Aktor... to aktor... to aktor..." to błyskotliwa, zwariowana komedia, jedyny w swoim rodzaju monolog o magii aktorstwa. Podczas tego one man show w ciągu kilkudziesięciu minut widz może spotkać się z całą galerią postaci, mistrzostwem przeobrażeń, wachlarzem konwencji i stylów. Publiczność ma wpływ na przebieg zdarzeń, co jeszcze bardziej czyni spektakl niepowtarzalnym przeżyciem. Refleksje na temat procesu twórczego przetykane są licznymi, oscylującymi wokół absurdu uwagami na temat braku funduszy na kulturę. Zaskakujące zwroty akcji, dowcip i ironia, tajniki i wyżyny sztuki aktorskiej. Teatr określony w tekście jako "artystyczny raj" i aktor z godną podziwu wirtuozerią wcielający się w wiele postaci zestawieni są z pełną paradoksów rzeczywistością. Co wynika z tego zderzenia? Przyjdź i przekonaj się sam!

Autorem spektaklu jest wybitny bośniacki aktor, reżyser, dramaturg Zijah A. Sokolović. W swoim dorobku ma wiele znakomitych ról teatralnych i filmowych. Obecnie mieszka w Austrii, ale reżyseruje i gra na Bałkanach. W 1985 roku, pierwsza wersja spektaklu reżyserowana przez samego autora, otrzymała na Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora dwie nagrody: Nagrodę Publiczności o raz Nagrodę Prezydenta Miasta Torunia.