Piątek 21 stycznia 2022r. 
REKLAMA

Dzieje się (2)

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-25 14:16
Dzieje się (2)
 

Szczecin, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza,  4 - 6 września, Turniej Muzyków Prawdziwych

Po raz pierwszy w Szczecinie staną w szranki muzycy różnych regionów Polski, wykonujący tradycyjną muzykę ludową oraz nią zainspirowani. Turniej rozegrany będzie w czterech kategoriach: soliści instrumentaliści, soliści wokaliści, zespoły instrumentalne, zespoły śpiewacze. Jury po wysłuchaniu programów konkursowych przyzna po trzy nagrody pieniężne w każdej z kategorii. Pula nagród to ponad 20 000 PLN.

W Turnieju mogą wziąć udział amatorzy i profesjonaliści, muzycy ludowi oraz wykonawcy interpretujący muzykę tradycyjną, od rekonstrukcji, przez folk, jazz aż po muzykę eksperymentalną.

Tytułowi prawdziwi muzycy zmierzą się podczas przesłuchań w sali kameralnej, a laureaci wystąpią w sali symfonicznej, w wyjątkowej przestrzeni Filharmonii  im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie.

3-6 września XVI Goleniowskie Spotkania Teatralne BRAMAT 2015

- Co roku ciekawym spektaklom towarzyszą oficjalne dyskusje o kondycji i drodze teatru alternatywnego w Polsce,warsztaty, pokazy metod pracy, seminaria, koncerty, wystawy i pokazy filmów. Program zakłada prezentację wybitnych twórców polskiego teatru alternatywnego. W ramach konfrontacji pokazane są także teatry młodszego pokolenia, które w niedalekiej przyszłości będą stanowić o alternatywnym środowisku teatralnym w Polsce - tak o Bramacie piszą organizatorzy, czyli Teatr Brama oraz Goleniowski Dom Kultury. Nie inaczej będzie podczas już szesnastej edycji tych niezwykle inspirujących spotkań teatralnych. Gościem specjalnym jest tym razem aktor Przemysław Bluszcz, który wystąpi w monodramie „Samospalenie". Aktor jest publiczności doskonale znany z takich filmów jak „Jesteś Bogiem", „Supermarket", „Drogówka". Natomiast fani serialów na pewno kojarzą go z „M jak Miłość" czy „Czasu honoru".

70-lecie polskiego osadnictwa na ziemi gryfińskiej, nabrzeże w Gryfinie, 12 września

Uroczystości związane z obchodami 70-lecia osadnictwa na ziemi gryfińskiej rozpoczną się od mszy w kościele pw. Narodzenia NMP o godz. 11. Następnie odbędzie się przemarsz na gryfińskie nabrzeże, pokaz musztry paradnej  w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Płot. W planie powitanie pionierów ziemi gryfińskiej, przedstawicieli gmin partnerskich, posadzenie przy nabrzeżu symbolicznego drzewa upamiętniających pionierów. O godz. 15 blok artystyczny w wykonaniu lokalnych zespołów ludowych, regionalnych kapel.  O godz. 18 widowisko historyczne „Orły nad Arnhem" przygotowane przez studio Huzar z Koszalina. Weźmie w niej udział ponad 200 uczestników wykorzystujących mundury, broń i pojazdy z epoki. Imprezie towarzyszyć będą wystawy. Więcej informacji na www.gdk.com.pl.