Piątek 27 stycznia 2023r. 
REKLAMA

Ruszamy na kwiaty

Data publikacji: 2015-10-01 18:01
Ostatnia aktualizacja: 2015-10-02 08:49
 Ruszamy na kwiaty
Fot. Dariusz GORAJSKI Na zdjęciu: Krokusy z „Kurierem" będziemy sadzili nad Jeziorkiem Słonecznym - tak zdecydowali nasi Czytelnicy w głosowaniu SMS-owym.  

Zaczynamy! „Krokusowa rewolucja" - jedna z najbardziej pozytywnych i społecznych akcji na rzecz zielonego Szczecina - wchodzi w decydującą praktyczną fazę. Już wiemy, że z naszymi Czytelnikami i przyjaciółmi tysiącami krokusów obsadzimy brzegi Jeziorka Słonecznego. To za tydzień, a już w najbliższą sobotę - krokusowe pola będę powstawały w Golczewie. Potem - także w Goleniowie.

Zachwycające wiosenne kwiatowe kobierce Jasnych Błoni. Marzeniem Marii Myśliwiec było przenieść je również w inne rejony Szczecina. Udało się dzięki „krokusowej rewolucji", w jaką włączyli sią społecznicy, firmy i przedsiębiorstwa, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, instytucje kulturalne i oświatowe - wszyscy, którym zależy na piękniejszym Szczecinie. Dzięki temu na mapie naszego miasta już nie ma osiedla, na jakie nie dotarłaby ta wspaniała akcja: w sumie ok. 200 tysiącami kwiatów, jakie nas budzą co wiosnę.

Tej niezwykle pozytywnej akcji patronuje nasz „Kurier". Razem z Czytelnikami i przyjaciółmi redakcji co jesień wspólnie tworzymy kolejne krokusowe pola. W poprzednich ożywialiśmy nimi przestrzeń dawnej alei kwiatowej oraz Wały Chrobrego. Tym razem posadzimy tysiące kwiatowych cebul - od „Kuriera" oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej - nad Jeziorkiem Słonecznym, na Gumieńcach. To wybór 1 z 10, dokonany drogą SMS-ową przez szczecinian, przewagą blisko 300 głosów nad pozostałymi lokalizacjami: Arkonką, nadodrzańskimi bulwarami, pl. Mickiewicza, Jakuba Wujka i Tobruckim (III miejsce w głosowaniu SMS), zieleńcem im. Janiny Szczerskiej, nawet Wałami Chrobrego i brzegami Stawu Brodowskiego (II miejsce w głosowaniu SMS).

- Bardzo mnie cieszy ten wybór: wiosną będziemy mieli piękny widok na Jeziorko Słoneczne - przyznaje Michał Wilkocki, szczeciński radny i przewodniczący Rady Osiedla Gumieńce. - Ten wybór pokazuje, że mieszkańcy Gumieniec potrafią się zmobilizować dla realizacji pozytywnych przedsięwzięć. Mam więc nadzieję, że równie chętnie zagłosują na projekt nr 13 Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego dla Dzielnicy Zachód. Chodzi o budowę obiektu pełniącego funkcję zarówno domu seniora, jak też świetlicy dla dzieci. Z placem zabaw, siłownią pod chmurką. Zakładającego również realizację parku wraz z miejscami do grillowania oraz wybiegiem dla psów, miejscami parkingowymi, a w przyszłości także ze stacją roweru miejskiego. Wszystko to u zbiegu u. Ku Słońcu oraz Przygodnej. To obszerne przedsięwzięcie wychodzące naprzeciw potrzebom naszej dzielnicy. Projekt dla wszystkich mieszkańców: małych i dużych. To ostatnia miejska działka w tym rejonie Szczecina. Jeżeli nie uda się nam zrealizować na niej naszego prospołecznego projektu, to pewnie miasto ją sprzeda pod budownictwo wielorodzinne.

Tysiące krokusów od „Kuriera" to nie wszystko. RO Gumińce postanowiła dorzucić jeszcze 5 tys. kwiatowych cebul. Wszystko wskazuje więc na to, że przy Jez. Słonecznym powstanie trzecie co do wielkości krokusowe pole: po sztandarowych Jasnych Błoniach oraz Campingu Marinie PTTK (ul. Przestrzenna 27; blisko 100 tysięcy krokusów). Będziemy je sadzili wspólnie - wraz z Czytelnikami i przyjaciółmi redakcji oraz RO Gumieńce - już 10 października, w samo południe. Zapraszamy!

To w przyszłą sobotę, a już w najbliższą (3 bm.) - „krokusowa rewolucja" wyrusza do Golczewa, na zaproszenie lokalnego samorządu oraz burmistrza Andrzeja Danieluka.

- Zapraszam wszystkich mieszkańców do wspólnego sadzenia krokusów. Spotkamy się w samo południe, w rejonie ul. Zwycięstwa, Witosa i Niepodległości - zachęca Teresa Waszczenko, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Golczewa, a też wiceprezes Stowarzyszenia Przyjaciół Ziemi Golczewskiej. - Szykujemy wielkie społeczne poruszenie: dla pięknego Golczewa posadzimy tysiące kwiatów. Wiemy, że warto!

Golczewo z 9 tys. krokusów wesprze nasz „Kurier", prezentem 2 tysięcy kwiatowych cebul. Podobnie, jak Goleniów. Gdzie miejscowy samorząd wraz z mieszkańcami oraz burmistrzem Robertem Krupowiczem planuje posadzenie ok. 22 tysięcy (!) krokusów -oczywiście przy wsparciu współorganizatora szczecińskiej „krokusowej rewolucji" - Sylwiusza Mołodeckiego z „Zielonych Ogrodów".

- W Goleniowie realizujemy wiele zielonych projektów. Na przykład wkrótce zamierzamy rewitalizować park przy ul. Szczecińskiej oraz zieleniec w rejonie ul. Andersa i Grota-Roweckiego - mówi Ewelina Małycha Wydziału Gospodarki Komunalnej UGiM w Goleniowie. - W naszym mieście wiele pozytywnego się dzieje, więc nic dziwnego, że chcemy się włączyć również w nurt „krokusowej rewolucji". Planujemy sadzić kwiatowe cebule na zieleńcu przy ul. Barnima i Puszkina, na pasie zieleni ul. Szkolnej, czyli w rejonie SP nr 2, a także na Goleniowskich Plantach, wzdłuż Strugi Goleniowskiej. Oczywiście w społecznej akcji, którą planujemy zrealizować w dwa dni: 19-20 października.

* * *
„Krokusowa rewolucja" rozkręca się na dobre. Kto chciałby się włączyć w jej nurt, jest proszony o kontakt: w Szczecinie - z Marią Myśliwiec (tel. 696-05-06-57 oraz mail: rada@arkonskie.szczecin.pl). Natomiast społecznicy i samorządy lokalne - z redakcją: z kierownikiem działu kolportażu i promocji - Adrianem Bednarskim (adrian@kurier.szczecin.pl, tel. 91-44-29-160). ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Krokusy z „Kurierem" będziemy sadzili nad Jeziorkiem Słonecznym - tak zdecydowali nasi Czytelnicy w głosowaniu SMS-owym.

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA