czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Grupa Azoty > Podglądanie sokołów

Podglądanie sokołów

Data publikacji: 2017-01-20 11:08
Wywietleń: 1487

Dwie kamery zamontowano na osiemdziesiątym metrze 200-metrowego komina elektrociepłowni Grupy Azoty Police, gdzie od dziesięciu lat mają gniazdo sokoły wędrowne. Jedna z kamer została umieszczona wewnątrz skrzynki lęgowej, druga, obrotowa, będzie pokazywać otoczenie siedziby tych drapieżnych ptaków.

Sokoły wędrowne prawie w Polsce wyginęły. Teraz, po latach zabiegów, m.in. ekologów, w Polsce jest już kilkanaście gniazd tych ptaków. W Grupie Azoty Police osiedliły się za sprawą Stowarzyszenia na rzecz Dzikich Zwierząt „Sokół” z Włocławka. Jego członkowie dekadę temu zauważyli na pierwszego sokoła wędrownego na terenie Polic.

– Wiedzieli, że kominy to dla sokoła idealne miejsce lęgowe – mówi opiekun polickich sokołów Jerzy Matyjasik. – Zamontowali więc na nim paletę, a na niej skrzynkę lęgową. Jeszcze w tym samym roku zagnieździła się w niej nasza parka. Przez kilka lat nie miała potomstwa. Aż któregoś roku pojawiły się pisklęta. Komin stoi na końcu zakładów, a jego wysokość umożliwia ptakom – które są znane ze swojego doskonałego wzroku – obserwowanie całej okolicy.

Obecnie gniazdo jest puste, ale najprawdopodobniej już w połowie marca samica złoży w nim jaja, z których po miesiącu wyklują się młode.

Internauci będą mogli śledzić na bieżąco rozwój małych sokołów, ich pierwsze próby latania i wreszcie naukę polowania. Potrwa to do września, gdyż wtedy, zdolne już do samodzielnego życia opuszczą rodzinne gniazdo.

Kamery mają być uruchomione na przełomie lutego i marca. Sokoły można będzie podglądać na stronie: http://www.webcam.peregrinus.pl./pl/podglad-gniazd-na-zywo.

(ep)

Fot. Grupa Azoty Police

Więcej informacji o Grupie Azoty: http://grupaazoty.com/

Pogoda
15
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy