Większość pracujących Polaków szczególnie ceni tych pracodawców, którzy zapewniają im prywatną opiekę medyczną. Załoga Grupy Azoty Police jest taką otoczona i to przez lekarzy, na wizytę u których nie musi czekać w długich kolejkach. O jej zdrowie dba przychodnia „Medika” Usługi Medyczne oraz sieć poradni Lux Med.
Przychodnia powstała już w 1973 roku, przy ówczesnych Zakładach Chemicznych „Police”. Podczas restrukturyzacji przedsiębiorstwa – w 2000 r. – została przekształcona w spółkę „Medika” Usługi Medyczne. Całość udziałów w niej przejęła wtedy prywatna firma Lux Med. Nowy właściciel nadal zapewniał pracownikom „Polic” usługi z zakresu medycyny pracy. Po pięciu latach zostały one wzbogacone o pakiet świadczeń abonamentowych. Od zeszłego roku, po zawarciu przez Grupę Azoty umowy z Lux Med w sprawie ubezpieczenia grupowego zatrudnionych we wszystkich jej spółkach, opieka medyczna jest zagwarantowana na jeszcze bardziej korzystnych warunkach.
„Medika” zapewnia teraz zatrudnionym w Grupie Azoty Police świadczenia z zakresu medycyny pracy oraz rehabilitacji leczniczej. Poza tym całodobową pomoc doraźną wszystkim osobom przebywającym na terenie spółki. Natomiast dzięki umowie z Lux Med pracownicy korzystają z wielu dodatkowych świadczeń i usług medycznych (lekarzy rodzinnych oraz specjalistów, diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej). Koszty pokrywa pracodawca. Pracownik – jeśli chce – płaci jedynie ubezpieczenie za członka rodziny.
– Z oferowanych przez nas świadczeń korzysta 2600 pracowników Grupy Azoty Police oraz członków ich rodzin – mówi dr n.med. Mariusz Tarhoni, prezes „Medika” Usługi Medyczne. – Mają oni w naszej przychodni specjalny tor obsługi – odrębną rejestrację. Oprócz ambulatoriów, do ich dyspozycji jest kilkanaście poradni, m.in. endokrynologiczna, alergologiczna, stomatologiczna czy też radiologiczna. Pakiet ubezpieczeniowy jest bowiem bardzo szeroki. Dwa źródła finansowania – z Grupy Azoty oraz NFZ – sprawiają, że więcej pieniędzy możemy przeznaczyć na opłacenie dobrej diagnostyki.
Dzięki temu, że „Medika” ma własną podstawową opiekę zdrowotną i wielu lekarzy specjalistów, pracownicy Grupy Azoty Police na poradę czy konsultację długo nie czekają. Posiadacze karty „Lux Med” mogą też korzystać z innych przychodni tej firmy, np. w Szczecinie.
Baczenie na to, jak Lux Med i „Medika” wywiązują się z umowy, mają organizacje związkowe i Dział Zarządzania Zasobami Ludzkimi Grupy Azoty Police. Podczas spotkań z przedstawicielami medycznych spółek przekazują nie tylko uwagi pacjentów, ale i wskazują potrzebne zmiany, np. w dostępie do rehabilitacji.
(łw)