Grupa młodych naukowców ekonomistów z Polski i Niemiec zaznajomiła się z procesami produkcyjnymi w dużych zakładach chemicznych. W trakcie zwiedzania Grupy Azoty Police goście zobaczyli poszczególne etapy produkcji mocznika, a przy okazji ze stumetrowej wieży podziwiali zakłady w pełnej okazałości.
Bardzo interesująca dla naukowców była także wizyta w Jednostce Biznesowej Pigmenty, będącej jedynym w Polsce producentem bieli tytanowej. Dzięki uprzejmości kierownictwa wydziału, goście mogli naocznie się przekonać, jak przebiega produkcja tego pigmentu, a następnie w laboratorium się dowiedzieć o niuansach różnych odmian tego produktu, zależnych od jego przeznaczenia.
– Jesteśmy wprawdzie ekonomistami, ale zajmujemy się rynkiem towarów żywnościowych. Korzystając z pobytu w Szczecinie, postanowiliśmy także zwiedzić policką spółkę. Muszę przyznać, że jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co zobaczyliśmy. Większość z nas po raz pierwszy miała styczność z tak dużym zakładem. To, że mogliśmy się z bliska przyjrzeć procesom produkcyjnym, wywarło na nas ogromne wrażenie. – powiedział przewodzący grupie naukowców dr hab. Oskar Kowalewski. – Zderzenie naszych wyobrażeń i dotychczasowych badań teoretycznych z tym, co zobaczyliśmy w Grupie Azoty Police, z pewnością wpłynie pozytywnie na nasze dalsze działania.
(b)
Na zdjęciu: Naukowcy podziwiali panoramę zakładów.
Fot. Grupa Azoty Police