Inicjatywy na rzecz ochrony środowiska oraz realizacja zaleceń ONZ dotyczących m.in. zasobów naturalnych – za te i podobne działania Grupa Azoty została uhonorowana podczas grudniowego Szczytu Klimatycznego COP24 w Katowicach.
Jedna z największych grup chemicznych została dostrzeżona, bo realizuje 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ, które wyznaczają kierunki rozwoju gospodarczego, środowiskowego i społecznego świata z korzyścią i zachowaniem bezpieczeństwa obecnego i przyszłych pokoleń. Znalazło to m.in. odzwierciedlenie w strategii biznesowej Grupy Azoty do 2020 roku.
– Dokładnie rok temu Grupa Azoty przystąpiła do partnerstwa na rzecz realizacji Agendy 2030 (zawiera m.in. 17 Celów Zrównoważonego Rozwoju – red.), zainicjowanego przez Ministerstwo Rozwoju. Od tamtego czasu intensywnie pracowaliśmy nad nową strategią zrównoważonego rozwoju. Z dumą prezentowaliśmy nasze dobre praktyki m.in. na forum w Nowym Jorku. Grupa Azoty podziela wartości ONZ i aktywnie włącza się w ich realizację – podkreśla prezes Grupy Azoty Kędzierzyn Sławomir Lipkowski, który odbierał w Katowicach nagrodę.
Spółka stawia na innowacje oraz inwestycje w start-upy. Do 2020 roku wydatki na badania, rozwój i innowacyjność osiągną 1 proc. przychodów Grupy. Firma promuje również zrównoważone rolnictwo, odpowiedzialną konsumpcję i produkcję, edukację, ograniczenie wpływu na środowisko, a także efektywne wykorzystanie wody.
Prezes Lipkowski podkreślał również w stolicy Śląska, że Grupa Azoty jako przedsiębiorstwo o zasięgu globalnym jest odpowiedzialna za rozsądne korzystanie z wody. Dlatego też w procesach produkcyjnych swoich spółek stara się jak najoszczędniej nią dysponować.
Tam gdzie jest możliwe, polska spółka chemiczna wprowadza rozwiązania pozwalające na recykling.
Grupa Azoty przystąpiła także do inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ na rzecz społecznej odpowiedzialności biznesu – United Nations Global Compact. To największa światowa inicjatywa skupiająca zrównoważony biznes. Wzywa firmy do tworzenia strategii i działań z uwzględnieniem dziesięciu uniwersalnych zasad dotyczących praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska, przeciwdziałania korupcji oraz podejmowania działań pomagających osiągnąć cele społeczne stanowiące realizację Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ.