Grupa Azoty Police podpisała list intencyjny z Powiatem Polickim w sprawie współpracy w zdobywaniu oraz podnoszeniu kwalifikacji zawodowych dla kierunków technik technologii chemicznej oraz operator urządzeń przemysłu chemicznego. Spółka wyraża chęć merytorycznego wspierania oraz promocji inicjatyw i projektów związanych z kształceniem zawodowym prowadzonym przez Powiat, w tym powstającego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Policach w wyżej wymienionych kierunkach. Grupa Azoty Police podpisała także list intencyjny z Zespołem Szkół nr 2 im. Władysława Orkana w sprawie nowego kierunku kształcenia technik technologii chemicznej.
Jak wyjaśnia Agata Sobocińska, zastępca kierownika Działu Zarządzania Zasobami Ludzkimi w Grupie Azoty Police, praktyki odbywali również studenci spoza województwa zachodniopomorskiego. Z zawodem chemika zapoznawali się praktykanci z Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Uniwersytetu Warszawskiego. Praktyki odbywały się m.in. w Dziale Głównego Dyspozytora, Laboratoriach, Centrum Energetyki, Jednostkach Biznesowych Nawozy, Nitro.
W tym roku na praktyki uczniowskie i studenckie w Grupie Azoty Police zdecydowały się 64 osoby. Dopływ wykwalifikowanych kadr to podstawa rozwoju każdej firmy. Kompetencje przyszłych pracowników trzeba doskonalić jeszcze podczas nauki.
Terminy praktyk oraz ich zakres są ustalane indywidualnie – tak, by dopasować je do potrzeb programowych ucznia lub studenta oraz oczekiwań Spółki – informuje Agata Sobocińska. – Praktyki umożliwiają poznanie największego producenta chemii w Polsce, współpracę z najlepszymi specjalistami w branży i możliwość zapoznania się w praktyce z najnowocześniejszymi technologiami. Są też dobrą okazją do zdobycia pierwszej opinii od Opiekuna praktyki lub stażu.
W regionie ścisła współpraca została nawiązana z Zespołem Szkół im. Ignacego Łukasiewicza w Policach (technik technologii chemicznej), Zespołem Szkół nr 2 im. Władysława Orkana (technik ochrony środowiska, technik technologii chemicznej), Zespołem Szkół Elektryczno-Elektronicznych (technik mechatronik i technik elektryk), Zachodniopomorskim Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej (technik mechatronik i technik mechanik), Zespołem Szkół nr 4 (technik urządzeń i systemów energii odnawialnej), Akademią Morską i Zachodniopomorskim Uniwersytetem Technologicznym.
– Na poziomie strategicznym i operacyjnym Grupa Azoty Police zawarła również umowę ramową z ZUT o współpracy obejmującej prace badawczo-rozwojowe, kształcenie kadry technicznej oraz wzajemne promowanie pozytywnego wizerunku. Podpisano również porozumienie o współpracy w zakresie kształcenia studentów tj. prowadzenie na koszt Spółki wykładów pn. „Wykłady Specjalistów z Polic” – mówi Agata Sobocińska.
(k)
Fot. Marek Klasa