poniedziałek, 28 września 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2020 > Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora

Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora

Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora
Data publikacji: 2020-09-13 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-09-13 16:20
Wywietleń: 131 474889

To, że wśród zieleni i kwiatów w najbliższym domowym otoczeniu można żyć przytulniej i weselej udowadniają kolejni uczestnicy naszego konkursu Agnieszka i Zenon Kramarzowie. Ich balkon na pierwszym piętrze narożnej kamienicy w jednym ze śródmiejskich kwartałów przy ul. Jana Karola Chodkiewicza na Turzynie na pewno przyciąga wzrok.

Odcina się wyraźnie barwami na tle już nieco poszarzałej i pokrytej liszajami po zaciekach, a nawet miejscami łuszczącej się już farby, frontowej elewacji. Mimo że odnowionej przy okazji remontów i renowacji starej zabudowy w tym rejonie. To co widać z poziomu ulicy jest – jak podkreśla pani Agnieszka Kramarz – dziełem i domeną jej męża Zenona.

Gdy nadchodzi wiosna...

– Ja tu tylko podlewam i skubię. I oczywiście wypoczywam – śmieje się pani Agnieszka. – Co roku, kiedy nadchodzi wiosna, mąż zawsze najpierw się zastanawia, czy nie odpuścić, nie zrezygnować z kwiatów, ale chwile wahania zwykle szybko mu mijają, a wtedy zaczyna biegać i wybierać na kolejny sezon nowe rośliny do posadzenia w donicach i balkonowych skrzynkach.

W „Kurierowym” konkursie państwo Kramarzowie zadebiutowali w ubiegłorocznej edycji i można rzec, że wdarli się przebojem do ścisłej czołówki finału, zajmując drugie miejsce.

Prym wiodą pelargonie

W zaaranżowanym miniogrodzie balkonowym Agnieszki i Zenona Kramarzów zwykle prym wiodą pelargonie. W tym roku też są jego ozdobą, choć mniej okazałą niż to bywało. Dotkliwie dały im się we znaki nie tylko upały, ale i szkodniki: mszyce i przędziorki. Sprawiły, że nie są tak dorodne i obsypane kwiatami jak okazy sadzone w poprzednich latach.

Za to z nawiązką odwdzięczają się inne sezonowe kwiaty. Wśród nich szczególnie begonie, petunie, surfinie, fuksje obok passiflory zwanej potocznie męczennicą. Podobnie jak stała w kolekcji niewielka, ale za to bardzo efektowna portulaka uwielbiająca słońce i której kwiaty w jego promieniach wyglądają dosłownie jakby świeciły. Znalazło się też miejsce dla krzewu ciepłolubnej bugenvilli o różowych kwiatach. Na parapetach zaś równie niezawodne sundeville, nawet te przechowane z poprzedniego sezonu, w odmianach o białych i czerwonych kwiatach. Są kąciki dla rododendrona, kilku okazów sukulentów oraz milinu amerykańskiego i powojnika. A dodatkowy efekt wizualny z ulicy daje lekko łukowaty stelaż z podwieszonymi do niego donicami wraz z włączanymi po zmroku lampionami. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Balkon Agnieszki i Zenona Kramarzów w kamienicy przy ul. Jana Karola Chodkiewicza. Na zdjęciu pani Agnieszka z córką Martą, uczennicą drugiej klasy liceum.

logo

Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora Lśniąca portulaka, bugenville i passiflora

Komentarze

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
13
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Skoki z komina Wiskordu

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy wprowadzenie ulic z uspokojonym ruchem przy zachowaniu miejsc parkingowych w okolicach pl. Orła Białego w Szczecinie to dobre rozwiązanie?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie