wtorek, 25 lutego 2020.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2019 > Kwiaty jak marzenie

Kwiaty jak marzenie

Kwiaty jak marzenie
Data publikacji: 2019-09-11 13:43
Ostatnia aktualizacja: 2019-09-11 14:40
Wywietleń: 377 414268

Niewielki, nawet najwęższy pas gruntu wokół budynku w ścisłym centrum miasta, wśród gęstej zabudowy, może stanowić przyjazną mieszkańcom przestrzeń. Najlepszy dowód to podwórze wspólnoty mieszkaniowej przy ul. Tkackiej 65-66. To zasługa Jana Kaczyńskiego, od wielu już lat opiekuna enklawy.

Przygodę ogrodnika pan Jan, były żołnierz zawodowy, pracownik MON, rozpoczął w Szczecinie kilkanaście lat temu. Kiedy wraz z małżonką przeprowadzili się tutaj na stałe z Warszawy. I choć siły już nie takie, jak kiedyś, bo w zacnym już jest wieku (ma już 87 lat), a i bagaż doświadczeń życiowych co za tym idzie też za nim spory, doglądanie i pielęgnowanie roślin, jakie rosną na skrawach ziemi na tyłach budynku wspólnoty to dla niego przyjemność i zarazem wyzwanie.

- Na Zabajkalu, na Syberii, gdzie trafiłem jeszcze jako mały chłopak i spędziłem na zesłaniu w sumie sześć lat, była tylko tajga, wszędzie las. Nie było jakichkolwiek kwiatów. To pamiętam jak dziś. Codzienne życie w ziemiankach i okropny głód na tej nieludzkiej ziemi panowały. Stąd i ta pewnie moja tęsknota za kwiatami. I moje marzenie o nich przez cały ten czas spędzony na wygnaniu, kiedy przez każdy dzień każdy z zesłanych walczył, by przeżyć kolejny dzień - opowiada pan Jan łamiącym się głosem, bo to wciąż powracające - mimo upływu dekad - bolesne wspomnienia.

Teraz na emeryturze spełnia się marzenie z dzieciństwa i wczesnych lat młodości pana Jana, pochodzącego z położonego na dawnych kresach II RP, Nowogródka (dziś miasteczka w obwodzie grodzieńskim na Białorusi). Dogląda rośliny, przycina je, wysiewa nowe.

Najpierw były to głównie róże. Te jednak marniały z roku na rok, mimo usilnych starań nie udało się ich odratować i reszta dopełniły mszyce. Krzewy trzeba było wykarczować. Teraz wąskie rabaty wzdłuż muru i ogrodzenia przyległego parkingu porastają hibiskusy, wielokolorowe malwy, hortensje, piwonie. Znalazło się też miejsce dla jukki, bzu w kąciku przy parawanie śmietnikowym. A wszystko przetykane krzewami irg, tuj, pierisami i aksamitkami.

- Lubię przysiąść na ławeczce i patrzeć godzinami na te wielobarwne różnymi odcieniami zieleni i kwiatów ściany wokół domu - tak podsumowuje pan Jan swą krótką, acz pełną wzruszeń opowieść. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Podwórko wspólnoty przy ul. Tkackiej i jego opiekun Jan Kaczyński.

Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie Kwiaty jak marzenie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
3
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Lanie betonu na węźle Łękno

Sonda

Czy popierasz decyzję radnych o wydzierżawieniu gruntu kościołowi na osiedlu „Nad Rudzianką”?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie