wtorek, 15 października 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2018 > Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów

Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów [GALERIA]

Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów
Data publikacji: 2018-07-30 20:20
Ostatnia aktualizacja: 2018-09-08 18:42
Wywietleń: 810 340410

Jest ich wspólną dumą i radością. Cieszy o każdej porze roku oczy przynajmniej części sąsiadów i nie bez zazdrości patrzą nań, kiedy tędy przechodzą, mieszkańcy innych bloków. Choć i w najbliższym otoczeniu, bo we wspólnoty mieszkaniowej kręgu, nie brak takich, którzy woleliby więcej asfaltu i więcej miejsc do parkowania samochodów tuż przy bloku i najlepiej przy samej klatce schodowej.  Zamiast tego wszyscy mają - jak zwykło się mawiać - widoki z okien nie od parady, bo zadbaną i pielęgnowaną przez troje społeczników-zapaleńców enklawę zieleni i kwiatów.

Plac pośród brył czteropiętrowców z wielkiej płyty jakich wiele na tym osiedlu, ale odmieniony. Adres wspólnoty mieszkaniowej: ul. Zawadzkiego 56-64. Przyległa do budynku część podwórka była długo gruzowiskiem i służyła za wybieg dla psów. Od 2008 r. do jego przemiany w ogród dokładają na zmianę systematycznie swoje kolejne drobne 'cegiełki" Mirosława Stanik, Irena Gudan i Dariusz Gąsowski. 

Zaczynali od skromnego, niewielkiego kwiatowego klombiku. Przybywało przez minione lata z każdym sezonem zimozielonych krzewów z własnych działkowych upraw. Jak podkreślają zgodnie panie Irena i Mirosława, w 90 proc. pochodzą z ukorzenionych i doglądanych sadzonek. Wśród nich bukszpan tworzący teraz w centralnym punkcie ogródka na tle pergoli mini-labirynt z okazałą sosną pośrodku. Podobnie jak szpalery z ligustra, irgi, berberysów. Na podwórkowe rabaty trafiły też ukorzeniane cierpliwie z własnych sadzonek perukowce.

- To własnie panie Mirosława i Irena wykonały - rzekłbym - górniczą robotę. Ten zieleniec i kwietnik to ich wspólne dzieło z niewielką pomocą moją i z nieocenionym wsparciem w pielęgnacji męża pani Mirki - podkreśla Dariusz Gąsowski. - A do pokazania go szerszej publiczności i zgłoszenia do udziału w tegorocznym konkursie zmobilizował mnie listonosz. Choć z takim zamiarem nosiłem się już dużo wcześniej. Bo prawdziwe bohaterki są skromne, nie lubią się chwalić i jak przy każdej okazji zaznaczają, robią to dla siebie i dla mieszkańców, a nie na pokaz, dla poklasku. Jakoś jednak w końcu uległy moim namowom i się zgodziły.

Podczas rozmowy przechadzamy się w słoneczny poranek wśród bujnej zieleni, na tle której swoimi soczystymi kolorami odcinają się m.in. jeżówki, hortensje (w podwórkowym ogrodzie reprezentują je odmiany pnąca, bukietowa i ogrodowa), rudbekie. Na rabatach rosną też krzewy pęcherznicy, pysznogłówki, ogników, funkie o białych i fioletowych kwiatostanach, trzmieliny, przetykane jednorocznymi aksamitkami i żeniszkiem. Kolekcję uzupełniają cisy robusta i david, kilka odmian tuj oraz okazy traw ozdobnych: rozplenicy japońskiej i zebriny cętkowanej.

- Teraz zwykle od ludzi się słyszy, a to że jest chory, a to, że nie ma czasu, że jest zabiegany. Nas nikt do niczego nie zaciągał. Robimy to, co lubimy. I ta praca daje nam radość. Jakość otoczenia, w jakim żyjemy, świadczy o nas. I tym otoczeniem nie są tylko nasze prywatne cztery ściany - zgodnie dodają panie Mirosława i Irena. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów Podwórko z ogrodem dla siebie i sąsiadów

Komentarze

Pycha dla miłośników piękna
Wspaniały widok z okien okolicznych bloków.To lubię..
2018-09-08 18:27:52
Pozytywnie zakręceni.
Konsekwentna praca Pań ze Wspólnoty Mieszkaniowej przynosi piękno mini środowisku mieszkańców.WSPANIALE.!!!
2018-09-08 18:09:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
14
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Chcą prawdziwej szkoły

Nekrologi

Sonda

Gdzie w Szczecinie powinien stanąć pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie