niedziela, 08 grudnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2018 > Oddech w zieleni na wysokości

Oddech w zieleni na wysokości

Oddech w zieleni na wysokości
Data publikacji: 2018-08-28 10:38
Ostatnia aktualizacja: 2018-08-28 10:47
Wywietleń: 835 347820

Ich balkon pozostaje wciąż jedyną zielono-kolorową plamą na smutnej elewacji 10-piętrowego wieżowca. W samym centrum miasta, przy al. Wojska Polskiego 23. Z widokiem z niego na dachy pobliskich kamienic, będących częścią zabudowy śródmiejskich kwartałów w stylu pięknej, lecz dziś nadal mocno zapyziałej szczecińskiej secesji. To taki miniogród Anny i Jerzego Pruskich na 9. piętrze bloku z wielkiej płyty.

W konkursowym współzawodnictwie nowicjuszami nie są. Od lat startują w jego kolejnych edycjach, plasując się w ścisłej czołówce balkonowej kategorii. Czego dowodem jest spora już w mieszkaniu kolekcja dyplomów i pucharów, z tym najcenniejszym za zwycięstwo w jego 41. edycji z roku 2015.

Eksperymenty z doborem roślin na swój balkon Anna i Jerzy Pruscy mają już za sobą. Balkon z taką ekspozycją sprawia, że ostre słońce oblewa go już od wczesnego popołudnia, a na dodatek jest wysoko położony, bo na 9. piętrze wieżowca, a zatem narażony bywa na skutki porywów wiatru i ulewne opady. Tych ostatnich w mijającym sezonie jak na lekarstwo, ale… Za to prażącego słońca skutki dawały się mocno we znaki mimo zamontowanych markiz, które w każdej chwili można rozwinąć. Nie wszystkie rośliny są w stanie wytrzymać takie warunki.

– Pelargonie to kwiaty, które są niezawodne. Wytrzymałe na każde warunki pogodowe, dobrze znoszą wiatry, jak i odporne są na upalne słońce, nie są tak wrażliwe jak inne rośliny. Dlatego co roku u nas na balkonie dominują. Hybrydy w kolorze czerwonym i w innych odcieniach odmiany rabatowe, kaskadowe. I w skrzynkach i w donicach mamy ich zawsze sporo. Są wyjątkowo dekoracyjne – mówi Jerzy Pruski. – W przypadku odmiany angielskiej pelargonie po wysadzeniu w kwietniu/maju pięknie się trzymają czasem nawet do pierwszych przymrozków w listopadzie.

W wąskiej przestrzeni o długości 4 m o stworzeniu wygodnej enklawy do wypoczynku marzyć trudno, jak choćby rozstawieniu leżaka, czy stolika z fotelikami, ale za to – jak pokazują od lat Anna i Jerzy Pruscy – można z powodzeniem od wiosny do późnej jesieni przekształcić ją w zielono-kwiatową ścianę. Mimo ciasnoty znalazło się chociażby miejsce na białe latarenki w starym stylu. Pelargoniową kompozycję zwykle uzupełniają begonie, surfinie i fuksje. Te ostatnie w tym roku jednak już uschły. Mimo doglądania i nawadniania tegoroczne upały zrobiły swoje.

Po balkonowych ścianach i suficie pną się winobluszcze i rdest. Pomiędzy nimi dostrzec można też żywotniki, cyprysiki i komarzyce.

Balkon to feeria kolorów i domena pani domu. Ale najwięcej czasu spędzają na nim yorki – domowe psiaki, czyli Tofik i Mikuś, które do towarzystwa mają gliniane wersje ich samych, naturalnej wielkości ogrodowe rzeźby. Nie brak i innych zwierzęcych akcentów w postaci figurek barwnych ptaków oraz w skrzynkach mieniących się fosforyzujących zabawkowych wiatraczków. Te są uzupełnieniem do zieleni i kwiatów, dających oddech i namiastkę ogrodu na wysokościach. ©℗

Tekst i fot. Mirosław WINCONEK

 

Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości Oddech w zieleni na wysokości

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Wielka Parada Mikołajów

Nekrologi

kondolencje

Sonda

Czy obowiązek tworzenia korytarza życia i jazdy na suwak zwiększą bezpieczeństwo na drogach?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie