sobota, 24 sierpnia 2019.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2017 > Z magnolią w herbie

Z magnolią w herbie

Z magnolią w herbie
Data publikacji: 2016-09-05 12:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-06 11:10
Wywietleń: 901 248392

Tu nawet śmietnikowe parawany i parkingi toną w zieleni. Te pierwsze obrastają strzyżone szpalery tuj. Te drugie płożące się odmiany jałowców i cyprysowatych, bukszpanowe labirynty i dające cień drzewa na obrzeżach. Magnolia Park u zbiegu ulic Wernyhory i Klonowica powstało na dawnym wojskowym placu ćwiczebnym z tzw. ścieżką zdrowia dla rekrutów i był to teren należący do sąsiadujących z nim koszar jednostki wojskowej. Całkiem od niedawna, bo od raptem ośmiu lat jest świetnym miejscem do życia.

Atrakcyjnie położone, świetnie skomunikowane, przez środowisko architektów docenione i wyróżnione. Funkcjonalne, ciche mimo że na styku ruchliwych ulic, spokojne, bo bez aut we wnętrzu kwartału zabudowy, z licznymi enklawami odpoczynku i zabaw. Dla dorosłych, młodszych, starszych, dla dzieci. A pośrodku fontanna na skwerze, którą okalają kręgiem magnolie. Czym jest to osiedle można by streścić w trzech słowach: przestrzeń, zieleń, sztuka.

Wiosną rozkwita wspomnianymi magnoliami i otaczającymi elewacje budynków od frontu potężnych krzewów różnobarwnych rododendronów. Zajmuje 3,5 ha z budynkami, w których jest w sumie 296 mieszań plus lokale użytkowe w parterach. Łącznie 261 tysięcy metrów kwadratowych powierzchni użytkowej. Zagospodarowane od A do Z i zatrudnianymi do pielęgnacji otoczenia specjalistami z branży ogrodniczej.

- Nie sztuka coś posadzić i tylko patrzeć, jak rośnie, kwitnie. Sztuką jest dbać o to, co rośNie - zauważa Danuta Falkowska ze szczecińskiej firmy Calbud, inwestora, która - jak widać w tym przypadku - znakomicie potrafi łączyć dwa w jednym, czyli swą podstawową działalność w branży deweloperskiej z rolą zarządcy nieruchomości tutejszej wspólnoty, gospodarza osiedla na usługach miejscowej wspólnoty.

Magnolia Park na mapie miasta zajmuje pozycję wyjątkową. Zdobyło wyróżnienie w konkursie Signum Temporis, organizowanym przez szczeciński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (kategoria najlepszy zrealizowany obiekt lub zespół obiektów architektonicznych w Szczecinie, który został wybudowany i przekazany do użytku w okresie 1996-2008). Choć to fakt branżowy, wiadomy głównie zainteresowanym. Osiedle bardziej jest znane z pięknej zieleni, przestrzeni urządzonej przyjaźnie dla wielopokoleniowych rodzin, z zamkniętego dla samochodów rozległego wewnętrznego dziedzińca, a przede wszystkim z niezwykłej fontanny, która nazwę - Radość - zawdzięcza konkursowi, w którym wzięli udział nie tylko szczecinianie, ale też internauci z kraju i ze świata.

Danuta Falkowska biegle podaje wszelkie dane, bo Osiedle Magnolia Park zna doskonale. Od podszewki. Precyzyjne podaje nazwy iglaków, w tym tych ulubionych prezesa Calbudu, jej pracodawcy, które specjalnie sprowadził, by tu rosły, a które niemało kosztowały. Są jego oczkiem w głowie i cieszą oczy na co dzień mieszkańców. Zwłaszcza potężne okazy świerków Brewera.

Pani Danuta wiadomości o osiedlu ma w małym palcu nie tylko dlatego, że jest licencjonowanym zarządcą nieruchomości, ale również jego pierwszą lokatorką. Można by tak rzec - pionierką. I prowadzi mnie w miejsce szczególne - do fontanny. 

- Cembrowina z piaskowca wraz z rzeźbą przedstawiającą kobietę z dziećmi tworzą fontannę, która skupia wokół siebie mieszkańców. Jej autor, krakowski artysta Wiesław Domański, uniesione ręce kobiety zwieńczył kwiatami magnolii, nawiązując do nazwy osiedla - opowiada pani Danuta. - Rzeźba jest wykonana z brązu.

Mamy wczesny poranek. Po godz. 9 każdego ranka wodotrysk jest uruchamiany. Wokół fontanny ławki i zielony parawan z cisów. Zaciszny wodny zakątek, ku któremu prowadzi główny (na osi wschód - zachód) ze spacerowych traktów osiedla, czyli Aleja Dębowa, wyłożona drobną granitową kostką i obsadzona - a jakże by inaczej - kolumnowymi dębami. To przy niej otwierają się kolejne zielone zakątki, place zabaw.

- Mamy swojego ogrodnika. W jego gestii jest między innymi koszenie trawy raz w tygodniu, a poza tym przycinanie i formowanie roślin, ich nawożenie, wykonywanie oprysków przeciwko szkodnikom. Działa też system nawadniania, zraszacze - dodaje D. Falkowska.

To niezbędne, jeśli zieleń o charakterze parkowym ma w tym miejscu przetrwać. Wszystkie te dęby: kolumnowe, klonolistne, szypułkowe, a do tego jodły czarne i koreańskie, efektowne buki czerwonolistne, ambrowce, jarząby, lipy, świerki, cisy, graby, strzeliste brzozy, szczecińskie magnolie, kosodrzewiny, klony i platany. Do tego jeszcze krzewy oraz inne rośliny, dopełniające obrazu zielonej przestrzeni: od tuj i berberysów przez jałowce płożące, irgi, pięciorniki, po perukowce, chojny, suchodrzewy, bluszcze i winobluszcze. ©℗

Mirosław WINCONEK

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciach: Osiedle Magnolia Park u zbiegu ulic Wernyhory i Klonowica w Szczecinie i jego zielono-kwiatowe oblicza pokazuje Danuta Falkowska. 

 

Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie Z magnolią w herbie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
24
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Zawieszanie i zdejmowanie baneru z siedziby PiS

Sonda

Czy trasy alternatywne pozwalają szybciej dojechać nad morze?

 

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie