Sobota, 22 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Laureaci, nagrody i wzruszenia [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 24 września 2017 r. 18:08
Ostatnia aktualizacja: 06 października 2017 r. 11:12
Laureaci, nagrody i wzruszenia
 

W niedzielę (24 września) poznaliśmy laureatów już 43. edycji „Całego Szczecina w kwiatach”, najpopularniejszego i cenionego przez szczecinian konkursu, organizowanego przez naszą redakcję. Były nagrody, ale też wzruszenia i zaskoczenia. A wszystko w gościnnych tradycyjnie już progach Centrum Ogrodniczego "Rajski Ogród". 

Nasze konkursowe jury w składzie: Waldemar Osiński - przewodniczący, Magdalena Grycko, Maria Płatek, Ewa Maj i i Danuta Chodyniecka, zdecydowało o przyznaniu nagród w czterech kategoriach: balkony, ogrody oraz inne formy zagospodarowania terenu (indywidualne) i inne formy zagospodarowania terenu (zgłoszenia zbiorowe). Tradycyjnie też czekały nagrody specjalne: miejskiego ogrodnika oraz Jolanty i Waldemara Osińskich, właścicieli kwiaciarni "Zielony ogródek".

Jak podkreślali jurorzy, finaliści tegorocznej edycji konkursu - mimo niesprzyjających warunków pogodowych - doskonale poradzili sobie z utrzymaniem swoich oaz zieleni. Nadto wszyscy uczestnicy wykazują się dużą wiedzą i doświadczeniem w zakresie ogrodnictwa i uwzględniają w swoich ogrodach i zieleńcach sezonowość roślin, dbając, by w każdym momencie były one  atrakcyjne. I co równie istotne - podkreślili członkowie komisji - dużo większą wartość mają aranżacje z roślin i materiałów naturalnych niż wzbogacone dodatkami z tworzyw sztucznych.

Tym razem obie nagrody specjalne - ogrodnika miasta oraz Jolanty i Waldemara Osińskich - trafiły do rąk podopiecznych i pracowników dziennego Domu Pomocy Społecznej nr 2 przy ul. Łukasiewicza 6. W dowód uznania za zaangażowanie i pasję w utrzymaniu i pielęgnacji ogrodu wokół ośrodka. Seniorzy wraz z personelem DDPS nr 2 Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej odebrali także puchar i nagrody ufundowane przez sponsorów za zajęcie III miejsca w kategorii innych form zagospodarowania terenu (zgłoszenia zbiorowe). I - jak już zapowiedzieli - nie zamierzają na tym poprzestać, lecz stanąć ponownie do rywalizacji w przyszłym roku.

Najpiękniejszy szczeciński balkon niezmiennie znajduje się przy ul. Szafera. Jego właściciele Wanda Tadeusz Słodkowiczowie otrzymali główny konkursowy laur tej kategorii – puchar „Kuriera”. Drugi raz z rzędu - podobnie jak przed rokiem -jury za niezrównaną uznało ich kompozycję kwiatowych barw na wysokościach. Miejsce drugie wśród balkonów zajęła Jadwiga Biejnia, miejsce trzecie przypadło Annie i Jerzemu Pruskim. Nagrodą za debiut wyróżnieni zostali Anna i Marcin Kowalscy.

W kategorii ogrodów zwycięzcami okazali się Ewa i Jarosław Kłosowie. To oni za swój wyczarowany ogród przy ul. Okólnej odebrali także Nagrodę Publiczności. Szczególny urok ich ogrodu w kwiatach doceniło najwięcej osób - 31,1 proc. ze wszystkich głosujących drogą SMS-ową. 

Ubiegłoroczni zdobywcy I miejsca Elżbieta i Jerzy Gajdulowie z ul. Krańcowej musieli zadowolić się w tej edycji w kategorii ogrodów II lokatą. Członkowie komisji zresztą przyznali dwa równorzędne drugie miejsca. Uhonorowali nim Teresę Kozińską za jej ogród także przy ul. Krańcowej. Za III miejsce i debiut w tej kategorii nagrody odebrali Lidia i Zdzisław Sokołowscy (ul. Pasterska). A wyróżnienie otrzymała Anita Kaczmarczyk (ul. Chopina).

W kategorii inne formy zagospodarowania terenu (zgłoszenia indywidualne) triumfował Zbigniew Stankiewicz za pomysł na podwórko-studnię jednej z kamienic przy al. Papieża Jana Pawła II. Drugim miejscem jury nagrodziło Dorotę Mencel za przydomową kameralną przestrzeń pełną ozdobnych traw przy ul. Zielone Wzgórze. Trzecią lokatę zajęli Danuta i Zygmunt Walaszkowie za zielono-kwiatową enklawę urządzoną wokół budynku przy ul. Szeligowskiego. Nagroda za debiut trafiła do Franciszka Konkolowskiego (ul. Legionów Dąbrowskiego). 

Wśród tzw. innych form – instytucji zwyciężył ponownie, jak w ub. roku i jeszcze kilkakrotnie w przeszłości – Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 1 i jego ogród (ul. Policka). II miejsce zdobyła przystań z zatoczką pływających agaw nad jeziorem Dąbie, której gospodarzem jest Kooperatywa Armatorów "HOM-Szczecin".

Wszystkim laureatom i finalistom gratulujemy!©℗

Mirosław WINCONEK

Zdjęcia i film: Mirosław WINCONEK

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA