czwartek, 19 lipca 2018.
Strona główna > Akcje Kuriera > Cały Szczecin w kwiatach 2015 > Dla dobra wspólnego

Dla dobra wspólnego

Data publikacji: 2015-07-18 10:20
Wywietleń: 1520

ZIELONE osiedle: pełne drzew, krzewów, kwiatów. Choć z mnóstwem domów z wielkiej płyty. Przy jednym zakątki urządzone w japońskim stylu. Piękne i zaskakujące, jak na przestrzeń publiczną Szczecińskiej Spółdzielni Mieszkaniowej.

To miejsce w biegu: pomiędzy blokami, szkołami, kościołem, targowiskiem, przystankami autobusowym i administracją os. Klonowica SSM.

- Miejsce, przez które musi przejść każdy z mieszkańców - komentuje Grażyna Przygodzka, przewodnicząca miejscowej Rady Osiedla. - Zależało nam, by nie było powszednie, bezbarwne. Chcieliśmy upiększyć je na miarę sił i środków, a dosłownie dla dobra wspólnego, dla mieszkańców.

Mogli zdać się na kolory - wypełnić kwitnącymi nasadzeniami całe rabaty. Na pewno przykuwałyby uwagę i zachwycały latem. Osiedlowi radni zdecydowali się jednak - jak przyznają - na efekt „wow" (zachwyt) przez cały rok. Co wymuszało niestandardowy dobór roślin i ich rozplanowanie.

- Postawiliśmy na tony zieleni. Kolor każdemu miły, budzący dobre skojarzenia, ciepłe nastroje, a poza tym niezwykle bogaty w odcienie: elegancki i efektowny - zwraca uwagę Elżbieta Kurek, członkini RO Klonowica SSM. - Stąd pomysł na urządzenie oryginalnego... trawnika.


- Poza tym wszędzie wokół jest płasko. Nic w tym złego, ale dlaczego wszędzie ma być tak samo? - dodaje p. Grażyna.

Dlatego zieleńce przy ul. Zawadzkiego 79 zmienili w namiastkę ogrodów w iście japońskim stylu: radni wsparci przez Ewę Łojewską, kierownik administracji tegoż osiedla w SSM.

Dwa lata temu przełamali standard wszechobecnych płaskich trawników. I na wejściu do budynku usypali skalniaki. Obsadzili je zimozielonymi krzewami i trawami. Teraz tu szumią kostrzewy i miskanty chińskie. Uwagę przyciągają białe pióropusze traw pampasowych. Jest i owies wiecznie zielony o niebieskawych liściach, którym niestraszne nawet śniegi. Rosną też kępy rajgrasu wyniosłego, rozplenicy japońskiej, trzęślicy modrej. Nawet wyczyniec łąkowy i trawa tygrysia. A wokół nich irgi, ogniki, bukszpany, cyprysy i żywotniki. Są też rdesty, szczecińskie magnolie, laurowiśnie i sosna kaukaska.

- Odcienie zieleni przełamują wiosną kwitnące rododendrony i różaneczniki, delikatne magnolie. Sezonowo dosadzamy też kępy kwiatów, na przykład czerwone begonie. Teraz delikatny odcień fioletu wprowadzają tu kwitnące hosty, które są wszak ozdobne przez cały rok, także z liści - dodaje Grażyna Przygodzka. - Kolory zmieniają się wraz z porami roku. W każdej nasze namiastki japońskich ogrodów cieszą oko.

- Marzy nam się w tej zieleni trochę plam fioletu, purpury i bieli. Przydałyby się więc perukowce, chińskie róże. Może jakiś migdałowiec, wierzba japońska, drzewo chusteczkowe - mówi Elżbieta Kurek. - Ile własnych sił starczy, bo to wszak w większości nasza praca. Gorzej z finansami, bo te niestety twardo trzymają nas przy ziemi.

Od realiów uciec się nie da, ale... osiedlowi radni dobrze wiedzą, że to właśnie marzeniami świat się zmienia.

- Najpierw wzięliśmy udział w szczecińskiej „krokusowej rewolucji", dzięki czemu mieszkańców osiedla budzi na wiosnę kobierzec złożony z tysięcy tych kwiatów rozkwitający wzdłuż ul. Zawadzkiego: od kościoła po rondo Olimpijczyków. Teraz prowadzimy naszą „zieloną rewolucję" przez kolejne osiedlowe skwery. Zaczęliśmy przy jednym budynku, a na pewno pójdziemy dalej! - entuzjastycznie zapowiada p. Grażyna. - Bo ludzie chwalą i pytają, kiedy przy wejściu do swojego bloku zobaczą takie cuda. Bo przecież... chcieć to móc! A nam się marzy takie zmienianie Szczecina: zielenią, na lepsze. ©℗

Arleta NALEWAJKO

Fot. Mirosław WINCONEK

Na zdjęciu: Zieleniec pomiędzy blokami, szkołami, kościołem, targowiskiem, przystankami autobusowym i administracją os. Klonowica SSM jest dumą Grażyny Przygodzkiej, przewodniczącej miejscowej Rady Osiedla

Pogoda
21
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
wienbe logo Oderpartnerschaft logo
LESEN SIE MEHR

Filmy

Flis przypłynął do Szczecina
Zjazd Młodych Gwiazd 2018 i „Siedem życzeń”
Różankowe urodziny Szczecina
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy