Trwa głosowanie w naszym plebiscycie teatralnym dla najlepszych aktorów/aktorek oraz spektakli z zachodniopomorskich teatrów. To podsumowanie ubiegłorocznego sezonu artystycznego. Tu warto przypomnieć, że plebiscyt organizowany jest przez redakcję „Kuriera Szczecińskiego”, z przerwami, od 1965 roku.
Nazwiska pierwszych laureatów najpierw podano na łamach naszej gazety we wspomnianym 1965 roku (obecnie zdobywców nagród ujawniamy dopiero na gali wieńczącej plebiscyt), a następnie 10 stycznia 1966 roku po raz pierwszy zostały wręczone Bursztynowe Pierścienie. Otrzymali je wówczas: Irena Brodzińska (legenda sceny operetkowej Szczecina), Mirosława Lombardo (aktorka teatralna i filmowa, grała m.in. w filmach Kawalerowicza i Hasa), Andrzej Kopiczyński (niezapomniany odtwórca tytułowej roli w serialu „Czterdziestolatek”) oraz Zygmunt Apostoł (popularność aktorowi przyniosła rola artysty w filmie „Nie lubię poniedziałku”).
Z zachowanej archiwalnej relacji dziennikarza „Kuriera Szczecińskiego” wiemy, iż uroczystość odbyła się „w kawiarni Zamkowej, (…) a gospodarzem imprezy był aktor scen szczecińskich Janusz Marzec, który wytrwanie prowadził całość spotkania”. W informacji zamieszczonej w gazecie jest też wspomnienie o tym, iż na imprezę „przybyli przedstawiciele miejskich i wojewódzkich władz partyjnych i państwowych, szczecińscy aktorzy, uczestnicy plebiscytu i liczni miłośnicy Melpomeny”. Z wcześniejszego artykułu z kolei można się było dowiedzieć, że na plebiscyt oddano 1196 głosów. W pierwszej edycji konkursu obowiązywał podział na teatry dramatyczne oraz muzyczne i rozrywkowe. W pierwszej kategorii zatem wygrali – Mirosława Lombardo i Andrzej Kopiczyński, a w drugiej – Irena Brodzińska (na którą przyszło ponad 500 głosów!) oraz Zygmunt Apostoł.
W latach 60. i 70. sporadycznie Bursztynowy Pierścień przyznawano aktorom z innych teatrów polskich, którzy gościnnie występowali na szczecińskich scenach. Stąd otrzymali te nagrody m.in. Hanka Bielicka i Daniel Olbrychski. W 1980 roku podjęto próbę rozszerzenia plebiscytu na całe Pomorze Zachodnie. Wraz z zawirowaniami w historii naszego miasta i kraju konkurs nie odbywał się przez dekadę, potem wrócił tylko na rok, by w 1995 roku na stałe wpisać się w życie artystyczne regionu. Dotąd najwięcej razy nagrody w naszym plebiscycie otrzymywali m.in.: wspomniana Irena Brodzińska, Wacław Ulewicz, Anna Januszewska, Arkadiusz Buszko, Michał Janicki, Przemysław Żychowski.
Powróćmy jednak do tegorocznej edycji plebiscytu. Po zliczeniu głosów SMS-owych oraz z kuponów, z pierwszego etapu, wyłonionych zostało 10 aktorów/aktorek oraz tyle samo spektakli. To finaliści tegorocznej nagrody. Teraz do 2 grudnia, do godziny 12, mogą Państwo głosować na swoich ulubieńców oraz przedstawienia, jakimi się Państwo zachwycili. Przedstawiamy zatem wspomniane dwie listy finalistów naszej teatralnej nagrody. Obok każdego tytułu i nazwiska podajemy tekst, który należy wpisać w treść SMS-a. Na aktorów i spektakle SMS-y wysyłamy na numer 7248. Koszt jednej wiadomości to 2,46 zł z VAT-em. Obok znajdą Państwo kupon do głosowania (kolejny w środowym wydaniu gazety) – po wypełnieniu można go wrzucić do skrzynki umieszczonej na budynku naszej redakcji lub wysłać pocztą na adres: „Kurier Szczeciński”, pl. Hołdu Pruskiego 8, 70-550 Szczecin. Uwaga! Sylwetki aktorów nominowanych do tegorocznej nagrody można znaleźć na Facebooku – na profilu pn. Bursztynowy Pierścień. ©℗
Monika GAPIŃSKA
Fot. Ryszard PAKIESER
AKTORZY (SMS na numer 7248):
Olga Adamska (Lulu w „Zamku z piasku”, Teatr Polski) – BURSZTYN.1
Małgorzata Chryc-Filary (Esmeralda Quipp w „Lepiej już było”, Teatr Polski) – BURSZTYN.3
Maria Dąbrowska („Być jak Beata”, Teatr Współczesny) – BURSZTYN.4
Sławomir Kołakowski (Kalikst Bałandaszek w „Onych”, Teatr Polski) – BURSZTYN.6
Joanna Matuszak („Zakochać się”, Teatr Piwnica przy Krypcie – Zamek Książąt Pomorskich) – BURSZTYN.8
Grażyna Nieciecka-Puchalik (Graża w „Fanaberiach”, Teatr Kameralny) – BURSZTYN.10
Olek Różanek („Z piekła do piekła”, Teatr Polski) – BURSZTYN.13
Sylwia Różycka (Spika Tremendosa w „Onych”, Teatr Polski) – BURSZTYN.14
Marek Żerański („Morfina 0,05”, Fundacja Kultury West&Art) – BURSZTYN.19
Przemysław Żychowski (Kogut w „Karmelku”, Teatr Lalek „Pleciuga”) – BURSZTYN.20
SPEKTAKLE (SMS na numer 7248):
„Być jak Beata” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.21
„Dziękuję za różę” (Bałtycki Teatr Dramatyczny) – BURSZTYN.23
„Fanny i Alexander” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.25
„Guru” (Opera na Zamku) – BURSZTYN.27
„Księżniczki i ziarnko grochu” (Teatr Lalek „Pleciuga”) – BURSZTYN.28
„Lepiej już było” (Teatr Polski) – BURSZTYN.29
„Morfina 0,05” (Fundacja Kultury West&Art) – BURSZTYN.32
„Pajace/Gianni Schicchi” (Opera na Zamku) – BURSZTYN.34
„Swołocz” (Teatr Nie Ma) – BURSZTYN.36
„Z piekła do piekła” (Teatr Polski) – BURSZTYN.39