Czwartek, 23 stycznia 2025 r. 
REKLAMA

Dwa spektakle w operze

Data publikacji: 08 listopada 2018 r. 12:44
Ostatnia aktualizacja: 27 listopada 2018 r. 00:06
Dwa spektakle w operze
 

GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

* * *

W ubiegłą środę zaczęła się druga część Bursztynowego Pierścienia – głosowanie na najlepszy spektakl ubiegłego sezonu w teatrach szczecińskich i koszalińskich i najlepszych aktorów. W pierwszej turze wybraliście Państwo dziesięć spektakli i dziesięcioro aktorów. Do kogo trafią Państwa Bursztynowe Pierścienie? Swoje bursztyny i nagrody przyzna też jury plebiscytu.

O laury ubiegają się dwa bardzo różne spektakle Opery na Zamku – balet Robert Glumbka „My, dzieci z dworca Zoo” i opera komiczna Wolfganga Amadeusza Mozarta „Cosi fan tutte”.

„My, dzieci z dworca Zoo”

Robert Glumbek, polski tancerz i choreograf, jeden z bardziej  dziś rozpoznawalnych twórców baletu współczesnego na świecie, pracujący od kilkunastu lat głównie w Kanadzie, zrealizował w 2014 r. w Operze na Zamku spektakl „Ogniwa”, szybko zauważony w całym kraju i nagrodzony m.in. Bursztynowym Pierścieniem.

W ubiegłym sezonie, za namową szefostwa opery, zrealizował balet według głośnej czterdzieści lat temu książki Kaia Hermanna i Horsta Riecka „My, dzieci z dworca Zoo”, będącej opowieścią Christiane F., kilkunastoletniej dziewczyny, o jej życiu wśród narkomanów na słynnym berlińskim dworcu. Poznała tam Detlefa i innych młodych ludzi, zagubionych w życiu i odrzuconych, szukających sensu, doświadczyła nałogu i zła. Książka szybko została przetłumaczona na wiele języków, także na polski, na jej podstawie powstał głośny film Ulricha Edela (1981) z muzyką Davida Bowie, potem liczne realizacje teatralne. Robert Glumbek przełożył dramat Christane F. na spektakl baletowy, który spotkał się z bardzo żywym przyjęciem odbiorców. Z wielkim zainteresowaniem przyjmowany jest też poza Szczecinem.

Autorem scenariusza, adaptacji, choreografii i reżyserem jest Robert Glumbek, scenografii – Wacław T. Ostrowski, świateł – David Karolak, kostiumów – Tijana Jowanowic. Główne role tańczą: Karolina Cichy-Szromnik (Christiane F.), Paweł Wdówka (Detlef) i Maksim Yasinski (Fatum). Bardzo ważna jest muzyka: utwory Davida Bowie, Valgeira Sigurdssona, Dymitra Szostakowicza, „Ólafura Arnaldsa i Alice Sary Ott.

 Spektakl wywołał żywą dyskusję. Ciekawie omawiało go m.in. Joanna Ostrowska na portalu teatralny.pl.

Recenzent jednej z gazet szczecińskich pisał o spektaklu mocnym i wyrazistym, świetnie dobranej muzyce, znakomitej reżyserii świateł, sugestywnej scenografii. Konstatował: „Te wszystkie elementy ściśle się ze sobą łączą, tworząc nierozerwalną i spójną całość. (…) Publiczność nagrodziła „Dzieci z dworca Zoo wyjątkowo długą owacją. I słusznie, bo (…) mamy wielki spektakl”.

„Cosi fan tutte

Dwie pary kochanków, intryga, maski, przebrania, wierność kobiet, którą próbują sprawdzić dwaj żołnierze Ferrando i Guglielmo, do czego namawia ich Don Alfonso – „Cosi fan tutte” to klasyczna opera komiczna Mozarta. Reżyser, Jacek Papis, przeniósł akcję w lata pięćdziesiąte XX wieku i umieścił w Neapolu (I akt rozgrywa się plaży). Recenzenci pisali o pomysłowej realizacji i kostiumach, pięknych kobietach, przystojnych mężczyznach” . Obszerne krytyczne omówienia zamieścił w „Więzi” ks. Andrzej Draguła. Pisał m.in. o skojarzeniach z filmem i kartką z wakacji, chwalił przeniesienie akcji w połowę XX wieku (lata początku rewolucji obyczajowej), oryginalną scenografię (pudełkowa scena niczym skrzynka telewizora), trykoty, hamaki, żółty piasek plaży, znakomicie zaśpiewane i zagrane główne role, dobrą grę orkiestry pod batutą Jerzego Wołosiuka. Pisał:  „Muszę przyznać, że oglądałem I akt zauroczony inteligentnym pomysłem reżyserskim, kostiumowym i scenograficznym. A scena na plaży (…) była w swym pomyśle po prostu genialna”.

Przypomnijmy więc, że scenografię opracowała Julia Skrzynecka, kostiumy – Martyna Kander, światła        poprowadziła Karolina Gębska, chór przygotowała Małgorzata Bornowska. Dodajmy jeszcze, że autorem dowcipnego plakatu jest Jacek Pałucha.

 * * *

Kto wygra plebiscyt publiczności o Bursztynowy Pierścień, zależy od Państwa – Czytelników „Kuriera…” i teatralnej publiczności. Jury przyzna dwa swoje Bursztynowe Pierścienie, Srebrną Ostrogę dla rozkwitającej osobowości teatralnej i Wielką Nagrodą Jury.

W piątkowych i środowych „Kurierach…” drukujemy kupony do głosowania. Trzeba je wypełnić, wrzucić do skrzynki, znajdującej się przy wejściu na naszej redakcji lub wysłać pocztą pod adresem: „Kurier Szczeciński”, pl. Hołdu Pruskiego 8, 70-550 Szczecin.

Głosować można również SMS-ami. Zamieszczamy dziś listy spektakli i aktorów (w nawiasie podajemy wyróżnione role), ułożone wedle liczby esemesowych głosów, zebranych w pierwszym etapie plebiscytu. Obok każdego tytułu i nazwiska znajduje się tekst, który należy wpisać w treść SMS-a i wysłać pod numerem 7248. Koszt jednej wiadomości: 2,46 zł z VAT-em.

Drugi etap głosowania zakończy się 26 listopada o godz. 23.59.

(b.t.)

 

AKTORZY (SMS pod numer 7248):

Michał Janicki (Maurycy Stolnik w „Pensjonacie Pana Bielańskiego”, Teatr Polski) – BURSZTYN.8

Piotr Bumaj (Adam Łopatowicz w „Pensjonacie Pana Bielańskiego”, Teatr Polski) – BURSZTYN.2

Marta Uszko (córka w „Mojej Abbie", Zamek Książąt Pomorskich) – BURSZTYN.15

Paweł Wdówka (Detlef w „Dzieciach z dworca ZOO”, Opera na Zamku) – BURSZTYN.16

Karolina Cichy-Szromnik (Christiane w „Dzieciach z dworca ZOO”, Opera na Zamku) – BURSZTYN.4

Maksim Yasinski (Fatum w „Dzieciach z dworca ZOO”, Opera na Zamku) – BURSZTYN.18

Olga Adamska (Baronowa Sołowiejczyk w „Pensjonacie Pana Bielańskiego”, Teatr Polski) - BURSZTYN.1

Tomasz Grygier (technik oświetlenia w „Na Lightcie", Teatr Kana) – BURSZTYN.7

Sławomir Kołakowski (Andre Škunca w „Przedstawieniu „Hamleta" we wsi Głucha Dolna", Teatr Polski) – BURSZTYN.9

Marek Żerański („Tworki", Teatr Polski) – BURSZTYN.20

 

SPEKTAKLE (SMS pod numer 7248):

„Pijani” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.36

„Dzieci z dworca ZOO” (Opera na Zamku) – BURSZTYN.26

„Elżbieta Bam” (Teatr Nie Ma) – BURSZTYN.28

„Pensjonat Pana Bielańskiego” (Teatr Polski) – BURSZTYN.35

„Moja Abba” (Zamek Książąt Pomorskich) – BURSZTYN.32

„Na Lightcie" (Teatr Kana) – BURSZTYN.33

„Na pełnym morzu” (Teatr Kameralny) – BURSZTYN.34

„Przedstawienie „Hamleta" we wsi Głucha Dolna" (Teatr Polski) – BURSZTYN.38

„Cosi fan tutte” (Opera na Zamku) – BURSZTYN.24

„Ania z Zielonego Wzgórza” (Teatr Współczesny) – BURSZTYN.21

 

Dzieci z Dworca Zoo

Fot. Dariusz GORAJSKI

„Cosi fan tutte”, plaża pod neapolem

Fot. Dariusz GORAJSKI

* * *

GŁOSOWANIE ZAKOŃCZONE

* * *


AKTUALNE WYNIKI GŁOSOWANIA

 

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA