Poniedziałek, 09 września 2024 r. 
REKLAMA

Czytelnik pyta, Agencja odpowiada

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-07-20 12:08
Czytelnik pyta, Agencja odpowiada
 

Elżbieta Kurpiel, rzecznik prasowy OT ANR w Szczecinie

– Nie jestem rolnikiem, nie mam rolniczego wykształcenia, czy mogę kupić ziemię?

– Aby kupić ziemię w przetargach nieograniczonych, nie jest wymagane ani wykształcenie rolnicze, ani doświadczenie w prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Jeśli jesteśmy zainteresowani nabyciem nieruchomości znajdującej się w ofercie Agencji, to jedyne, co musimy zrobić, aby wziąć udział w przetargu, to terminowa wpłata wadium, tak aby pieniądze znalazły się na koncie najpóźniej na dzień przed datą przetargu.
Wykształcenie rolnicze, doświadczenie w pracy rolnika oraz wiele jeszcze innych wymagań spełniać musi kandydat do kupna ziemi rolnej w przetargach ograniczonych, tj. w przetargach, które organizowane są dla rolników, celem umożliwienia im powiększenia posiadanego gospodarstwa rolnego.

– Mam do sprzedania domek po babci z sadem i ogrodem, czy pomożecie mi znaleźć nabywcę?

– Agencja Nieruchomości Rolnych zajmuje się gospodarowaniem tj. przygotowywaniem do dzierżawy i na sprzedaż nieruchomości pochodzących wyłącznie z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa. Są to nieruchomości po zrestrukturyzowanych PGR-ach oraz z Państwowego Funduszu Ziemi. Agencja nie jest biurem nieruchomości i nie zajmuje się obrotem nieruchomościami będącymi własnością osób prywatnych.

– Mam pochodzenie polskie, jestem zainteresowany kupnem gospodarstwa rolnego od 500 hektarów wzwyż. Proszę o propozycje.

– Polskie prawo nie zezwala na nabycie przez jeden podmiot gospodarczy więcej jak 500 hektarów użytków rolnych.
ANR od kilkunastu już lat nie rozdysponowuje nieruchomości o tak dużym areale. Zgodnie z obowiązującymi procedurami Agencja przeznacza do sprzedaży nieruchomości rolne w drodze przetargów ograniczonych o powierzchni powyżej 1 ha lecz nie większej niż 300 ha. Celem takiego postępowania jest przeciwdziałanie nadmiernej koncentracji gruntów i wspieranie rodzinnych gospodarstw rolnych.

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Na pytania Czytelników czekamy pod adresem: ekurpiel@anr.gov.pl