Sobota, 23 listopada 2024 r. 
REKLAMA

Czytelnik pyta, agencja odpowiada (1)

Data publikacji: 0001-01-01 00:00
Ostatnia aktualizacja: 2015-08-02 21:29
Czytelnik pyta, agencja odpowiada (1)
 
Elżbieta Kurpiel, rzecznik prasowy OT ANR w Szczecinie

– Jestem mieszczuchem, ale szukam działki rolnej z przeznaczeniem na budowę 
w przyszłości gospodarstwa agroturystycznego. Czy ja również mogę 
wpłacić część pieniędzy, a na resztę zobowiązania uzyskać od agencji kredyt na 10 lub 15 lat? Interesuje mnie działka od 10 do 20 hektarów.
 


– Agencja Nieruchomości Rolnych przy każdej planowanej sprzedaży przewiduje możliwość spłaty zobowiązania w ratach. Decyzja o warunkach rozłożenia ceny sprzedaży na raty jest uzależniona od charakteru nabywanej nieruchomości, czy np. jest to działka rolna, czy też nierolna inwestycyjna. Brana jest też pod uwagę udokumentowana sytuacja finansowa kupującego. W przypadku gruntów rolnych pierwsza wpłata waha się w granicach 10-20 proc. wartości nieruchomości, a reszta może być rozłożona na roczne lub półroczne raty (w zł), na okres nie dłuższy niż 15 lat. Zaś w przypadku gruntów nierolnych (np. takich, o jakie pyta czytelnik) pierwsza wpłata wynosi 50 proc., a reszta może być rozłożona na adekwatne raty, na okres nie dłuższy jak 5 lat. W chwili obecnej oprocentowanie wynosi 2,76 proc. w skali roku.

– Gdzie szukać informacji o sprzedaży ziemi przez agencję?



– Informacje o przetargach na wszystkie nieruchomości, którymi gospodaruje agencja (m.in. grunty rolne, inwestycyjne, zabudowania gospodarcze, parki, budowle zabytkowe) znajdziemy w wielu miejscach. Na stronie internetowej www.anr.gov.pl z końcem każdego miesiąca publikowane są harmonogramy przetargów rozpisanych na najbliższe 30 dni. Jest to kompendium informacji zawierające datę, godzinę oraz miejsce przetargu, najważniejsze informacje o położeniu, powierzchni oraz cenie nieruchomości. Często jest tam również informacja o sugerowanej formie zagospodarowania, zgodnie z zapisami w planach gmin. Pod tym adresem znajdziemy też pełne treści wykazów (czyli informacji o zamiarze sprzedaży) i ogłoszeń przetargowych, w których zawarte są wszystkie niezbędne dane o nieruchomości, warunki przystąpienia do przetargu oraz kontakt do pracownika prowadzącego tę sprzedaż. 
Ze strony internetowej można również wysłać zapytanie o nieruchomość, której szukamy, a nie ma jej w bieżącej ofercie sprzedaży. Jest ono przesyłane „z automatu” do odpowiednich pracowników, którzy udzielą odpowiedzi pod wskazany adres e-mailowy. 
Ponadto wszystkie te informacje znajdziemy na tablicach ogłoszeniowych ANR w urzędach gmin i starostw na terenie całego województwa, w sołectwach oraz we wszystkich naszych placówkach. 
Informacje o przetargach są również publikowane w prasie codziennej. 

Na pytania Czytelników czekamy pod adresem: e.kurpiel@anr.gov.pl

Fot.: Robert WOJCIECHOWSKI