środa, 28 października 2020.
Strona główna > 75 lat Kuriera Szczecińskiego > Tu zaszła duża zmiana

Tu zaszła duża zmiana

Tu zaszła duża zmiana
Data publikacji: 2020-10-14 22:24
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-18 23:31
Wywietleń: 1742 479182

To zdjęcie pochodzi z lat 60., gdy przebudowywano stary układ torów tramwajowych na Bramie Portowej. Autorem fotografii jest znany szczeciński fotografik Marek Czasnojć. Widać, jak wiele się zmieniło. Wtedy zbudowano tzw. grzybek, czyli okrąglak, w którym znalazła się m.in. kasa biletowa i (chyba) dyspozytornia komunikacji miejskiej. To pod tym budyneczkiem starsze panie dokarmiały dziesiątki gołębi, które zlatywały się w to miejsce. W tle za zabytkową bramą majaczy ekran i napis „kino”. To było słynne „Derby”, gdzie pod chmurką można było obejrzeć najświeższe produkcie filmowe czasów PRL-u (czasem amerykańskie). Dziś budynek dawnego domu towarowego „Posejdon” rozbudowano. Zniknął też okrągły budyneczek. Zbudowano za to dwa wielkie biurowce o nazwach nawiązujących do tego miejsca – „Brama Portowa 1” i „Brama Portowa 2”.

(kl)

Fot. Marek CZASNOJĆ

Komentarze

Teresa
Bylam mala i przechodząc kolo kina letniego DERBY z tatą mowił mi ze tu obstawiają gonitwy koni.Zastanawialam sie gdzie tam te konie biegną ....Nigdy tam nie weszlam a przechodzilam prawie codziennie.Ot dziecięca wyobrażnia
2020-10-18 22:57:01
@Masakra
Masakra,to ty masz na drugie imię.
2020-10-16 23:06:10
ccc
to chyba zdjęcie z lat 70-dziesiątych bo wtedy powstały grzybki
2020-10-16 08:48:13
w głębi.............
ekran kina letniego DERBY , chodziłem na filmy zza płota. W niedzielę zwolennicy Wyścigów Konnych w kasach kina obstawiali gonitwy
2020-10-16 08:23:57
Gosc
Na pewno była dyspozytornia nie chyba w okrąglaka na górze
2020-10-15 14:19:53
Teraz
Teraz jest dużo lepiej.
2020-10-15 14:13:13
Epidemie
Dawniej lepsza profilaktyka epidemiologiczna
2020-10-15 10:38:31
Nowe
Nowe szlaki komunikacyjne,nowe korki, ryzykowna i wolniejsza komunikacja.
2020-10-15 10:34:53
TERAZ
TERAZ to chyba nie taki cud architektoniczny,
2020-10-15 10:28:21
Masakra
Porównać jak tam kiedyś było pusto, a jak teraz jest pięknie. Niebo a Ziemia.
2020-10-15 07:51:56
Szczecin
To Szczecin z mego dziecinstwa....wspomnienia cudownych lat w Szczecinie lat 60-tych