niedziela, 25 października 2020.
Strona główna > 75 lat Kuriera Szczecińskiego > Gdy Wulkan znów ożył

Gdy Wulkan znów ożył

Gdy Wulkan znów ożył
Data publikacji: 2020-09-24 16:14
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-02 14:01
Wywietleń: 1303 476341

Firma, która produkowała tu statki, powstała jeszcze w połowie XIX wieku, gdy Szczecinem administrowały Prusy. Po II wojnie światowej pierwszą modernizację Wulkana rozpoczęto w drugiej połowie lat 50., gdy do miasta przyjechał inżynier Eugeniusz Skrzymowski, późniejszy dyrektor Stoczni Szczecińskiej im. Adolfa Warskiego, a potem organizator okrętownictwa na Politechnice Szczecińskiej i profesor, który wykształcił kilka pokoleń kadr naukowych i stoczniowych.

Wcześniej pełnił już ważne funkcje w stoczniach Trójmiasta. W Stoczni Gdańskiej pracował m.in. przy „Sołdku”, a w Gdyni był dyrektorem Stoczni im. Komuny Paryskiej. Wraz z gdańszczaninem, docentem i późniejszym profesorem – Jerzym Doerfferem – E. Skrzymowski kierował zespołem, który przygotował koncepcję stworzenia na Wulkanie nowoczesnego ośrodka kadłubowego zdolnego do konkurencji ze stoczniami zachodnimi. Po odbudowie ośrodek miał dwie pochylnie. Dodajmy, że dyrektorem stoczni był wtedy słynny Henryk Jendza. Pierwszym zwodowanym statkiem był 29 września 1959 roku „Janek Krasicki” (na zdjęciu).

(kl)

Fot. Archiwum

Gdy Wulkan znów ożył Gdy Wulkan znów ożył Gdy Wulkan znów ożył

Komentarze

Zgorzelec
Chińczycy robią statki taniej i szybciej .Jak ktoś ma do wyboru to kupi taniej,zakłady padły bo nikt ich nie unowocześnił.
2020-09-26 21:51:02
@Suwnicowa
Rozkwit Stoczni w Szczecinie to czas tzw. Komuny" a nie żadnego PO czy innych PiSdzielców, którzy statki kleją taśma opakowaniową...
2020-09-25 17:50:17
Wawrzek
Jkao student pracowałem na tym i innych budowanych w Stoczni Statkach- To był Zakład, który budził respekt. Największą zbrodnią na nim to było zniszczenie Kadr
2020-09-25 17:44:13
adamek
Marco czytaj ze zrozumieniem .Tu jest mowa o pochylni Wulkan a nie o całej stoczni.
2020-09-25 09:13:46
Suwnicowa
Co Stoczniowcy z Warskiego zbudowali... to PO-stkomunisci zrujnowali i zmarnowali !/??
2020-09-24 20:50:23
Edek
I komu to przeszkadzalo ??????Polecam książkę p.Krystyny Phol Historia statkami pisana - 60 lat Stoczni Szczecinskiej
2020-09-24 18:49:48
@ Marco
Marco ma rację.
2020-09-24 16:45:27
Marco
Pierwszym zwodowanym statkiem była chyba poniemiecka OLIVA a pozniej - MARCHLEWSKI - i to bylo chyba w 1948 roku a pierwszym zbudowanym statkiem był CZUŁYM w 1951 lub 1952 ( pewnosci nie mam - musiałbym sprawdzić ). JANEK KRASICKI był po prostu pierwszym 10-ciotysięcznikiem ( jak to się wówczas z dumą mówiło ). Należałoby Szanowna Redakcjo najpierw poczytać a potem pisać. Nie ma dziś , niestety, rzetelnego podejscia do tematu...