sobota, 31 października 2020.
Strona główna > 75 lat Kuriera Szczecińskiego > Czy wiesz, że...? Górki reaktywacja

Czy wiesz, że...? Górki reaktywacja

Czy wiesz, że...? Górki reaktywacja
Data publikacji: 2020-09-23 19:26
Ostatnia aktualizacja: 2020-10-02 14:01
Wywietleń: 1463 475909

Opodal szpitala przy ul. Unii Lubelskiej jest wielkie zagłębienie. Szczecinianie zamieszkujący Pogodno pamiętają, że było tam od zawsze, czyli od przedwojnia. Gdy już w polskim Szczecinie w sąsiedztwie powstała Szkoła Podstawowa nr 53, dzieciaki chętnie spędzały długą przerwę „na górkach”, bo tak nazywały nieckę przypominającą kształtem ogromny stadion. To było wspaniałe miejsce rekreacji, można było zbiegać na dół, pograć w piłkę, poganiać, zjechać po piaszczystej ścieżce na kapciach, obrzucać się kępkami wyrwanej trawy. Można więc było robić wszystko, co strzeliło małemu urwisowi do głowy. Można też było doświadczyć… nikotynowej inicjacji. Nic więc dziwnego, że od czasu do czasu górki „odwiedzali” nauczyciele, żeby przyłapać niektórych nicponiów na gorącym uczynku.

O pochodzeniu górek niewiele wtedy wiedziano, bo i czas zimniej wojny nie był na dociekania. Nikt nie pytał, kto je stworzył, kto wykopał ten ogromny dół. Dopiero po latach, gdy zmienił się w kraju system, oficjalnie okazało się, że to pozostałość niemieckich ambicji. Trzecia Rzesza planowała tam bowiem kompleks sportowy, któremu miała patronować młodzież z nazistowskiej organizacji Hitlerjugend. Nadzorował ją SS. Gdy upadały hitlerowskie Niemcy, członkowie tej młodzieżówki wspomagali niemiecką armię.

Za Niemca zespół kilku mniejszych boisk wraz z dużym stadionem chciano zbudować w miejscu wyrobiska piasku. Miał pomieścić do 100 tysięcy ludzi, jednak równie gigantyczne okazały się koszty. No i na przeszkodzie stanął szpital obok.

Szpital dopiął swego, ale już w polskiej rzeczywistości. Za ponad pół miliarda złotych na górkach – a raczej w wielkim dole – ma powstać kompleks szpitalnych budynków kliniczno-dydaktyczno-badawczych o powierzchni 50 tysięcy metrów kwadratowych wraz z parkingiem. Mieścić się w nim ma Centrum Medycyny Transplantacyjnej i Collegium Pharmaceuticum. Szczecin przekazał na ten cel ów wykop w wieczyste użytkowanie Pomorskiemu Uniwersytetowi Medycznemu. Kompleks ma powstać do 2025 roku.

(kl)

Fot. Ryszard Pakieser

Czy wiesz, że...? Górki reaktywacja

Komentarze

@ pasaż
To jeszcze może zrobić metro i ściągnąć ze Świnoujścia maszynkę do dążenia tuneli?
2020-09-25 17:08:48
Oczko wodne
Zrobiłbym w tym miejscu "oczko wodne" i przepiękną trasę rekreacji dla kuracjuszy Szpitala.Po co Szpitalowi takie Bizancjum jak i tak nie leczą,nie przyjmują chorych-nie zajmują się tym do czego został kompleks stworzony.Przyjmują tylko UWAGA !!!!-zdrowych pacjentów.Jesteś chory,potrzebujesz pomocy-won,przyjdź jak minie świńska grypa.
2020-09-25 16:48:12
pamiętam
tam rozgrywano jeszcze w '70 latach mecze piłki nożnej ligi międzyzakładowej, a dzieciakom z pobliskich podstawówek 3, 32, 53 organizowano sportowe zawody międzyszkolne, teraz to wszystko porosło drzewkami i psiarnia ma wychodek.
2020-09-24 19:06:30
jeżeli to jest te zagłębienie......
w kierunku Wojska Polskiego tuż za parkingiem to pamiętam jak dawno temu ktoś planował zbudować tam stadion żużlowy
2020-09-24 15:19:58
pasaż
Czy ten nowy obiekt będzie połączony przejściem podziemnym z istniejącym obiektem? Coś takiego tam jest pod ziemią.
2020-09-24 13:20:14
Bielik
To akurat dobrze - chyba
2020-09-24 08:58:17

Dodaj komentarz

logo hejt stop
Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
11
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Filmy

Finał Nagrody Gryfia 2020

Sonda

Czy popierasz protesty związane z wyrokiem TK dotyczącym zakazu aborcji?

W Kurierze Szczecińskim
Pierwsza strona
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do eKuriera
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie