Niedziela, 19 maja 2024 r. 
REKLAMA

Konferencja StetiMUN najlepsza na świecie

Data publikacji: 11 marca 2019 r. 21:24
Ostatnia aktualizacja: 25 sierpnia 2019 r. 18:49
Konferencja StetiMUN najlepsza na świecie
 

Nagrodę za najlepszą konferencję w swojej kategorii przyznano zorganizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące konferencji StetiMUN 2018. Jest to jedna z trzech wyróżnionych inicjatyw.

Nagroda, która powędruje do Szczecina, jest przyznawana konferencjom symulującym pracę Organizacji Narodów Zjednoczonych - stąd też pochodzi nazwa MUN (od Model UN - Modelowa ONZ). Ich formuła powstała niedługo po powstaniu ONZ, jednak do Polski trafiła dopiero w latach 90-tych. Konferencje takie są zwykle organizowane przez uczniów szkół i uczelni z pomocą samych placówek, a polegają na prowadzeniu debat w języku angielskim na aktualne i istotne dla świata tematy. Struktura ma jak najbardziej przypominać prawdziwy ONZ, więc na czele organizatorów zawsze stoi uczeń wybrany do roli Sekretarza Generalnego, a cała praca odbywa się w komisjach odzwierciedlających faktyczne gałęzie Organizacji.

Większość konferencji tego typu jest obecnie organizowanych za pośrednictwem jednego portalu - mymun.com - gdzie odbywają się zapisy. Z tego powodu, portal ten przyznaje konferencjom nagrody. Co roku wyróżniane jest jedno wydarzenie, na które zapisało się powyżej 600 osób, jedno pomiędzy 599 a 151 oraz jedno do 150 uczestników. W tym roku w pierwszej kategorii uhonorowano konferencję Harvard WorldMUN w Panamie, a w dwóch pozostałych wydarzenia z Polski - CoMUN w Warszawie (kategoria średnich konferencji) i StetiMUN w Szczecinie (kategoria małych konferencji).

- Jestem niezwykle dumny z pracy całej ekipy StetiMUN 2018 - zdradził Jakub Szajek, sekretarz generalny konferencji oraz uczeń klasy maturalnej w II LO. - Doświadczenie, jakie zdobyliśmy w czasie tegorocznej konferencji, a także nasz niewątpliwy sukces, z pewnością będą służyły kolejnym edycjom.

- To wielkie wyróżnienie dla szczecińskiej konferencji - podkreśla Sandra Dąbrowska, główna manager konferencji i uczennica klasy maturalnej. - Takie wydarzenie wymaga wielomiesięcznych przygotowań, nie tylko merytorycznych, ale również technicznych, pokazuje jak wiele zaangażowania i pracy  włożyli uczniowie "Pobożniaka", aby dorównać konferencjom na całym świecie. Rozpiera mnie duma, że pod uczniowskim kierownictwem zespołu managerów udało się osiągnąć tak spektakularny sukces.

W tym roku nagrody portalu mymun.com zostały przyznane po raz drugi. O tym, które konferencje zostaną uhonorowane, nie decyduje jury, ale głosy samych uczestników, którzy po zakończeniu wydarzenia oceniają je na portalu.

Konferencja StetiMUN odbywa się od października 2010 roku. Każda edycja gromadzi prawie 150 młodych ludzi, którzy przez trzy dni wypracowują własne rozwiązania dla autentycznych problemów, a przy okazji mają okazję ćwiczyć posługiwanie się językiem angielskim. ©℗

(NaP)

Fot. Ryszard Pakieser

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

:)
2019-03-12 09:47:01
Pierwsza z lewej :D

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA