wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Świat > Ultimatum dla Polski w sprawie uchodźców

Ultimatum dla Polski w sprawie uchodźców

Ultimatum dla Polski w sprawie uchodźców
Data publikacji: 2017-09-06 22:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-09 10:43
Wywietleń: 1342 291192

Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zagroził w środę (6 września), że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

Komisja Europejska wszczęła procedurę w czerwcu w związku z niewywiązywaniem się przez Polskę, Czechy i Węgry ze zobowiązań w sprawie relokacji uchodźców. Obecnie jest na etapie analizowania odpowiedzi tych krajów. Kolejny formalny krok to właśnie przekazanie sprawy do Trybunału.

– Solidarność nie może być jak wybieranie dań z menu. Nie zapominajmy, że solidarność działa w dwie strony. Wszystkie państwa członkowskie powinny być gotowe, by ją okazać – zaznaczył unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos.

Polska w swoim piśmie do Komisji wniosła o umorzenie przez KE postępowania. Polskie MSZ zadeklarowało jednocześnie, że jeśli tak się nie stanie, rząd jest gotowy do obrony polskiego stanowiska przed Trybunałem.

Komisja Europejska wykorzystała środowe orzeczenie Trybunału Sprawiedliwości, który oddalił skargi Słowacji i Węgier na decyzję relokacyjną, by kolejny raz wezwać państwa unijne do wypełniania prawa. Sędziowie uznali, że mechanizm jest proporcjonalny.

Tymczasem projekt reformy polityki azylowej UE, krytykowany m.in. przez Polskę, wśród proponowanych rozwiązań zakłada stały system dystrybucji uchodźców, który byłby uruchamiany automatycznie w sytuacji kryzysowej, a także możliwość wykupienia się z obowiązku relokacji. Kraj, który nie chce przyjąć uchodźców, miałby zapłacić 250 tys. euro za każdą nieprzyjętą osobę.

Premier była proszona o komentarz do decyzji Trybunału Sprawiedliwości.

– Myśmy się tego spodziewali. Natomiast to nie zmienia absolutnie stanowiska polskiego rządu, jeśli chodzi o politykę migracyjną. Myślę, że również i Grupy Wyszehradzkiej – powiedziała Beata Szydło. – My podkreślamy cały czas, że mądra i skuteczna polityka migracyjna musi przede wszystkim spełniać dwa elementy – musi być bezpieczna i musi być skuteczna w tym sensie, żeby pomagać rzeczywiście tym, którzy tej pomocy potrzebują.

Premier dodała, że Polska jest lojalnym członkiem UE i wypełniamy nasze zobowiązania. Zapowiedziała, że w najbliższym czasie przedstawi propozycję "jeszcze zwiększonej aktywności i rozszerzonej pomocy ze strony polskiego rządu dla państw, w których w tej chwili taka potrzeba zachodzi".

(pap)

Na zdjęciu: Komisarz ds. migracji Dimitris Avramopoulos

Fot. EPA/OLIVIER HOSLET

Komentarze

Jarun
Siedzą pimpusie przy klawiaturze i rozstrzygają sprawy uchodźców setek tysięcy ludzi. I coście smyki uradzili ? Nie będziemy przyjmować uchodźców! No to nie będziemy. Nikt was o to nie będzie pytał. Te wasze rozważania niewarte są "czasu i atłasu". I tak na marginesie. Polska to kraj chrześcijański?! Pan Jezus z rodziną uciekli do Egiptu i Egipt przyjął Żydów. To dlaczego nie chcecie przyjąć ludzi? Tacy z was chrześcijanie? No pisiorki, tacy jesteście pobożni, a miłosierdzia w sercu nie macie.
2017-09-09 09:51:32
Naga prawda
@jonatan Strasznie mądrą drogę rozwoju proponujesz społeczeństwom. Za biednie, nie podoba się, to wio! Na Europę! Po co budować potęgę kraju z pokolenia na pokolenie? Po co pracować? Po co walczyć o wolność własnego kraju i we własnym kraju jak Europejczycy już to zrobili i dysponują ładnymi krajami do zasiedlenia? Wspaniałość! Brać! Korzystać! A co bym powiedział "biednym" Grekom, Hiszpanom, Włochom? Żeby wzięli się do roboty i pilnowali swojej granicy, żeby zawracali łodzie najeźdźców i nie tolerowali statków "organizacji pozarządowych", które już prawie z plaż Libii podejmowały "uchodźców". To bym im powiedział, a tobie powiem, że prawdziwi uchodźcy zostali blisko swoich krajów, ich nie ma w Europie. W pobliżu czekają na możliwość powrotu, niektórzy już wracają, bo wojna się kończy i będą potrzebować dużo pieniędzy na odbudowę swoich krajów. Pieniędzy, które są marnowane na utrzymanie cwaniaczków, byczków, dezerterów, tchórzy którzy własne kraje opuścili, by siać wojnę na ulicach Europy. Polska nadal jest podziwianym prymusem Europy. Musisz tylko zapytać o zdanie normalnego obywatela np. Lipska, gdzie policja radzi kobietom ze względów bezpieczeństwa uprawiać jogging parami albo w większej grupie a nie Frau Merkel żyjącej na księżycu. A "sieroty"? W islamie nie istnieją. Obowiązuje tam zasada zajmowania się potomkiem przez innych członków przecież wyjątkowo licznych rodzin. A nawet jak cała rodzina zginęła, to chyba nie katolicka parafia będzie się zajmować wychowaniem muzułmańskiego dziecka, no sorry tym musi się zająć np. Arabia Saudyjska zamiast budowania za petrodolary meczetów w Europie. I już na koniec przypomnę ci, że tatuś islamskiego zamachowcy na koncercie w Manchesterze był sprawdzony przez brytyjskie służby, dostał azyl w GB, a synalek zdecydował się pozbawić życia 22 osoby i ranić 120. Tak wygląda "sprawdzanie" tych "uchodźców". Genów nie oszukasz. Ani jednego w Polsce!
2017-09-08 23:18:02
@jonatan
Rozumiem ,że działasz w parafii i zajmiesz się zakwaterowaniem , codzienną opieką , nauką języka i kształceniem dzieci , które są sierotami , same przypłynęły do Europy i wyposażysz je we wszystko , co niezbędne do ich pełnego rozwoju .Bo kto to zrobi , jak nie ludzie tak szlachetni jak Ty ?
2017-09-08 21:53:05
jonatan
Premier Szydło: "– My podkreślamy cały czas, że mądra i skuteczna polityka migracyjna musi przede wszystkim spełniać dwa elementy – musi być bezpieczna i musi być skuteczna w tym sensie, żeby pomagać rzeczywiście tym, którzy tej pomocy potrzebują" Przecież to kłamstwo obliczone na poklask przestraszonego pisowskiego elektoratu. Pani premier, nie można być takim hipokrytą, aby wyciągać ręce do UE po pieniądze w postaci różnych dotacji, a przy okazji nie wykazywać żadnego zrozumienia i zero empatii dla ludzi szukających schronienia przed wojną, lub zwyczajnie, lepszego życia. Co ma zrobić pogrążona w kryzysie Grecja, gdzie już w tym roku przypłynęło do niej 10tys uchodźców, a do Italii ponad 75 tysięcy? Do Hiszpania kolejne 12 tys. Polska nie musi przyjmować dorosłych uchodźców, ale może okazać trochę serca choćby dla sierot. Przecież możemy choćby symbolicznie przyjąć osierocone dzieci. I to już by zmieniło nasz wizerunek i postawę UE wobec Polski. Papież Franciszek powiedział, że w Polsce jest ok. 40 tys. parafii, i gdyby każda przyjęła tylko po 1 uchodźcy moglibyśmy przyjąć ich 40tys, zamiast narzuconych Polsce przez KE 7tys.Czyli wielokrotnie więcej, i nikt by tego nawet nie zauważył w skali kraju! Co za problem? Przecież możemy każdego uchodźcę dokładnie sprawdzić sami, przez nasze służby. Z prymusa w UE staliśmy się dla niej jak wrzód na d..ie, którego UE chętnie by się pozbyła. Wstyd za taki rząd, który hańbą okrywa polski naród!
2017-09-08 20:57:52
Jarun
Wawrzek czasami chodziłeś do szkoły, czy tylko krowy pasałeś ? W 1939r. Rosjanie (ZSRR!) jakich emigrantów "nam wepchnęli", jak napisałeś. Oni nie wepchnęli tylko wywozili obywateli Polski (nie tylko Polaków!) na Sybir. Oj nieuku, zamiast pisać bzdury - poczytaj.
2017-09-08 17:57:06
Naga prawda
@do naga prawda Proszę cię głupeczku nie ośmieszaj się już. Domyślam się, że jesteś @Janem, bo prezentujesz taką samą murzyńskość (w ujęciu min. Sikorskiego) jak on, a że prezentujesz ją na kolanach, to prawdopodobnie przed chwilą zrobiłeś jeszcze naszym zachodnim partnerom "łaskę" (w ujęciu min. Sikorskiego). A na przyszłość zapamiętaj sobie, że nie ma prawa nachodzenia Europy przez islamskie ludy z Afryki i Bliskiego Wschodu. Jest natomiast obowiązek ochrony zewnętrznych granic UE czego twoi idole od multikulti i upodlenia własnych narodów nie dochowali. I teraz mają problemy, których Polska dbając o własnych obywateli nie zamierza podzielać. Lewak zrozumiał?
2017-09-08 15:22:17
Wawrzek
w 1939 Niemcy, Włosi, Słowacy, Rosjanie również na siłę wepchnęli nam imigrantów a na Polaków urządzali łapanki.
2017-09-08 12:21:29
Wawrzek
Polska i Polacy mają cierpieć za nieudacznictwo i nieróbstwo Urzędników greckich, włoskich, niemieckich i ponosić koszty ich lenistwa? DOŚĆ!
2017-09-08 12:19:08
do naga prawda
"To żadna łaska, to nasze prawo!". Po pierwsze prawo można dowolnie interpretować, lub je omijać - to właśnie pokazał krajom UE nasz rząd. Po drugie zaś, prawa są dla tych, którzy poczuwają się do obowiązków wobec wspólnoty (relokacja uchodźców). Czy prawak zrozumiał?
2017-09-08 07:18:42
Ubrana w-PiS-anka
Naga Prawda - BRAWO za Logiczny... a nie Lewacko "PO-paprany" komentarz !!
2017-09-08 00:44:07
Jan
Ot i odezwał się wytwór TVP. O problemie ani słowa, za to naobrażał rozmówców.
2017-09-07 21:45:46
Naga prawda
Ogłupienie części polskiego społeczeństwa jest przerażające. To nie ludzie myślący, tylko wytwory TVN. Otóż taki np. @Jan prezentuje tzw. murzyńskość (w ujęciu min. Sikorskiego) i wydaje mu się, że to, że Polacy mieszkają i pracują w różnych krajach UE, to wielka łaska tych krajów dla nas. Otóż drogi półgłówku nie! To żadna łaska, to nasze prawo! Zresztą drogo okupione. Inne dwa młotki @zed i @fido obarczają odpowiedzialnością panią premier Szydło za wyrok w sprawie, w której Polska nie była nawet stroną, bo to Słowacja i Węgry się procesowały. Im to nie przeszkadza. Widocznie w "całym kłamstwie całą dobę" powiedzieli im, że polski rząd jest winny i już! Kolejny "analityk" @"@konkretny" porównuje wolną Polskę do tej zarządzanej na zlecenie sowietów przez komunistów. Pijany czy o drogę pyta? Inny sprawny intelektualnie inaczej @2222 nie rozróżnia wymierzenia kary od przyjęcia imigrantów, a będąc na co dzień zapewne obrońcą Konstytucji wzywa jednocześnie do jej łamania poprzez nawoływanie władz państwowych do posłuszeństwa instancji w tej Konstytucji nieumocowanej. Ot lewackie rozszczepienie jaźni. Do wideł, do gnoju, a nie brać się za komentowanie spraw, których umysłowo nie jesteście w stanie pojąć!
2017-09-07 16:21:27
2222
A tych z Rimini chcieli przyjac ,niech sie w koncu zdecyduja haha pozatym zwierzchnik katolickiej wiary na ziemi nakazal przyjmowanie uchodzcow, dlaczego nie wykonuja polecen swojego szefa?
2017-09-07 14:34:38
Jan
Nie uwierzę w tak epatowaną przez Brukselę "solidarność UE" dopóki kraje unijne nie deportują do krajów pochodzenia: Polaków, Węgrów, Czechów i Słowaków w ramach solidarności "nie wpuszczania Ekonomicznych Nachodźców".
2017-09-07 14:08:05
do odezwa
"Hoku - PO-ku", "PO-lska" ! Za ten wpis też nie będzie 35 groszy.
2017-09-07 12:20:27
ODEZWA... do PO-litykow w Brukseli
Polska, juz od ponad 1050 lat - jest Chrzescijanska ! I nowego IS-lamskiego "Hoku-Pokus" juz nam wiecej do nowego Krajowego Nieszczecia - NIE PO-TRZEBA !!!
2017-09-07 12:06:09
pipi
Owsiak; “....był to jedynie "wytwór artystyczny" "To mój rap, moja improwizacja" ....... Owsiak nie przeklina, on tylko "rapie...la ze sceny".
2017-09-07 09:44:31
pipi
- pan Grek straszy Polskę iż może być gorzej gdy pan Niemiec z EU obrazi się także....Cyt."..Niemiecki budżet zarobił też na pilotowanym przez Europejski Bank Centralny (EBC) programie skupowania greckich papierów dłużnych w latach 2010-2012. Zysk z tych pożyczek odprowadzany jest co roku przez EBC do banków narodowych. Od 2015 roku do niemieckiego Bundesbanku wpłynęło z tego tytułu 952 mln euro......Pany "Martiny" też pragną "pilotować" Polskę.
2017-09-07 09:38:34
@ konkretny
A opuszczaj. Kraje zachodnie doskonale radziły sobie bez nas. Z nami było różnie, jeśli nie pamiętasz tamtych czasów, to zapytaj rodziców. Groszek konserwowy do jedzenia, a z napitków - ocet. Reszta na kartki. Od cukru po buty.
2017-09-07 09:24:07
konkretny
Czas opuścić tonący okręt. Kraje zachodnie zdecydowały się popełnic rytualne samobójstwo.
2017-09-07 08:09:19
fido
Kolejna kompromitacja naszego nieomylnego rządu
2017-09-07 07:50:27
zed
Ktoś powinien odpowiedzieć za tą totalną porażkę Polski. Szydło do dymisji ?
2017-09-07 07:27:02
Polska bezpieczna
POLEXIT, a prounijni zdrajcy mogą w razie co prosić o azyl u swoich mocodawców ;)
2017-09-07 07:04:33
Panie Awramopulos & Company
A Kto i na jakiej Unijnej JEDNOMYSLNIE Przeglosowanej Prawnej Podstawie... zmuszal i dalej zmusza Grecje, Wlochy i Hiszpanie - do przyjmowania tak Wielkich Ilosci Ekonomicznych Nachodzcow - az z Afryki i Azji ?? Z tego co wiemy, to Polska (i nie tylko...!) w takim "Glosowaniu" nie brala udzialu !!
2017-09-07 00:19:00
lol
Pocałujcie nas w doopę lewackie ścierwa!
2017-09-06 23:34:31
k
Precz z UE !