środa, 17 stycznia 2018.
Strona główna > Kraj > Polska nie zgadza się na obowiązkową relokację uchodźców

Polska nie zgadza się na obowiązkową relokację uchodźców

Polska nie zgadza się na obowiązkową relokację uchodźców
Data publikacji: 2017-03-29 11:37
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-30 21:46
Wywietleń: 2445 228594

Polska, tak jak dotychczas, nie godzi się na obowiązkową relokację uchodźców. Rozwiązaniem problemu nie jest relokacja, tylko uszczelnienie granic – podkreśla MSWiA.

– Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo Polski i Polaków, dlatego nie podejmiemy żadnych decyzji, które w jakikolwiek sposób naraziłyby naszych obywateli. Nie będziemy ulegać szantażowi i naciskom – podkreślono w komunikacie biura prasowego resortu spraw wewnętrznych.

W poniedziałek komisarz UE ds. migracji Dimitris Awramopulos powiedział, że do września kraje UE powinny przejąć w ramach programu relokacji przynajmniej 26 tys. uchodźców przebywających w Grecji i we Włoszech. Jak zaznaczyło jednak w komunikacie polskie MSWiA: "Polityka migracyjna przyjęta do tej pory przez UE, a realizowana przez poprzedni rząd PO-PSL nie sprawdziła się. Rozwiązaniem problemu uchodźców nie jest relokacja, tylko uszczelnienie granic". Wskazano, że polska Straż Graniczna bierze udział w misjach zagranicznych w krajach, które są bezpośrednio dotknięte przez problem migracji. Według MSWiA poprzedni rząd koalicji PO-PSL, poprzez "błędną decyzję o przyjęciu uchodźców, rozbił jedność Grupy Wyszehradzkiej".

– Obecny rząd, stanowczo i konsekwentnie, nie będzie zgadzał się na dyktowanie warunków – podkreślił resort.

Awramopulos oświadczył, że "w Grecji przebywa obecnie około 20 tysięcy uchodźców, którzy są uprawnieni do relokacji, a we Włoszech – około 6 tysięcy, głównie Erytrejczyków. Wszyscy oni powinni być rozmieszczeni w pozostałych krajach UE do września tego roku". Przekazał, że "nie ma żadnych wymówek", by nie wywiązywać się z podjętych jesienią 2015 r. zobowiązań dotyczących przejmowania uchodźców od Włoch i Grecji, dotkniętych kryzysem migracyjnym.

– Nie można już tylko dyskutować o relokacji, ale trzeba działać. Zbliża się wiosna i nie ma czasu do stracenia – dodał komisarz, ostrzegając, że w najbliższych tygodniach napływ migrantów przez Morze Śródziemne znów może się nasilić. Według Awramopulosa miesięcznie kraje UE powinny przejmować przynajmniej 3000 uchodźców od Grecji oraz 1500 od Włoch.

* * * 

We wrześniu 2017 r. wygasa przyjęty w 2015 r. program relokacji, w którym kraje UE zobowiązały się do przejęcia od Grecji i Włoch w ciągu dwóch lat, co najmniej 98 tys. uchodźców. Dla każdego kraju przypisano kwotę uchodźców, którzy mają zostać przyjęci. Do tej pory jednak relokowano niespełna 15 tys. osób. Słowacja i Węgry zaskarżyły te decyzje do Trybunału Sprawiedliwości UE, a polskie władze poparły tę skargę. Według decyzji Polska powinna przyjąć w sumie ok. 6300 uchodźców. Z kolei według danych ani Polska, ani Austria i Węgry nie przyjęły dotąd ani jednej osoby w ramach programu relokacji, z kolei Czechy, Bułgaria, Chorwacja i Słowacja przyjęły jedynie po kilkanaście osób. Spośród pozostałych państw UE tylko Malta i Finlandia wywiązują się w pełni ze swoich zobowiązań.

(pap)

Fot. EPA/CARLOS BARBA

Komentarze

Pikuś
Przyjąć wszystkich uchodźców, którzy chcą zostać w Polsce.
2017-03-30 21:10:54
Antek
Moim zdaniem powinniśmy się zgodzić. Oni i tak stąd uciekną, a my będziemy mieli chwalebną kartę, że chcieliśmy itp., ale uchodźcy nie chcieli. Pan Jarosław Kaczyńskim był ostatnio w Wielkiej Brytanii, tam jest bardzo wiele osób, które uciekły z Polski. Czy którąkolwiek udało mu się przyciągnąć z powrotem? Nic o tym nie słychać. To niby dlaczego uchodźcy mieliby tu siedzieć, skoro nawet Polacy spierdzielają i nie chcą wracać?
2017-03-30 21:02:39
Żadnego!
Nie ma czegoś takiego jak prawo azylu, które zagraża autochtonicznej ludności. Dlatego proponuję nawet nie wchodzić w lewackie gadki o azylach i pomaganiu poprzez import. Nie i koniec dyskusji! Nie będziemy nikogo gościć, kto nie podziela naszych wartości i obyczajów. Muszą szukać azylu w swoich strefach kulturowych. Koniec kropka!
2017-03-30 20:16:06
Panie Awramopulos - nie odwracaj Pan kota ogonem...
Ci ktorzy moga miec podstawy... do ubiegania sie o Azyl Polityczny w innym Kraju, powinni skladac odpowiednie Dokumenty o przesladowaniach... w Ambasadach czy Konsulatach poszczegolnych Panstw - na terenie swojego Kraju lub w jego poblizu ! Reszcie nie majacej takich podstaw, nie przysluguje prawo wjazdu do takiego czy innego Kraju UE ! Tak ze, do Kogo ma teraz pretensje Urzednik UE - Pan Dimitris Awramopulos ?? Dlaczego Unijna Bruksela "LAMIE" i nie przestrzega ustalone Prawo, przy ubieganiu sie o Azyl Polityczny ? Przeciez Okrety i Statki wyplywajace z UE w strone wod terytorialnych Afryki... by na Nasz koszt dodatkowo ratowac ich jeszcze z wod morskich plyna calkowicie puste, wiec w czym problem - poodwozic 99,5 % z Nich spowrotem...! To nad przestrzeganiem Azylowego Prawa, powinien skupic sie bardzo powaznie tak w/w Urzednik - jak i "Cala Unijna Gora" w Brukseli !! Inaczej maly Kontynent Europy, nie jest i nie bedzie w stanie utrzymac Ekonomicznie prawie cala Wielka Azje i Afryke... i predzej czy pozniej ten Azjatycko-Afrykanski Balon "POWAZNIE PEKNIE" !!!
2017-03-30 11:56:16
k....k12
Kukiz15 nie zdołał zebrać pół mln podpisów za referendum czy Polska ma przyjmować nasiedleńców z Afryki, czy też nie. Tak jak nikomu nie zależy, aby się zbuntować przeciwko koncernom szczepionkowym. Na YT jest audycja z TVP gdzie ta dziennikarka z Piły każe zamilknąć zaproszonemu gościowi, kiedy ten opowiada o żródłach z których muzułmanie wywodzą swoją doktrynę, bo niby obraża on ich uczucie religijne, ale nic się nie odzywa, gdy mieszkający w Polsce palestyńczyk próbuje nawrócić na islam kogoś w studiu mówiąc mu, że dzięki temu ten nawrócony dostanie się do raju. To są jakieś majaki w malignie. I za takie min. programy żądają abonamentu. Jeśli PiS ustąpi wobec unijnej presji i będziemy mieli w Polsce to co w Szwecji, to wyborcy mu tego nie darują
2017-03-30 05:24:04
STOP i NIE ! !
Jesli nie chcemy miec w Polsce: terrorystow i zamachowcow... dodatkowych nierobow i oszustow, gwalcicieli 10-12-letnich... dziewczynek, sprzedawcow i roznosicieli narkotykow oraz Is-lamska Armie zaciekle rozbijajaca i mordujaca Polskie i Europejskie Chrzescijanstwo, to MOWMY STANOWCZO - STOP i NIE !!! Gdzie o DODATKOWYCH miliardowych kosztach tego calego "BAJZLU"... juz nie wspomne !!!
2017-03-29 12:32:36