wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Świat > Kolejny etap procedury przeciwko Polsce ws. relokacji

Kolejny etap procedury przeciwko Polsce ws. relokacji

Kolejny etap procedury przeciwko Polsce ws. relokacji
Data publikacji: 2017-07-27 12:35
Ostatnia aktualizacja: 2017-07-29 13:54
Wywietleń: 854 279871

Komisja Europejska poinformowała, że przeszła do kolejnego etapu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku "z niewywiązywaniem się przez te kraje ze spoczywających na nich obowiązków związanych z relokacją uchodźców".

Komisja wysłała tzw. uzasadnione opinie do władz w Warszawie, Pradze i Budapeszcie, co jest drugim etapem postępowania w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego. Kraje mają teraz miesiąc na odpowiedź, a nie dwa miesiące, jak bywa zazwyczaj. Jak uzasadnia KE, krótszy termin wynika z tego, że decyzje Rady UE w sprawie relokacji zostały przyjęte w odpowiedzi na sytuację nadzwyczajną oraz z tego, że Polska, Czechy i Węgry były wielokrotnie wzywane do skorygowania sytuacji. Jeśli odpowiedzi nie nadejdą lub nie będą satysfakcjonujące, KE może przejść do kolejnego etapu procedury i skierować sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE w Luksemburgu.

"Choć Komisja wielokrotnie wzywała te kraje do działania, a w zeszłym miesiącu wszczęła wobec nich postępowanie w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego, Polska, Czechy i Węgry nadal nie wywiązały się ze swoich obowiązków prawnych" - czytamy w komunikacie KE. Dodano w nim, że Polska, Czechy i Węgry "wykazały też brak poszanowania dla swoich zobowiązań wobec Grecji, Włoch i innych państw członkowskich UE".

Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos ubolewa, że "niektóre kraje członkowskie nadal nie wykazują solidarności i odmawiają udziału w wysiłkach" dotyczących relokacji. Zgodnie z decyzją Rady UE, czyli państw członkowskich, kraje UE mają obowiązek informowania co trzy miesiące o liczbie miejsc, jakimi dysponują w celu relokacji. Tymczasem Warszawa podkreślała m.in., że UE nie wypracowała dotąd skutecznych mechanizmów i procedury weryfikacji uchodźców pod kątem bezpieczeństwa.

(pap)

Fot. domena publiczna

Komentarze

a kiedy
wreszcie KE ukarze Włochy i Grecję za brak ochrony granic "Schengen" ?
2017-07-29 13:24:47
K
Pomagajmy , ale nigdy pustym łbom z UE !
2017-07-28 17:15:04
znalezione w internecie
"W miastach Europy nowi przybysze śpią w parkach i na chodnikach zagrażając zdrowiu mieszkańcom, a to dlatego, że ich kał i mocz zalega ulice, a smród przenika ściany domów zanim wpadnie do kanałów."
2017-07-28 16:14:19
blee
Bareja w najczystszej postaci, pewnie się w grobie przewraca, że takie rzeczy się wyprawiają. Ale czego się spodziewać, skoro są w Polsce zdrajcy, którzy jeszcze donoszą na kraj, w którym mieszkają, bo na pewno nie jest to dla nich ojczyzna.
2017-07-27 13:21:23

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej