poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Sport > Piłka nożna. Stolarczyk odchodzi z reprezentacji

Piłka nożna. Stolarczyk odchodzi z reprezentacji

Piłka nożna. Stolarczyk odchodzi z reprezentacji
Data publikacji: 2017-06-13 11:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-06-13 11:58
Wywietleń: 338 268892

Wraz z końcem sezonu 2016/17 dyrektor sportowy Maciej Stolarczyk wybrał pracę w Pogoni Szczecin. Dotąd łączył funkcje sprawowane w klubie i reprezentacji Polski do lat 20.

Maciej Stolarczyk został dyrektorem sportowym Pogoni Szczecin w styczniu 2015 roku. W tym samym czasie był też w sztabie reprezentacji Polski do lat 20. W 2016 roku Polski Związek Piłki Nożnej mianował Macieja Stolarczyka głównym selekcjonerem tej kadry.

W czasie, gdy pracował z reprezentacją, ta zwyciężyła m.in. w „Turnieju Czterech Narodów”, zostawiając w pokonanym polu m.in. Niemców i Włochów.

- Po analizie momentu, w którym jest Pogoń i tego, co przed klubem, doszedłem do wniosku, że chcę rozwijać ten projekt – mówi dyrektor sportowy Pogoni. – Przed nami wiele celów do zrealizowania. Mam na myśli m.in. budowę nowego stadionu, Regionalnego Centrum Szkolenia Dzieci i Młodzieży, umocnienia pozycji Akademii w kraju, ale również w kontekście silnego zaplecza I drużyny. To wszystko miało wpływ na moją decyzję.

Wiosną obecnego roku Maciej Stolarczyk zadeklarował, że niebawem zdecyduje w sprawie swojej przyszłości i nie będzie łączył pracy w Pogoni Szczecin i reprezentacji Polski do lat 20. Dziś wiemy już, że w dalszym ciągu będzie pełnił swoją funkcję jedynie w klubie.

- Nasz plan na klub podoba się również nowemu trenerowi Maciejowi Skorży, który widzi w tym potencjał. To właśnie m.in. dlatego udało nam się przekonać go do współpracy. Mamy świadomość, że są w Polsce kluby „skazane na sukces” swoimi budżetami, jak Legia, Lechia, czy Lech. Jeszcze kilka lat temu, gdy Legia i Lech biły się w Europie, my rywalizowaliśmy w niższych ligach. W piłce juniorskiej również nie mieliśmy szans w bezpośrednich konfrontacjach, a dziś rywalizujemy „jak równy z równym”, często wygrywamy. Teraz wspólnie tworzymy również grupę „Big 6”, liderujących w kraju akademii.

W ciągu ostatniego 2,5 roku Pogoń trzykrotnie rywalizowała w „grupie mistrzowskiej”, rezerwy klubu utrzymały się w zreformowanej III lidze, a juniorzy starsi wywalczyli wicemistrzostwo Polski. W ekstraklasie debiutowali kolejni młodzi zawodnicy z regionu.

- W pierwszym zespole rokrocznie pojawiali się debiutanci z naszej Akademii. Ponad 30% kadry naszego zespołu to piłkarze szkoleni przez Akademię, a w ostatnim sezonie graliśmy w ekstraklasie najmłodszą jedenastką. Taka jest polityka i kierunek, które zostały obrane w Klubie. Od sezonu 2014/15 pozostało w I zespole 9 zawodników. Wśród nich jest jeden obcokrajowiec (Ricardo Nunes), sześciu piłkarzy szkolonych w naszej Akademii (Obst, Kort, Zwoliński, Listkowski, Rudol i Matynia) oraz nasi liderzy: Frączczak i Murawski. To pokazuje, jak zmienia się drużyna. Jesteśmy cały czas na etapie budowy, a zawodnicy przychodzący do klubu prezentują określony poziom sportowy, jak Drygas, Fojut, Rapa, Niepsuj, Gyurcso, Delev, czy Tsintsadze. Nie wszystkim udaje się zaaklimatyzować, ale to akurat w futbolu jest normą.

Silna Akademia to jedno, ale nie jest tajemnicą, że kibice największą uwagę skupiają na wynikach I zespołu.

- Oczywiście zdajemy sobie sprawę z faktu, że po powrocie do Ekstraklasy nie mieliśmy jeszcze żadnego spektakularnego sukcesu, ale oceniając to na chłodno, nie mamy czego się wstydzić. Co roku gramy w grupie mistrzowskiej, w ostatnim sezonie dotarliśmy też do półfinału Pucharu Polski. Mam przed oczyma m.in. GKS Katowice, który był w podobnej do nas sytuacji, niestety „ugrzązł” w I lidze. Myślę, że musimy doceniać to co mamy. Jesteśmy jednym z 4 klubów zawsze grających w grupie mistrzowskiej i oczywiście nie zadowala nas sam awans do niej, chcemy grać o wyższe cele. Postawiliśmy je przed drużyną do realizacji, niestety nie udało się i piłkarze mocno to odczuli, gdyż nie otrzymali premii za wyższe miejsce w tabeli. Mamy w naszych szeregach reprezentantów krajów, czy kadrowiczów z młodzieżówki. Ostatnie 6 sezonów to cztery medale Mistrzostw Polski juniorów. Warto również zauważyć, że zawodnicy będący w wieku juniorskim odgrywają sporą rolę w III lidze. (par)

Fot. B. Turlejski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi