wtorek, 24 października 2017.
Strona główna > Gospodarka > W Senacie o frankowiczach

W Senacie o frankowiczach

W Senacie o frankowiczach
Data publikacji: 2015-08-27 17:42
Ostatnia aktualizacja: 2015-09-01 13:32
Wywietleń: 117 15412

Wejście w życie ustawy o frankowiczach w obecnej wersji zdestabilizuje cały system finansowy i będzie niekorzystne dla gospodarki - twierdzili przedstawiciele rządu i KNF podczas czwartkowego posiedzenia senackiej komisji budżetu i finansów.

Z kolei przedstawiciele organizacji, zrzeszających frankowiczów twierdzili, że ustawa jest zbyt korzystna dla banków i domagali się takich zmian, które przerzuciłyby całość kosztów przewalutowania kredytów frankowych właśnie na banki.

Projekt przygotowany został przez klub PO. Miał pomóc w rozwiązaniu problemu posiadaczy hipotecznych kredytów walutowych (głównie frankowych), którzy znaleźli się w trudnej sytuacji zwłaszcza po wzroście kursu franka w styczniu br. Wiele z tych kredytów ma dziś wskaźnik LtV przekraczający 100 proc. (co oznacza, że wartość hipoteki jest niższa niż wartość kredytu).

Ustawa została jednak gruntownie zmieniona podczas sejmowego głosowania 5 sierpnia. W pierwotnej wersji projektu koszty przewalutowania miały być dzielone pół na pół na kredytobiorców i banki. Jednak posłowie niespodziewanie przegłosowali poprawkę SLD, która 90 proc. tych kosztów przerzuca na banki. Senat ma się zająć ustawą na posiedzeniu, które rozpoczyna się 2 września. (pap)

Fot. P. SIKORA

Komentarze

Wawrzek
Ta wielka Izba pierdzenia powinna być zlikwidowana i to pilnie, utrzymywanie tego tworu jest zbędnym kosztem nakładanym na Polaków
2015-09-01 11:15:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi