wtorek, 21 listopada 2017.
Strona główna > Kraj > Senat przyjął budżet

Senat przyjął budżet (akt. 1)

Senat przyjął budżet
Data publikacji: 2017-01-11 17:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-01-11 20:11
Wywietleń: 812 199496

W środę (11 stycznia) Senat nie zaproponował poprawek do budżetu na 2017 r. i przyjął ustawę budżetową. Teraz trafi ona do prezydenta. Uchwałę w tej sprawie poparli wszyscy obecni senatorowie PiS. Spośród 33 senatorów PO, 32 nie uczestniczyło w głosowaniu. W debacie senatorowie PO dowodzili, że "ten budżet nie istnieje".

Wicemarszałek Senatu Adam Bielan (PiS) powiedział, że na Konwencie Seniorów zostało ustalone, że w środę Senat będzie debatował nad budżetem.

- Mija jutro termin rozpatrzenia ewentualnych poprawek do budżetu, więc musimy się tym zająć - dodał. Bielan ocenił, że politycy PO nie chcą kompromisu, a ustawa budżetowa musi zostać uchwalona. Jak z kolei powiedział szef klubu PiS Ryszard Terlecki, budżet państwa na 2017 r. został uchwalony, nie będzie powtórnego głosowania budżetu.

Za uchwałą w sprawie przyjęcia budżetu na przyszły rok bez poprawek opowiedziało się w sumie 59 senatorów, przeciw było dwóch, nikt się nie wstrzymał. W głosowaniu nie wzięło udziału 39 senatorów, w tym, oprócz senatorów PO, sześciu senatorów PiS i jeden niezrzeszony.

Założenia budżetu

Wcześniej, w dyskusji tuż przed głosowaniem w Senacie, szef komisji budżetu i finansów publicznych w Senacie Grzegorz Bierecki wskazywał, że budżet na 2017 r. zapowiada dobry rok dla Polski i Polaków. Jak mówił, "ustawa zawiera w ujęciu całorocznym najważniejsze elementy programu PiS".

- W pełni zostały w budżecie na 2017 rok przewidziane i zabezpieczone środki na realizację podstawowego programu przyjętego przez rząd w roku 2016, czyli programu 500 plus - mówił. Z kolei wiceminister finansów Hanna Majszczyk zapewniła, że jeśli chodzi o tegoroczny budżet nie ma zagrożenia, że przekroczymy poziom 55 proc. długu publicznego w stosunku do PKB. Przyznała, że zakładany deficyt budżetowy w wysokości 59,3 mld zł jest wysoki. Podkreśliła jednak, że jest to maksymalny możliwy deficyt.

Sytuacja bez precedensu

Opozycja kwestionuje przyjęcie przez Sejm budżetu, twierdząc, że gdy ustawa była głosowana w Sali Kolumnowej nie było kworum i że część ich posłów nie była dopuszczona do obrad. Marszałek Sejmu Marek Kuchciński zapewnił, że w głosowaniach 16 grudnia brała udział wymagana w konstytucji liczba posłów oraz że każdy z posłów mógł wejść do Sali Kolumnowej głównym wejściem i brać udział w każdym głosowaniu.

Senatorowie PO w debacie wskazywali, że Senat pracuje nad dokumentem, który nie jest ustawą budżetową. Wicemarszałek Sejmu Bogdan Borusewicz (PO) podkreślał, że jest to "sytuacja bez precedensu".

- Ten budżet nie istnieje, ponieważ został uchwalony w Sali Kolumnowej z pogwałceniem prawa - mówił. Także senator PO Bogdan Klich przekonywał, że budżet został uchwalony przez Sejm z naruszeniem konstytucji oraz regulaminu Sejmu: "To jest dokument, który nie powinien mieć nawet oznaczenia senackiego, bo został przyjęty nielegalnie".

Marszałek odpierał zarzuty

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski odpierał zarzuty senatorów PO: "Macie pretensje, że macie wątpliwości, czy było kworum. To trzeba było być w Sali Kolumnowej, do której pan marszałek Kuchciński musiał przenieść posiedzenie, dlatego, że wy posunęliście się dalej niż Lepper i zablokowaliście również miejsce, na którym siedzi pan marszałek Kuchciński. To się nie wydarzyło w historii polskiego parlamentaryzmu i europejskiego parlamentaryzmu. To jest wstyd i wielka nieodpowiedzialność". "Niszczycie polski parlamentaryzm, demokrację" - kontynuował i zarzucił opozycji, że dążyła do tego, "żeby nie uchwalić tego budżetu". Karczewski podkreślił, że jego obowiązkiem, jako marszałka, jest uchwalenie tego budżetu i zrealizowanie tego do czwartku.

- To jest nasz obowiązek, nasz obowiązek konstytucyjny. A wy chcecie, abyśmy złamali konstytucję. Nie złamiemy konstytucji, nie złamiemy prawa. Państwo łamiecie prawo, łamiecie regulamin, ale dzięki Bogu, że nie w Senacie, bo tego nie robicie - to bardzo cieszy i dziękuję wam za to, i jestem wdzięczny senatorom PO, że nie zachowujecie się tak nieodpowiedzialnie - mówił marszałek Senatu. - Przegraliście wybory i ta świadomość nie dociera. To nie rządzicie wy, tylko rządzi większość. I nie pozwolimy na to, żeby mniejszość stosowała liberum veto. Nie ma liberum veto w Polsce. Nie będzie liberum veto w Polsce.

Borusewicz, odnosząc się do słów Karczewskiego, zwrócił uwagę, że było to jego pierwsze wystąpienie w Izbie, "szkoda, że demagogiczne".

* * *

Zgodnie z ustawą, dochody budżetu państwa wyniosą w 2017 roku ponad 325 mld zł, a wydatki - ponad 384 mld zł. Maksymalny poziom deficytu nie przekroczy 59 mld 345 mln 500 tys. zł. Rząd założył, że w 2017 r. wzrost PKB (w ujęciu realnym) wyniesie 3,6 proc., średnioroczna inflacja - 1,3 proc., nominalny wzrost przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej - 5,0 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej - 0,7 proc., a wzrost spożycia prywatnego (w ujęciu nominalnym) - 5,5 proc.

(pap)

 

Na zdjęciu: Marszałek Stanisław Karczewski podczas posiedzenia Senatu

Fot. PAP/Bartłomiej Zborowski

Komentarze

PO jest na pasku Berlina
Proszę spojrzeć jak te barany z PO stojące na mównicy robią z siebie pośmiewisko na cały kraj.
2017-01-11 19:49:59
w głowie się nie mieści
Nawet komuniści za czasów PRL nie posunęliby się do takiego łamania prawa jak robi to PIS. Jeżeli będą w to brnąć to ten rząd nie dotrwa do końca roku.
2017-01-11 19:44:22
PIS nie różni się NICZYM od PZPR
Śniegiem posypało to teraz czekamy aż Naczelnik Kaczyński ogłosi w telewizji stan wojenny.
2017-01-11 19:23:55
PIS - zdrajcy Polski
Koniec negocjacji z reżimowymi sługusami Putina. Polacy, wszyscy pod Sejm i pokazać co myślimy o tej pisowskiej hałastrze. Kaczyński i Pawłowicz znów bedą uciekać w popłochu.
2017-01-11 19:15:38
weger
Senat coś sobie przyjął, ale na pewno nie budżet, który jeszcze nie został przegłosowany przez Sejm
2017-01-11 19:06:53
Men
A podobno PiS chciał się porozumieć. Z szulerem nie siadaj do stołu.
2017-01-11 18:10:58
Brawo!
Bardzo dobra wiadomość. Nie zważać na warcholstwo z opozycji totalnej (czyli niemerytorycznej) i iść dalej do przodu w reformowaniu państwa. Jeszcze dużo zostało do posprzątania po 25 latach rządów POstKOMUCHÓW!
2017-01-11 18:10:22
hehehe
Brawo PIS - na pohybel zdrajcom, komuchom i złodziejom!!
2017-01-11 18:10:20

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi