niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Gospodarka > Senat przyjął ustawę stoczniową

Senat przyjął ustawę stoczniową

Senat przyjął ustawę stoczniową
Data publikacji: 2016-07-21 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-11-18 19:34
Wywietleń: 1820 145044

Senat przyjął w czwartek (21 lipca) ustawę o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, którą przygotowało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Teraz pozostaje już tylko poczekać na podpis prezydenta.

Przypomnijmy, że 6 lipca ustawę przyjął Sejm. Tworzy ona ramy prawne, organizacyjne i finansowe, które pozwolą odrodzić się branży stoczniowej w Polsce. Ustawa przewiduje m.in. zwolnienia dotyczące VAT-u. W przypadku podatku dochodowego od osób prawnych, stocznie będą miały możliwość wyboru między CIT-em a zryczałtowanym 1-procentowym podatkiem od wartości sprzedanej produkcji. Przedsiębiorca złoży stosowne oświadczenie i taka forma będzie go obowiązywała 3 lata. Obszary, na których prowadzona jest produkcja okrętowa, będą mogły zostać objęte statusem specjalnych stref ekonomicznych. Te wszystkie rozwiązania są skierowane do producentów gotowych statków.

Prezydent ma podpisać ustawę do końca sierpnia br. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 r. (ek)

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

SOCHA MIETEK
8 lat do tyłu i za to policzyć PANA TUSKA, PANIĄ KOPACZ.BRAWO PIS,STARAJMY SIĘ ŁATWO NIE JEST ALE KROKI KU POWROTOWI PRZEMYSŁU STOCZNIOWEGO,LUDZIE Z POD ZNAKU PO, NOWOCZESNA,KOD ZAWSZE BĘDĄ OPOZYCJA AZ DO WYBORÓW. A PÓZNIEJ MA POZOSTAĆ PIS, KUKIZ, PSL,SLD ,PARTIE LOGICZNE
2016-07-25 12:33:07
Dorian G
To nie jest żaden rozwój przemysłu tylko reanimacja przemysłu, który już nawet w Chinach przestaje się opłacać. Przeczytaj sobie jakie kłopoty mają chińskie stocznie....stocznia nie pracowała od wielu lat, gdyby to był dobry biznes już dawno znaleźliby się ludzie, którzy chcieliby na tym zarobić tylko, że tu żadnego biznesu nie ma i nie będzie. Biedny polski podatnik sfinansuje kolejną fanaberię rządzących, a potem tak jak ktoś na tym forum już napisał - scenariusz grecki.
2016-07-22 21:34:47
@Sławoj
Następny, któremu rozwój przemysłu w Polsce przeszkadza. skąd wy się ludzie bierzecie z takimi poglądami??
2016-07-22 14:25:08
Sławoj
Po tych dobrych uczynkach dla stoczni zostanie nam już tylko scenariusz grecki czyli Grecja plus
2016-07-22 09:49:34
@wyborca
Proszę! Jak bardzo wyborcę PO martwi, że rząd próbuje coś dobrego zrobić dla kraju. Jemu to się w głowie nie mieści, bo jego "NowoczesnyrzadPOstkomunistyczny" robił wszystko dla Europy, a polskość, to wiadomo - nienormalność. Wracaj @wyborco do KODowania asfaltu na ulicy.
2016-07-21 22:48:29
wyborca
No to teraz w Stoczni Szczecińskiej będzie statków a statków !!!! na początek 10 promów dla PŻB, później 10 dla Unity Line, potem jeszcze 10 dla TT Line no a później to już tylko luksusowe wycieczkowce dla Royal Caribbean. Obawiam się tylko, że trzeba będzie dobudować jeszcze ze dwie pochylnie, ale w obecnej sytuacji to przecież drobiazg. Wdroży się program pochylnie plus lub stocznie plus i sprawa załatwiona. Ja w każdym razie mam zamiar otworzyć 3-4 super luksusowe restauracje bo jak stoczniowcy zaczną wracać z Niemiec Francji i Norwegii i porzucać tam prace za 3-5 tys euro, żeby tu zarabiać 3-4 tys ł czyli cztery razy mniej to przecież gdzieś będą musieli tą fortune wydawać więc luksusowe restauracje i salony samochodowe najbardziej luksusowych marek to będzie biznes w Szczecinie. Jestem zwolennikiem PIS i tak to widzę!!! 500 plus zadziałało, mieszkanie plus zadziałało stocznie plus tez zadziała !!!!
2016-07-21 14:31:48