Wtorek, 25 czerwca 2024 r. 
REKLAMA

Polacy chcą sięgnąć po Koronę Wodospadów [GALERIA, FILM]

Data publikacji: 03 marca 2022 r. 17:18
Ostatnia aktualizacja: 03 marca 2022 r. 17:37
Polacy chcą sięgnąć po Koronę Wodospadów
Fot. Oshee Slide Challenge  

Polacy jako pierwsi w historii chcą zdobyć Koronę Wodospadów. OSHEE Slide Challenge zapoczątkowali w 2019 r., kiedy to zjechali na linach z najwyższego wodospadu świata - Salto Angel w Wenezueli. Teraz dokonali tego na Tugeli w Republice Południowej Afryki!

Wyzwanie podjęła grupa doświadczonych ratowników wysokogórskich, grotołazów, instruktorów wspinaczki i kanioningu, a przede wszystkim pełnych pasji ludzi. Pomysłodawcą zdobycia Korony Wodospadów i głównym organizatorem jest Dariusz Pachut - sportowiec, podróżnik i ratownik medyczny. Idea tego wyjątkowego przedsięwzięcia zrodziła podczas kanioningowej wyprawy do Szwajcarii w 2018 r., kiedy z przyjaciółmi grał w quiz. Po pytaniu o najwyższy wodospad na świecie jego koledzy zapalili się do zdobycia Salto Angel i zjazdu z niego na linach. Ich zapał nieco ostudziły informacje z Internetu, że przed nimi byli już inni. Przypomnijmy, że 5 lat wcześniej Karolina Sypniewska, Agnieszka Grudowska i szczecinianin Piotr Sudoł jako pierwsi Polacy wspięli się na szczyt Auyantepui do źródeł kaskady i odbyli stamtąd rappelling. Stąd też kumple postanowili, że muszą to zrobić na 10 najwyższych wodospadach świata, czyli: Salto Angel (979 m), Tugela (RPA, 948 m), Cataratas las Tres Hermanas (914 m) i Catarata Yumbilla (896 m) w Peru, Vinnufossen (865 m) i Skorga ( 864 m) w Norwegii, Pu’uka’oku ( 840 m) i Oloʻupena (900 m) w USA, James Bruce Falls (Kanada, 840 m) i Browne Falls (Nowa Zelandia, 836 m).

SLIDE CHALLENGE – Base Jump z Salto Angel

Opublikowany przez OSHEE SLIDE Challenge Niedziela, 24 marca 2019

Rok później Pachut z ekipą Slide Challenge (tak się wtedy nazywała narodowa ekspedycja): Dimitri Wika, Jan Wierzejski, Miłosz Forczek i Paweł Jankowski, był już w ogarniętej kryzysem politycznym i gospodarczym Wenezueli. Wyprawa trwała kilka dni, podczas których pokonali kilkadziesiąt kilometrów sawanny, amazońskiej dżungli, aby dojść na szczyt księżycowego płaskowyżu Auyantepui (Dom Diabła), z którego północnego stoku wypływają wody słynnego giganta. A 12 marca 2019 r. z Salto Angel zjechało na linach czterech uczestników wyprawy, bo Paweł Jankowski ...skoczył z wodospadu na spadochronie!

To był pierwszy krok. Kolejne wyhamowała pandemia, podczas której podróżnicy wytrwale trenowali, zdobywali wiedzę o Koronie Wodospadów i wsparcie marki OSHEE. Została ona partnerem tytularnym przedsięwzięcia, dzięki czemu możliwa będzie podróż do pozostałych lokalizacji, a także zaopatrzenie w sprzęt najwyższej jakości.

Kilka dni temu ekipa OSHEE Slide Challenge poleciała do RPA, by zdobyć tam najwyższy wodospad Afryki na rzece Tugela i zjechać na linach w obrysie jej nurtu. Z powodu burzowego sezonu i wysokiego stanu wody musiała zmienić pierwotną linię zjazdu, W środę (23 lutego) zespół: Dariusz Pachut, Dimitri Wika, Tomasz Grodzicki, Jan Wierzejski, Wojciech Kozakiewicz, Miłosz Forczek i Jakub Poburka, poinformował w mediach społecznościowych, że "Drugi, najwyższy wodospad na świecie jest nasz! Jako pierwsi Polacy zdobyliśmy Tugelę i zjechaliśmy z niej na linach. Przed nami udało się to tylko jednej ekipie na świecie". Gratulujemy.

Członkowie ekspedycji w I połowie tego roku planują zdobyć kolejne dwa najwyższe wodospady na Ziemi.

Marzenna Głuchowska

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

janusz
2024-06-23 09:28:03
n.z. 90% kraju nie ma zasiegu. zasieg tylko w miastach i na glównych drogach. czasem trzeba przejechac 100 km zeby miec zasieg. leje. nie mozna WOGÓLE wysiadac z auta bo meszki. zawsze i wszedzie. leje. nazi department of tourism zabrania wszystkiego, wszedzie. spanie na dziko to bullshit – albo masa niemców, albo o 6tej rano przychodzi nazi i daje mandat. leje. depresja. kilo baraniny w sklepie 40 dolarów. surowej. gotowej do jedzenia nie ma. kilo czeresni 40 dolarów. leje. benzyna w cenie euro

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA