Czwartek 08 grudnia 2022r. 
REKLAMA

Sezon na grzyby! Uroki jesieni w zachodniopomorskich lasach

Data publikacji: 2022-09-27 08:32
Ostatnia aktualizacja: 2022-09-27 08:32
Sezon na grzyby! Uroki jesieni w zachodniopomorskich lasach
W lasach jest coraz więcej grzybiarzy, wielu wraca z pełnymi koszami, zbierajmy tylko te grzyby, co do których mamy pewność, że są jadalne. Fot. Sylwia Dudek  

W lasach zaroiło się od grzybiarzy. Dla amatorów wypraw po lesie w poszukiwaniu podgrzybków, maślaków czy prawdziwków, to dobry czas na zbiory. Żeby grzybobranie było miłą aktywnością ze smacznym finałem, pamiętajmy o podstawowych zasadach bezpiecznego zbierania i spożywania grzybów.

Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie przypomina - należy zbierać tylko te grzyby, co do których jesteśmy pewni, że są jadalne. Na pierwsze grzybobranie lepiej wybrać się z doświadczonym grzybiarzem i korzystać z pomocy atlasów grzybowych. Grzyby zbieramy do przewiewnych koszy lub łubianek. W workach plastikowych czy reklamówkach łatwo się łamią, kruszą i zaparzają, a wtedy nawet w jadalnych grzybach mogą się wytworzyć substancje szkodliwe dla zdrowia. Nie zbierajmy grzybów zbyt starych, zaczerwionych, tj. zarobaczonych, nadjedzonych przez ślimaki, nasączonych wodą czy zapleśniałych - mogą być niebezpieczne dla zdrowia, a pozostawione w lesie rozsieją zarodniki.

Bardzo dużą ostrożność trzeba zachować przy zbieraniu grzybów, które mają na spodniej stronie kapelusza

...
Zawartość dostępna dla Czytelników eKuriera
Pozostało jeszcze 69% treści.

Pełna treść artykułu dostępna w
eKurierze
z dnia 27-09-2022

 

(K)
REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA