Święto Kaszy
Trzebiatów. Legenda o misce kaszy, która spadła z baszty i uratowała w ten sposób Trzebiatowian od najazdu Gryficzan, jest wiecznie żywa. Podobnie jak historia o słoniu, który ze swoim opiekunem zawitał do Trzebiatowa i przemaszerował z nim ulicami miasta. Stąd właśnie tradycyjne święto kaszy, które zacznie się w piątek w Trzebiatowie.
O g. 15 w ogrodach pałacowych będziemy mogli uczestniczyć grze miejskiej prowadzonej przez przewodników z PTTK Baszta Kaszana. Będzie konkurs na limeryk o Trzebiatowie, a potem występy zespołów „Kukułeczki”, KEX, M.JAY, 4 INT; na koniec dyskoteka prowadzona przez DJ BRAJANA.
W sobotę główne uroczystości zaczną się o godz. 16.30 przed Basztą Kaszaną od happeningu „Jak miska kaszy uratowała Trzebiatów”. Następnie korowód ze słoniem przejdzie przez miasto do ogrodów pałacowych, gdzie oficjalnie rozpocznie się Święto Kaszy. Na scenie pojawią się zespoły „Czerwona róża”, „Trzebiatowiacy”, Shazza, a na koniec wystąpi gwiazda wieczoru – Sarsa. Po jej występie pojawi się biała dama i będzie pokaz ogni sztucznych. Oczywiście nie zabraknie poczęstunku z kaszy, który zawsze jest kulminacyjnym punktem programu. Jeden ze sponsorów święta – ośrodek wczasowy „Sandra” z Pogorzelicy, zaprasza natomiast na poczęstunek w postaci brazylijskich pierożków o różnych smakach. Jednym słowem zapowiada się znakomita zabawa zarówno dla mieszkańców, jak i wczasowiczów przebywających na naszym Wybrzeżu.
Organy i puzony
Kamień Pomorski. Trwa 54. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W piątek za kontuarem organów w katedrze zasiądzie Gerhard Gnann (Niemcy). Melomani będą mieli też okazję usłyszeć Bielski Kwartet Puzonowy.
G. Gnann studiował grę na klawesynie, organach i muzykę kościelną we Fryburgu Bryzgowijskim, Amsterdamie i Bazylei. Laureat wielu międzynarodowych konkursów organowych. Od 1997 r. jest profesorem klasy organów na Uniwersytecie J. Gutenberga w Moguncji, będąc również kierownikiem wydziału muzyki kościelnej i organów. Jest jurorem konkursów międzynarodowych, prowadzi kursy mistrzowskie w Austrii, Danii, Francji, Norwegii, Polsce i Włoszech. W kamieńskiej katedrze w jego wykonaniu usłyszymy m.in. II Koncert organowy B-dur Georga Friedricha Händla oraz VI Sonatę d-moll Felixa Mendelssohna-Bartholdy'ego.
W części kameralnej zaprezentuje się Bielski Kwartet Puzonowy, w składzie: Karol Gajda, Marek Stolarczyk, Tomasz Stolarczyk, Zdzisław Stolarczyk. Zespół powstał w 1993 r. w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Bielsku-Białej z inicjatywy pedagoga tej szkoły, prof. dra hab. Z. Stolarczyka. W wykonaniu kwartetu festiwalowa publiczność usłyszy m.in.: Humoreskę Ges-dur i Taniec słowiański op. 46 Antonína Dvořáka oraz Ave Maria Charlesa Gounoda
Początek koncertu o g. 19.
Wieczór dla melomanów
Świnoujście. W ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych w piątek w kościele pw. Chrystusa Króla zagra Łukasz Romanek. Oprócz solowego występu na organach będzie akompaniował uznanej sopranistce Joannie Zawartko-Kołodziej.
Ł. Romanek jest absolwentem wrocławskiej Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego. Studiował w klasie organów prof. Magdaleny Czajki oraz dra Piotra Rojka i prof. Andrzeja Chorosińskiego. Umiejętności gry doskonalił na kursach interpretacji i improwizacji organowej prowadzonych przez najwybitniejsze osobistości świata muzyki organowej. Koncertuje jako solista i kameralista. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II stopnia im. H. Melcera w Kaliszu. W latach 2011-2017 pełnił funkcję wicedyrektora Metropolitalnego Studium Organistowskiego we Wrocławiu.
J. Zawartko-Kołodziej ukończyła Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu, w klasie śpiewu solowego prof. Agaty Młynarskiej-Klonowskiej. Zadebiutowała w 2013 r. partią tytułową w „Rusałce” Antonina Dvořáka, podczas koncertowego wykonania tej opery w Filharmonii Dolnośląskiej. Laureatka międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów, m.in.: IX Międzynarodowego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Moniuszki w Warszawie, II Konkursu Wokalnego im. Jana, Edwarda i Józefiny Reszków w Częstochowie, X Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego w Dusznikach-Zdroju. Na świnoujskim festiwalu zaśpiewa po raz pierwszy.
W programie koncertu utwory J. S. Bacha, G.B. Pergolesiego, G. Faure, Ł. Romanka, M.J. Żebrowskiego, W. Gomeza i A. Guilmant’a. Początek muzycznego wieczoru – g. 19. Bilety (w przedsprzedaży) w kawiarni Sonata (vis-à-vis kościoła) lub przy świątyni przed koncertem.
Siatkówka i tenis na plaży
Pustkowo. Miłośnicy czynnego wypoczynku na plaży mogą spróbować swych sił w dwóch otwartych zawodach dla amatorów. W sobotę w Pustkowie rozegrany zostanie siatkarski turniej trójek z cyklu „Rewal Beach”, a w niedzielę rozgrywki tenisa plażowego (deble open). Początek o g. 10.30.
Potańcówka na piasku
Dziwnów. W piątek od g. 15 na dziwnowskiej plaży (zejście od ul. Reymonta) gościć będzie ekipa Radia „Złote przeboje”. Piotr Jaworski przygotował dla wszystkich ciekawe gry, zabawy, wspólne gotowanie oraz wiele innych atrakcji. Wieczorem odbędzie się potańcówka w klimacie lat 80. i 90.
Seans pod chmurką
Dziwnów. W sobotę o g. 22 na Przystani Sezonowej przy ul. Wybrzeże Kościuszkowskie odbędzie się seans dla wszystkich wielbicieli kina. Będzie można obejrzeć polską komedię romantyczną „Porady na zdrady” z 2017 r. w reż. Ryszarda Zatorskiego. Wstęp bezpłatny.
Szalony Konduktor zaprasza
Trzęsacz, Pogorzelica. W piątek w pociągach Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej będzie można spotkać Szalonego Konduktora. Zapraszamy dzieci do wspólnej zabawy na dworcach w Trzęsaczu i Pogorzelicy oraz podczas podróży ciuchcią. Animacje Szalonego Konduktora w wąskotorówce spotykają się od lat z ciepłym przyjęciem zarówno ze strony najmłodszych pasażerów, jak i ich rodziców. Wspólne śpiewanie, zabawy, puszczanie baniek mydlanych oraz iluzja stolikowa z elementami iluzji scenicznej – na to mogą liczyć milusińscy. A tych, którzy nie spotkają Konduktora Tomka na dworcach, zapraszamy na pokład wąskotorówki, bo tam także będzie psocił konduktor. Początek zabawy na dworcu w Trzęsaczu o g. 9.45. Animacje potrwają do g. 16.
Przeboje światowe
Świnoujście. W sobotę o g. 19 w muszli koncertowej na promenadzie – koncert „Przeboje Światowe”. Usłyszmy największe przeboje operetkowe i musicalowe w wykonaniu solistów muzycznych ze scen poznańskich. Wstęp wolny.
Piacholepy 2018
Świnoujście. Mistrzostwa Świnoujścia Piacholepy 2018 odbędą się w niedzielę na plaży po lewej stronie od bazy ratowników, wejście od ulicy Powstańców Śląskich. Udział może wziąć każdy - indywidualnie lub w zespołach do czterech osób. Organizatorzy proszą o zabranie ze sobą łopatek, wiaderek, grabek itp. sprzętu, który posłuży do budowania. Start o g. 12. Wyznaczonych będzie 25 miejsc do budowania. Zapisy przyjmowane będą w dniu zawodów od g. 10 w biurze zawodów na plaży. Wykonawcy trzech najwyżej ocenionych rzeźb z piasku otrzymają puchary i narody rzeczowe. Warto dodać, że każdego dnia o g. 12 i 19 na plaży obywają się zajęcia, rozgrywane są również turnieje piłki plażowej.
Grechuta Festival
Świnoujście. W niedzielę rozpoczyna się Grechuta Festival 2018. Wydarzenie zainicjuje „De profundis - Beksiński VR”, czyli podróż przez świat obrazów Zdzisława Beksińskiego oraz otwarcie wystawy „Magia światów. Pejzaże fantastyczne z kolekcji Muzeum Narodowego w Szczecinie”. Początek - g. 17, galeria ART. O g. 18 w muszli koncertowej odbędzie się koncert Jackpot i Floating Orchestra. O g. 22 w muszli rozpocznie się projekcja filmu „Ostatnia rodzina” w reż. Jana Matuszyńskiego w ramach „Kina na leżakach”.
Żeglarze w amfiteatrze
Stepnica. W piątek o g. 19 w amfiteatrze nastąpi uroczyste podsumowanie kolejnego etapu Regat Rodzinnych po Zalewie Szczecińskim. Kapitan najszybszego jachtu na odcinku do Stepnicy odbierze nagrodę burmistrza Stepnicy.
Festyn Św. Krzysztofa
Stargard. XVI Festyn św. Krzysztofa rozpocznie się w niedzielę o g. 10 na lotnisku w stargardzkim Kluczewie. Motoryzacyjnemu rajdowi na 1/4 mili towarzyszyć będzie m.in. pokaz ratownictwa medycznego, wystawa pojazdów zabytkowych oraz msza św. (o g. 14), podczas której zostaną poświęcone pojazdy.
Fast foody po wiejsku
Sobieradz. W sobotę na placu przy świetlicy po raz ósmy odbędzie się impreza pn. „Gotowanie na polanie”. Tegoroczne zmagania kulinarne, do których zgłosiło się sześć drużyn (Czepino, Daleszewo, Krajnik, Sobiemyśl, Żabnica, Przedszkole im. Misia Uszatka z Gryfina) odbywać się będą pod hasłem „Fast foody po wiejsku”. Zaplanowano także występy amatorskich zespołów, konkursy i inne atrakcje dla dzieci, zabawę taneczną; początek imprezy o g. 16
Piracka wyprawa
Koszalin. Uczestnicy piątkowej zabawy przenoszą się w morskie głębiny, gdzie przeżywają mnóstwo przygód i wesołej zabawy. Ich zadaniem jest odnalezienie skarbu Władcy Mórz. Początek o g. 10.30 w Misiowej Dolinie na osiedlu Rokosowo. Dodatkową atrakcją m.in. będzie miasteczko samochodów zdalnie sterowanych. Wstęp wolny.
Muzyka organowa i cerkiewna
Koszalin. Ewa Bąk przy organach i zespół muzyki cerkiewnej Oktoich pod dyrekcją księdza Grzegorza Cebulskiego będą wykonawcami piątkowego koncertu w kościele ojców franciszkanów pw. Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Franciszkańskiej 1. Początek występu w ramach 52. Międzynarodowego Festiwalu Organowego o g. 19.15.
Urodziny Tede
Koszalin. Jak ten czas leci. Poznański raper Tede, który w wakacje upodobał sobie Mielno, będzie nad Bałtykiem świętował swoje 42. urodziny. Z tej okazji wytwórnia Wielkie Joł zaprosiła muzykujących przyjaciół i formacje hip-hopowe na scenę. Sobotni koncert wyznaczono na stadionie miejskim przy ulicy Bolesława Chrobrego 45. Początek o g. 20.
Dzień Kultury dla Góry
Koszalin. Celem imprezy jest wsparcie budowy Centrum Pielgrzymkowo-Turystycznego. Obiekt powstaje wokół wieży widokowej na Górze Chełmskiej. Zaplanowano wystawy i koncerty, m.in. występy artystyczne młodzieży z Centrum Kultury 105. Będzie też można spróbować lokalnych wypieków i wziąć udział w loterii fantowej, z której dochód przeznaczony będzie na budowę centrum. Początek w sobotę o g. 10 na Górze Chełmskiej.
Ambasada humoru
Koszalin. Remont amfiteatru sprawił, że XXIV Koszaliński Festiwal Kabaretu wyjątkowo odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej przy ulicy J. J. Śniadeckich 4. Widowisko nosi tytuł „Letnia ambasada humoru”. Rozpocznie się w sobotę o g. 19.45. Na scenie wystąpią: Sławomir, Koń Polski, Jurki, Smile, Polefka, Szymon, Chyba, Para Numer Dwa, Rak, Kabaret z Konopi i Kabaret Młodych Panów.
Ocalić od zapomnienia
Koszalin. Wracają lubiane Kamerynki. To cykl występów na Rynku Staromiejskim. Pierwszy to niedzielny koncert pt. „Ocalić od zapomnienia”. Zagra Triada, czyli Joanna Antolak-Bielak (flet), Iwona Przybysławska (obój) i Anna Kabacińska (gitara) oraz Rafał Mędlewski (instrumenty klawiszowe i perkusyjne). Początek występu o g. 17. Wstęp wolny.
Projekt Plaża
Darłowo. Już w ten weekend zawita do Królewskiego Miasta. Gospodarzem letniej rozrywki na plaży zachodniej przy wejściu od ul. Dorszowej jest Olivier Janiak, znany z TVN. Projekt Plaża otwarty codziennie od g. 9 do 17. W programie m.in. są: konkursy z nagrodami i rozgrywki sportowe dla dzieci i dorosłych oraz spotkania z gwiazdami: Dagmarą Kaźmierską i Janem Pirowskim. ©℗
(reg)
Fot. Mirosław Kwiatkowski
Na zdjęciu: Legenda o słoniu, który ze swoim opiekunem zawitał do Trzebiatowa i przemaszerował z nim ulicami miasta, jest tutaj wciąż żywa.