Piątek, 12 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

„Teatr nie jest firmą”. Aktorzy protestują przeciwko polityce władz Szczecina [GALERIA]

Data publikacji: 26 lutego 2024 r. 16:17
Ostatnia aktualizacja: 29 lutego 2024 r. 13:35
„Teatr nie jest firmą”. Aktorzy protestują przeciwko polityce władz Szczecina
Zespół Teatru Współczesnego ogłosił: „Teatr nie jest firmą”.  Fot. Dariusz Gorajski  

Aktorzy Teatru Współczesnego w Szczecinie protestują przeciwko polityce kulturalnej władz miasta. Są sfrustrowani niskimi zarobkami, rozczarowani bierną postawą urzędników, zmęczeni przedłużającym się stanem niepewności. Zapowiadają, że pojawią się na najbliższej sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 19 marca.  

Artyści spotkali się w poniedziałek z dziennikarzami, pokazując im baner z napisem „Teatr nie jest firmą”. To nawiązanie do sformułowania Lidii Rogaś, zastępcy prezydenta Szczecina, która podczas głośnego spotkania z ludźmi kultury sprzed tygodnia miała porównać teatr do przedsiębiorstwa. Aktorów to zestawienie rozwścieczyło. Przypomnieli o osiągnięciach Teatru Współczesnego na niwie artystycznej, o tym, że znalazł się w pierwszej trójce instytucji kulturalnych w Polsce, jeśli chodzi o obecność na festiwalach, o ubiegłorocznym Paszporcie „Polityki” dla dyrektora artystycznego Jakuba Skrzywanka. 

- Jesteśmy jednym z najbardziej rozpoznawalnych teatrów w Polsce - przekonywał Adam Kuzycz - Berezowski. - Zresztą to już nie tylko teatr, ale także szereg działań oferowanych dla społeczności lokalnej i z regionu. To warsztaty, lekcje dla klas szkolnych, dla grup integracyjnych, zajęcia dla nauczycieli. 

Aktorzy zaprezentowali także liczby, z których miało wynikać, że Teatr Współczesny jest traktowany gorzej niż podobne instytucje w innych miastach. I tak Teatr Nowy w Poznaniu dostał dotację podmiotową na ten rok w wysokości 13 mln 800 tys. zł, a średnia płaca wynosi tam 6 tys. 560 zł brutto. Teatr Wybrzeże w Gdańsku: 18 mln zł dotacji, średnia pensja - 7,5 tys. zł brutto. Teatr Polski we Wrocławiu: 18 mln 300 tys. zł dotacji. Teatr Jaracza w Olsztynie: 13 mln zł dotacji podmiotowej plus 2 mln zł dotacji celowej.

Tymczasem TW w Szczecinie dostał 8,5 mln zł dotacji podmiotowej. Co do średniej pensji, są rozbieżności. Według Urzędu Miasta wynosi ona 5 tys. 636 zł brutto, z księgowości teatru wynika, że to 4 tys. 810 zł.   

- Nie znaleźliśmy teatru w Polsce, który dostawałby tak niską dotację, jak my - stwierdził Maciej Litkowski. - Ciężko też znaleźć teatr, który tak często jeździ po Polsce i otrzymuje tak wiele nagród, jak my. Ta dysproporcja wydaje się straszna. Czujemy się traktowani przez urzędników źle. Chcemy w końcu powiedzieć o tym głośno. Dlatego, że cicho mówiliśmy o tym, chodząc po gabinetach, od dawna.

A oto postulaty zespołu Teatru Współczesnego w Szczecinie. 

- Pierwszy: zwiększenie dotacji stałej, na posiedzeniu Rady Miasta, o milion złotych. To na początek - mówił Maciej Litkowski. - Po drugie: wnioskujemy o spotkanie z prezydentem jeszcze w tej kadencji, które jak dotąd wydaje się niemożliwe. Trzecia rzecz: chcemy, żeby w Szczecinie rozpoczęła się szeroka dyskusja o finansowaniu kultury z udziałem związków zawodowych tych instytucji. Radna Urszula Pańka powiedziała na Komisji ds. Kultury, że jej zdaniem aktor w Szczecinie powinien zarabiać tyle, ile obecnie, po podwyżkach, zarabia nauczyciel mianowany. Też tak uważamy.©℗

Więcej na ten temat w „Kurierze Szczecińskim” i eKurierze z 27.02.2024 r.

(as)

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Adrian
2024-03-01 22:33:13
Spoko jak lewactwo będzie miastem zarządzać to początek upadku cywilizacji.
@Do@@@Bogdan
2024-02-29 13:27:57
A pandemia? Proszę cię! W jaki niby sposób pis uratował nas od pandemii? Zamykając lasy? Łamiąc konstytucyjne prawa? Czy może kupując respiratory od handlarza bronią? A może zastraszając i uciszając lekarzy, którzy faktycznie chcieli pomóc i zrobić coś innego, niż akwizycja szczepionek? Nawet nie wiem jak się do tych bzdur odnieść. Przed pandemią to nas uratowali ukraińcy, masowo wjeżdżając przez granicę bez żadnych szczepień i kwarantanny, pokazując że cała ta pandemia to zwykła ściema.
@Do@@@Bogdan
2024-02-29 13:24:29
Mówisz pis wyposażył służby mundurowe - tak, w sprzęt do tłumienia zamieszek, jakby musieli pacyfikować niezadowolony naród po kolejnych sfałszowanych wyborach. "Plusy" o których piszesz to zwykłe rozdawnictwo powodujące inflację, nie ma się z czego cieszyć - chyba że z faktu bycia sponsorem. Wiesz ile podczas rządów pisu wzrosła składka na zus? Pewnie nie wiesz i nie łączysz kropek ale kasa nie bierze się z nieba, tacy jak ja wpłacają, żeby pasożyty miały plusy.
@Do@@@Bogdan
2024-02-29 13:19:04
Przestań więc sprzedawać głodne kawałki o dzieciach chodzących w jednej parze butów czy umierających z głodu, bo tak to mogło być co najwyżej za pierwszych rządów pisu, które upadły bo się do niczego nie nadawały. Pochodzę z biednej rodziny i to właśnie w tych czasach, o których pleciesz kłamstwa, w końcu zaczęliśmy wychodzić na prostą, pokończyć dobre szkoły, znaleźć dobrą pracę. I nie pieprz jak to pis uratował służbę zdrowia, bo takiej zapaści w służbie jak po 8 latach pisu, to nie było nigdy
@Do@@@Bogdan
2024-02-29 13:15:36
Jak nie potrafisz czytać ze zrozumieniem, to po co komentujesz i jeszcze niesłusznie obrażasz? O umierających dzieciach pisał ten, któremu odpowiadałem. Natomiast co do reszty bzdur jaki wyPiSujesz, to widać że propaganda weszła za mocno. Owszem, jeżdżę po Polsce i widzę że zostały z bólem dokończone inwestycje, które rozpoczął jeszcze poprzedni rząd, natomiast wszystko za co brał się pis, okazało się mega drogą fuszerką z niekończącymi sie terminami.
Firma dołuje
2024-02-28 18:22:28
za "Wiera Nikołajewna Putina. Stara kobieta, opowiadająca córkom o największej tajemnicy swojego życia. Zaginionym synu, który został prezydentem Rosji. Rozpoznanym przez nią po latach - na ekranie telewizora - Władmirze Putinie. Wiera czyli Wiara. Siostra Nadziei i Miłości. Pierwsza z cnót chrześcijańskich. W Rosji Wiera, Nadieżda, Lubow to imiona popularne. Ale ich znaczenie się nie zatarło, pozostaje powszechnie
Czuję się
2024-02-28 16:22:13
Czytając te żałosne pretensje "artystów teatralnych" dochodzę do wniosku że czuję się tu cytując nasze dobro narodowe,- wybitną artystkę, wyjątkową aktorkę Krysię Jandę "jakby ktoś srał mi na głowę".
nieroby
2024-02-28 09:22:34
banda darmozjadów ehhh szkoda gadać każdy wie jak jest, jedzą ciasteczka za nasze podatki i jeszcze im źle. Są przecież w pełni rentowne prywatne teatry a aktorzy tam zadowoleni chyba z pensji no cuda Panie cuda
jaga
2024-02-28 06:34:14
Jak to nie jest,skoro jest?
ANTYKULTURA
2024-02-28 01:00:25
Do współczesnego chodzę raz na parę lat, żeby sobie przypomnieć dlaczego tam nie chodzę częściej. Szkoda czasu i pieniędzy. Wolę w tym czasie pójść do Teatru Polskiego, Filharmonii, albo spędzić wieczór w jakiejś knajpce. Opera niestety też mnie zaczęła męczyć tymi zbyt uwspółcześnionymi wersjami przedstawień. Jeśli ktokolwiek myśli, że Carmen będzie ciekawsza przez to, że będzie brykać po scenie w dżinsach, to może powinien się zająć handlem kapustą, zamiast poprawiać mistrza Bizeta.
Zawsze
2024-02-27 22:13:02
można się przebranżowić
@Do@@@Bogdan
2024-02-27 19:01:25
Dzieci umierały jak trzeba było dać miliardy na szczujnię z Woronicza - teraz gdy umarły te dzieci co miały umrzeć to inne już nie umierają.
Do@@@Bogdan
2024-02-27 17:35:06
A co do samorzadow to wsiądź kretynie w samochod lub inny srodek lokomocji i przejedz sie po Polsce.Zobacz jak zmieniła się siec drog krajowych,lokalnych.Ile wybudowano km drog ekspresowych,autostrad ,tuneli.Jak wyglądają odnowione dworce kolejowe .Ile powstało.nowych posterunków policji.Ile zakupiono sprzętu dla sluzb mundurowych.Ile środków przekazano na ochronę zdrowia i jak uchroniono Polaków przed pandemia.A może coś słyszałeś o 500+,300 +13 i 14 emeryturze, godziwej rewaloryzacje,itd.
Do@@@Bogdan
2024-02-27 17:16:36
Gdzie ty pisofobie widziales umierające dzieci?Kretynie to za czasów ryzego i jego rzadow dzieci chodziły glodne,na zmianę w jednych butach ,rodziny robiły zakupy na zeszyt a o wyjeździe na wakacje to mogly pomarzyć. Mafie watowskie i inne okradaly Polskę i Polaków a Rostowski mówił,, piniedzy nie było i nie będzie,, Czy mam dalej wymieniać osiągnięcia ryzego i jego swity czy w końcu otworzysz te ślepia i spojrzysz prawdzie w oczy. Pisofobia to straszna choroba w twoim przypadku nieuleczalna
Niech rzondzom
2024-02-27 16:33:38
niech się napinajom , niech pokazujom co umiom .Jest demokracja . Większość poparła koalicję 13 grudnia , czyli zamiast Kamysza i Hołowni mają Tuska i jego bandyterkę . Jak na tym wyjdom ?
@@@@Bogdan
2024-02-27 16:29:19
Ale zrozum mnie - ja nie jestem sympatykiem PiS - ja PiSu nie lubię, uważam ich za takich samych szkodników za jakich uważam PO i ich wszystkie przystawki. Jednak twierdzę że skoro ludzie mieli więcej pieniędzy bo płacili mniejsze podatki to sami ludzie a nie urzędnicy i politycy decydowali na co wydadzą swoje pieniądze - pytam się dlaczego ludzie nie zdecydowali się zostawić części swoich pieniędzy w placówkach które domagają się od podatników pieniędzy? Dlaczego?
@@@Bogdan
2024-02-27 14:43:50
Ale zrozum jeden z drugim ze zostaliście przez pis oszukani(nie pierwszy z resztą raz) i przez nowy ład pieniądze nie trafiają ani do samorządów ani do umierających dzieci, tylko na wille obajtków i działki morawieckich. Pieniądze zagrabione samorządom, poprzez różne machlojki jak fundusz sprawiedliwości, trafiały bezpośrednio do ludzi pisu. Pis nas przez 8 lat okradał a wy jeszcze tych złodziei bronicie. Ile matołecki dostał od funduszu na swoją farmę troli?
@@Bogdan
2024-02-27 13:02:57
To samorządy grabią ludzi i potem rozdają kasę na lewo i lewo takim pasożytom jak teatr współczesny. Pojawia się kwota 700mln która rzekomo została zagrabiona Szczecinowi, te pieniądze ludzie mają do wydania, co zrobił teatr czy inne protestujące pasożyty by pozyskać choćby 1% ? Dlaczego nieustannie obserwujemy "dajcie bo nam się należy bo my som ważne artysty, nam się te piniondze po prostu należom"? Dlaczego mamy dawać na nich a nie na ratowanie życia umierających dzieci?
@Bogdan
2024-02-27 12:32:52
Przecież nowy rząd dopiero co objął władzę a środki jakimi dysponują miasta, wynikają z budżetu zeszłorocznego, ustalonego przez poprzedni rząd. Ładnie to tak manipulować pisiory? To z waszej winy nei ma pieniędzy na kulturę. Ani na nic innego, bo ograbiliscie samorządy swoim (rozk)ładem
Szczecinianin
2024-02-27 12:05:38
Zmieńcie nazwie waszego grajdola na,, Teatr spod 8 gwiazdek,, a będziecie mieli komplety widzów na waszych przedstawieniach i niegraniczone dotacje od watazki pseudo⁸ ,, ministra kultury,, pułkownika sienkiewicza .Czy to takie trudne , wystarczy POmyslec.POwodzenia.
1,2,3
2024-02-27 12:03:55
Artyści głosują na komunistów , bo komuna zawsze dawała ! . Spokojnie , teraz jest post . Wasi rządzą , blondyna obiecała Ryżemu , że sypnie groszem . Jak sypnie , to wówczas szykować dziobki i dziobać . Ja nie mam do Was żadnej pretensji . Nie chcesz robić na budowie , nie musisz !Lubisz palić głupa dla zabawy innego głupa , to niech Ci płaci ! Kiedyś byłem w Teatrze , to się przynajmniej zdrzemnąłem i nie wiem nawet co ka man !
Gość
2024-02-27 08:35:33
Krzystek nie ma czasu na trudne rozmowy z aktorami,bo najważniejszy jest teraz pęd do władzy w kampanii wyborczej.W ubiegłym tygodniu np.znalazł czas na "sprzedawanie" farmazonów w siedzibie Akademii Seniora w Szczecinie.
A
2024-02-27 06:39:54
Pańka od dawna jest już emerytką i nie powinna blokować etatu.
reżyser Kwaśniewski
2024-02-27 00:27:37
Łezka w oku się zakręciła, bo przypomniał mi się film "Wolne chwile", gdzie bandzie odklejeńców tak bardzo odjechał peron, że już pozapominali co, gdzie, dla kogo i za co. Podobnie i tutaj. Jak tak to faktycznie "elity" z tęczami i ośmioma gwiazdkami na każdym kroku, a później do każdego tylko "dej, dej, dej", bo ideologia i fantasmagorie rozjechały się ze światem realnym. Normalne teatry mają swoich widzów i mecenasów. A wy naważyliście piwa, to sobie otwórzcie teraz budkę z piwem (vide TWZ).
Bogdan
2024-02-26 23:20:34
Raczej niech aktorzy poczekają 4 lata. Do następnych wyborów. Taki mamy klimat. Nie ma piniędzy i nie będzie. Zresztą tak głosowała ELITA.
Hahaha
2024-02-26 22:20:56
Skoro nie jesteście firmą to może zrezygnujcie z NIP i REGON ? A wasze kody PKD? 90.01.Z, 56.10.A, 56.21.Z - piątka księgowych to zapewne przypadek... Zaraz, zaraz... identyczne kody PKD widziałem w przypadku cyrków...
By by
2024-02-26 21:46:06
Tak wybraliście, PO to zło a nie spolegliwe pisiory.I tak zagłosujecie na Krzystka
@@Nie chcemy was!
2024-02-26 21:41:26
Skoro wy mówicie za wszystkich to i niech on mówi.
po sukcesy na Alaskę
2024-02-26 21:13:48
Paszport postkomunistycznej "Polityki" nie zapewnia wam żadnych pieniędzy. Jesteście tubą bełkotu politycznego i nie macie z tego korzyści, to znaczy jesteście głupcami. Jeźdźcie sobie po Polsce w tę i we w tę do upadłego - niektórzy nazywają to onanizmem sukcesu.
Edek
2024-02-26 20:16:35
Jak głosowaliście tak macie .POwodzenia.
@Sok
2024-02-26 19:37:07
Tylko że za cenę jednego biletu do teatru, można mieć roczny karnet na stadion czy miesięczny na basen. Dlatego też, naturalnie, z takich obiektów może korzystać zdecydowana większość mieszkańców, w odróżnieniu do teatru, gdzie tylko nieliczni mogą sobie pozwolić i to nie zbyt często. Bilety do teatru są zwyczajnie za drogie, zważywszy na to że teatry są dotowane z budżetu. Nie twierdzę że stadiony czy baseny są ważniejsze od teatrów ale na pewno są szerzej dostępne dla mieszkańców
@Nie chcemy was!
2024-02-26 19:32:48
Mów za siebie, nie za wszystkich!
Na chłodno
2024-02-26 19:24:17
Dyrekcja powinna przeanalizować wydatki. Czy aby na pewno jest potrzebna taka rozbudowana administracja? Gdyby odchudzić urzędnicze stołki w teatrze o połowę, aktorzy zarabialiby dwa razy więcej.
widz
2024-02-26 19:13:17
wyrzucić cukiernika Krzystka i będą zmiany!!!!!!
Sok
2024-02-26 18:43:18
Tylko współczuć widowni dla której stadion i aquapark są arenami kultury wyższej.
nie firma
2024-02-26 17:52:34
No właśnie, nie jest firmą, dlatego musimy go utrzymywać z naszych podatków a potem płacić ponad 100 zł za bilet, jak chcemy skorzystać z jego usług. Jakby był firmą, to przy takim zarządzaniu i skali marnotrawstwa, już dawno by zbankrutował. Jestem jak najbardziej za tym, zęby instytucje kultury musiały same na siebie zarabiać, zamiast wyciągać łapę po kasę z budżetu. Albo działają za darmo dla mieszkańców i są utrzymywani przez miasto, albo kasują za bilety i utrzymują się same.
tw
2024-02-26 17:49:23
"Ciężko też znaleźć teatr, który tak często jeździ po Polsce" - to może nich mniej jeżdżą a więcej grają? Ja też bym chciał żeby ktoś przelał na konto mojej firmy z 10 milionów za nic. Też bym mógł sobie jeździć po Polsce i wygrywać nagrody. Ale nie mogę, bo w odróżnieniu od tych "kulturalnych" mi nikt nic za darmo nie daje, na wszystko muszę zapracować. Ale też nie mam sztabu dyrektorów i prezesów, którzy przejadają to, co aktorzy wypracują. Wywalić połowę pasożytów, to pensje aktorów wzrosną
sęk w tym
2024-02-26 17:35:34
Czyli jak postanowię sobie, że zostanę takim rymarzem, to też państwo ma mnie dotować, bo ja sobie tak wymyśliłem i uważam, że produkcja nikomu niepotrzebnych przedmiotów, ale pewnego elementu kultury, też wymaga wsparcia finansowego? Może jeszcze skup interwencyjny? A później płacz, że wszystko drogie w sklepach, paliwo za 10 zł i dochodowy 50%. I znów potrzebne kolejne dotacje, bo już na nic nie starcza. Otóż nie, drodzy Państwo! Gdzieś trzeba przełamać to koło. Najwyższy czas!
poznaniak
2024-02-26 17:34:23
Aktorów zapraszamy do Poznania. Tutaj sztuka , kultura na najwyższym poziomie .Zapraszamy serdecznie na nasze sceny, Takie protesty , manifestacje ludzi teatru w słusznej sprawie to wstyd dla miasta Szczecina. Poznań czeka,
Nieroby
2024-02-26 17:26:47
Jesteście nieroby i nieudacznicy - skoro nie potraficie przedstawić atrakcyjnej oferty dla widzów to może nie powinniście się bawić w teatr za nasze pieniądze - poszukajcie sobie prywatnych sponsorów. A Piotr Krzystek do swojej pierwszej kadencji startował z hasłem że "miasto to firma" - jeśli wam się to nie podoba to może zmieńcie zawód? może weźcie kredyt? nikt nikogo na siłę tu nie trzyma - a teraz pożegnam was waszym hasłem które krzyczeliście na protestach - wypier****ć.
Nie chcemy was!
2024-02-26 17:00:25
Sprzeciwiliście się polskiej racji stanu. Chcieliście sprowadzić zagrożenie na Polaków. Graliście po stronie Putina i Łukaszenki. Niech oni wam płacą! Ja nie zamierzam!
Widz
2024-02-26 16:47:21
Ostro jadą, nie patyczkują się
ja wam krzystka
2024-02-26 16:37:31
nie wybierałem. państwo aktorzy w wiekszości głosujecie na PO i ich podnóżki.Dla was władze centralne pis przywróciły zabrane przez PO, 50% KOSZTY UZYSKANIA przychodów ale wy tylko 8 gwiazdek uznajecie.byłem w waszym teatrze 14.10 .2023 na spartakusie i ta zachęta do właściwego głosowania.. a rogaś prawdę powiedziała PO traktuje kulturę jak firmę.Na miejscu krzystka i PO w ogóle bym sie nie przejmował wami bo i tak na nich zagłosujecie no bo na kogo innego

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA